Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej

Król

Letnisko 2022: KRÓL w Łodzi!

Najbliższy koncert

Sobota, 16 lipca 2022

20:00

od 59 zł

Król

Błażej Król to pochodzący z Gorzowa Wielkopolskiego wokalista i kompozytor, znany ze składów takich jak Kawałek Kulki i UL/KR oraz solowego projektu Król.

Początki kariery Króla sięgają 2001 roku, w którym powstał zespół Kawałek Kulki, grający muzykę z pogranicza rocka i alternatywnej poezji śpiewanej. Wspólnie z grupą wydał 3 EPki ("Wybucha bomba" 2003, "Wyprawa w poszukiwaniu raf koralowych rzeki Warty z Kawałkiem Kulki w kieszeni" 2004, "Radio Wieprzyce" 2005) oraz dwa albumy ("Kawałek Kulki" 2007 i "Noc poza domem/error" 2010).

Rok po wydaniu ostatniego albumu Kawałka Kulki Błażej Król ruszył z nowym projektem UL/KR, współtworzonym z Maurycym Kiebzakiem-Górskim. Muzycy wydali wspólnie dwa albumy, wybrany przez Gazetę Wyborczą jako "Polska Płyta Roku" debiutancki krążek "UL/KR" (2012) oraz wydany rok później "Ament". Na początku 2014 roku UL/KR zawiesili działalność.

Solową karierę Król rozpoczął albumem "Nielot" wydanym 7 kwietnia 2014 roku. Drugie solowe wydawnictwo "Wij" ukazało się w Kayaxie, nakładem którego wypuszczony został również następnym album "Przez sen". W 2018 roku Król wydał "Przewijanie na podglądzie", a rok później ukazał się piąty studyjny album artysty "Nieumiarkowania".

Nadchodzące wydarzenia

 • Koncert
  Alternatywa
  Pop
  Polskie
  W plenerze

  Sobota, 16 lipca 2022, 20:00

  Księży Młyn, Łódź, od 59 zł

  W 2014 roku Król wydał swoją pierwszą solową płytę. ''Nielot'', tak samo jak wydany rok później ''Wij'', łączą chyba wszystkie poszukiwania stylistyczne Bartłomieja Króla, które mogliśmy obserwować przez ponad dekadę. Ambientowe tła spotykają się z melodyjnością (czasami rozmazaną, czasami bardziej skoczną), eksperymenty przechodzą w klasyczne piosenki, a wszystkiemu towarzyszą nie do końca jasne, ale ładnie brzmiące teksty. Brzmienie solowych płyt Króla zakotwiczone jest w, niedawno jeszcze wstydliwych, latach osiemdziesiątych: znajdziemy tutaj brzmienia syntezatorów, przetworzone sample przeróżnych instrumentów (na przykład saksofonu, który przez wiele lat był tabu w muzyce alternatywnej). Nie usłyszelibyśmy tego, gdyby nie charakterystyczna przestrzenna produkcja, która kojarzy się trochę z najnowszymi przebojami muzyki alternatywnej, trochę z brzmieniem starych kaset. (culture.pl) Drzwi: 18:00Koncert: 20:00więcej na fb i instagramie: @letniskoksiezymlyn[LETNISKO 2022](https://goingapp.pl/polecamy/letnisko)