Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej

Maciej Maleńczuk

Brak nadchodzących wydarzeń

Kup biletBilety aktualnie niedostępne w Going.

Maciej Maleńczuk

Maciej Maleńczuk to polski wokalista i gitarzysta rockowy podchodzący z Wojcieszowic, znany między innymi z Püdelsów i trio Homo Twist.

Na początku kariery Maleńczuk występował aż przez siedem lat jako muzyk uliczny w Krakowie oraz Warszawie. W 1986 Andrzej Bieniasz zaprosił Maleńczuka do Püdelsów. Artysta był członkiem zespołu w latach 1986–2005 i nagrał wspólnie pięć płyt.

W 1990 Maleńczuk założył trio Homo Twist, którego debiutancki album "Cały ten seks" ukazał się cztery lata później. W 1998 artysta wydał swoją pierwszą solową płytę z piosenkami granymi kiedyś na ulicy zatytułowaną "Pan Maleńczuk". Kolejne solowe wydawnictwo "Ande La More" ukazało się w 2002 roku. Maleńczuk był członkiem jury w trzeciej edycji programu "Idol".

Maleńczuk znany jest również z projektów Yugopolis oraz Koledzy - obydwa powstały w 2007 roku. Pierwszy zgromadził czołowych polskich artystów i wykonywał utwory bałkańskiej grupy Parni Valjak. Drugi był duetem Maleńczuka z Waglewskim. Płyta artystów osiągnęła status platynowej. W 2007 premierę miało też koncertowe przedsięwzięcie Maleńczuka "Psychodancing". W 2010 roku artysta wziął udział w serii koncertów Męskie Granie. Rok później Maleńczuk został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.