PREMIERA NOWEGO PODCASTU #2020
DRAKA KLIMCZAKA
PREMIERA NOWEGO PODCASTU #2020
DRAKA KLIMCZAKA

POSŁUCHAJ PIERWSZEGO ODCINKA

DRAKA KLIMCZAKA
nowy podcast od 25. października premierowo tylko w aplikacji Empik Music

Paweł Klimczak - publicysta, dziennikarz kulturalny i muzyk. Ponad dekadę związany z mediami, głównie muzycznymi. Prowadził portale Lineout.pl i Red Bull Muzyka, publikował m.in. w Dwutygodniku, Gazecie Magnetofonowej, Noise Magazine, Electronic Beats, newonce.paper, newonce.net, Jazz Forum, Noizzie czy Poptown. Od lat działa w radiu (Radio Luz, Radio Kapitał). W swojej dziennikarskiej działalności stara się spoglądać na szersze konteksty, społeczne i polityczne tło oraz konsekwencje opisywanych zjawisk.

klimczak
Paweł Klimczak
CO-HOST

Draka Klimczaka prezentuje muzyczną publicystykę i rozmowy bez filtra, szczere i bez zbędnej dyplomacji. Polscy artyści i artystki rzadko kiedy mówią o zaangażowaniu, o polityce zaś jeszcze rzadziej. Draka Klimczaka nie będzie męczyć ich o preferencje partyjne, ale stworzy przestrzeń do rozmowy o zaangażowaniu, zmniejszy dystans, jaki istnieje między muzyką, a światem, który ją otacza i który siłą rzeczy na nią wpływa.

GOŚCIE PODCASTÓW

ZAMILSKA

Zamilska to producentka specjalizująca się w techno i jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej muzyki klubowej.

ODSŁUCHAJ PODCASTU
AVTOMAT

Muzyk, producent, DJ i queerowy aktywista, jeden z największych talentów rodzimej sceny klubowej. Jego produkcje i sety kipią od oryginalności i różnorodności, co zostało docenione w wielu miejscach, także zagranicą.

ODSŁUCHAJ PODCASTU
GEDZ

Raper i producent, jako jeden z pierwszych na rodzimej scenie wprowadzał hip-hop do nowej ery. Autor świetnie przyjętej i przebojowej Bohemy, człowiek o niezrównanym talencie w każdym muzycznym aspekcie.

ODSŁUCHAJ PODCASTU
MORDOR MUZIK

Majkizioom i Ginger szturmem wprowadzali grime do Polski, tworząc ekscytujący skład na rapowej scenie i serwując sztosa za sztosem. Ich basowa misja trwa nadal - poznańscy artyści szykują właśnie debiutancki album.

ODSŁUCHAJ PODCASTU
1988

Współtwórca duetu Syny, producent, który ma na koncie współpracę z szerokim gronem artystów i artystek - od Włodiego po Margaret. Jego styl to eksploracja tradycyjnych hip-hopowych rytmów w głębokim, basowym kontekście.

ODSŁUCHAJ PODCASTU
MARGARET

Margaret to wokalistka, która z każdą kolejną płytą przechodzi metamorfozę. Po dwóch anglojęzycznych albumach, w języku polskim opanowała globalne bity na „Gai Hornby". Z kolei na najnowszym krążku, „Maggie Vision", sięga po rap, z ciekawym skutkiem.

ODSŁUCHAJ PODCASTU
KACHA Z COALS

Kacha Kowalczyk - wokalistka Coals, artystka wizualna, najlepsza typiara od featuringów w polskim rapie.

ODSŁUCHAJ PODCASTU
MIN t

Multiinstrumentalistka i wokalistka wykonująca bardzo autorską wersję R&B. Od lat związana z Berlinem, właśnie wydaje nowy album, który jest efektem jednej z bardziej udanych akcji crowdfundingowych na polskiej scenie.

ODSŁUCHAJ PODCASTU
Filip Kalinowski

Filip Kalinowski to jeden z najlepszych dziennikarzy muzycznych w Polsce, wybitny umysł hip-hopowy, zawsze na tropie dobrego bitu i charyzmatycznej nawijki.

ODSŁUCHAJ PODCASTU
Jakub Lemiszewski

Jakub Lemiszewski to jeden z najbardziej zapracowanych ludzi na scenie niezależnej. Fururystyczny footwork solo, noise rock Złotej Jesieni, black metal Sierści, ostatnio hip-hop z FLEXI GENG i wiele więcej... Ten zawodnik dłubał przy większości gatunków muzycznych na tej planecie.

ODSŁUCHAJ PODCASTU
Wojtek Kucharczyk

Wojciech Kucharczyk - wydawca, artysta interdyscyplinarny, entuzjasta muzyki. Od lat prowadzący label Mik Musik, nagrywał m.in. pod pseudonimem Complainer i w zespole Mołr Drammaz.

ODSŁUCHAJ PODCASTU

Porozmawiamy o skomplikowanej relacji z publicznością i jej oczekiwaniami, konsekwencjach politycznych deklaracji i konkretnych ruchach, które zdejmują artystów z piedestału, a sytuują ich między ludźmi i ich sprawami. Kto jest autorytetem i czy w ogóle ich dzisiaj potrzebujemy, czy pop musi być neutralny, a hip-hop w rozkroku? Te pytania, bieżące tematy, a przede wszystkim publicystyka bez ogródek - to Draka Klimczaka. w Empik Music !

szydlowska

LISTA PODCASTÓW

Październik 25, 2020
DRAKA KLIMCZAKA #001 - JAK NA PRZESTRZENI LAT ZMIENIAŁO SIĘ PODEJŚCIE HIP-HOPU DO POLITYKI?

Premierowy odcinek Draki Klimczaka śledzi burzliwe dzieje zaangażowania polskiego hip-hopu w politykę. Buntownicze hymny, skromne lub pyszne deklaracje i mocne słowa w stronę różnych rządów to tylko wyimek atrakcji. Podsłuchaj pełnej wersji podcastu w aplikacji Empik Music.

Listopad 1, 2020
DRAKA KLIMCZAKA #002 - TEORIE SPISKOWE W ŚWIECIE MUZYKI

Teorie spiskowe to plaga naszych czasów, niestety nie ominęła również świata muzyki. Kto i dlaczego wierzy w największe bzdury oraz jakie to ma konsekwencje - usłyszycie w Drace Klimczaka! Podsłuchaj pełnej wersji podcastu w aplikacji Empik Music.

Listopad 8, 2020
DRAKA KLIMCZAKA #003 - GOŚĆ: ZAMILSKA

Gościem odcinka jest Zamilska, jedna z najbardziej znanych producentek muzyki techno. Rozmawiamy m.in. o buncie, zaangażowaniu politycznym i pandemicznej rzeczywistości artystki. Podsłuchaj pełnej wersji podcastu w aplikacji Empik Music.

Listopad 15, 2020
DRAKA KLIMCZAKA #004 - ŚWIAT MUZYKI WOBEC STRAJKU KOBIET

Jak świat muzyki reagował na Strajk Kobiet? Czwarty odcinek Draki Klimczaka to przegląd ścieżki dźwiękowej rzeczywistości i głosy wsparcia z nieoczekiwanych stron. Podsłuchaj pełnej wersji podcastu w aplikacji Empik Music.

Listopad 22, 2020
DRAKA KLIMCZAKA #005 - JAK (NIE)POMAGAĆ BRANŻY KULTURALNO-ROZRYWKOWEJ?

Pandemiczne wsparcie dla branży muzycznej - jak wygląda u nas, a jak poza granicami Polski? Przegląd i ocena skuteczności różnych rozwiązań. Podsłuchaj pełnej wersji podcastu w aplikacji Empik Music.

Listopad 29, 2020
DRAKA KLIMCZAKA #006 - Od drillu przez trap po reggaeton - czy muzyczne przeszczepy mogą stać się polskie?

Często słyszymy, że jakaś stylistyka jest kopią z zagranicy. Ale czy rzeczywiście import muzycznych patentów to taka zła rzecz? Nad tym zagadnieniem pochyla się szósta Draka Klimczaka. Podsłuchaj pełnej wersji podcastu w aplikacji Empik Music.

Grudzień 6, 2020
DRAKA KLIMCZAKA #007 - Najdziwniejsze podsumowanie roku

2020 nie oszczędzał nikogo, ale branża muzyczna próbowała jakoś funkcjonować w trudnych czasach. Najważniejsze zjawiska i wydarzenia, stylistyczne i polityczne wolty artystów i artystek w jednym miejscu. Z komentarzem! Podsłuchaj pełnej wersji podcastu w aplikacji Empik Music.

Grudzień 13, 2020
DRAKA KLIMCZAKA #008 - Do czego nam potrzebne piosenki świąteczne?

Piosenki świąteczne mają złą opinię. Niesłusznie! Gwiazdkowy odcinek Draki Klimczaka podsuwa listę alternatywnych propozycji muzycznych na święta i odczarowuje pewne stereotypy. Podsłuchaj pełnej wersji podcastu w aplikacji Empik Music.

Grudzień 20, 2020
DRAKA KLIMCZAKA #009 - Jak pop zawrócił swoją historię w 2020

Od dekad muzyka popularna jest w więzieniu lat 80-tych XX wieku. Najgłośniejsze płyty 2020 tylko tę opinię potwierdzają. Jakie są źródła tego zjawiska? Podsłuchaj pełnej wersji podcastu w aplikacji Empik Music.

Grudzień 27, 2020
DRAKA KLIMCZAKA #010 - Co może przynieść nam muzyczny rok 2021?

Wróżenie z muzycznych fusów i spekulacje oparte na faktach. Kryształowa kula Draki Klimczaka, choć pęknięta, może przynieść kilka udanych wróżb! Podsłuchaj pełnej wersji podcastu w aplikacji Empik Music.

Styczeń 01, 2021
DRAKA KLIMCZAKA #011 - Gość: Mordor Muzik

Basowi chuligani z Poznania w drodze do płytowego debiutu. Mordor Muzik w Drace Klimczaka to brawurowa rozmowa bez żadnych ograniczeń. Podsłuchaj pełnej wersji podcastu w aplikacji Empik Music.

Styczeń 17, 2021
DRAKA KLIMCZAKA #012 - Gość: Gedz

Jeden z największych talentów polskiego hip-hopu, raper i producent Gedz, wpada do Draki Klimczaka, by opowiedzieć o swojej historii i naświetlić kulisy ostatniego albumu. Podsłuchaj pełnej wersji podcastu w aplikacji Empik Music.

Styczeń 24, 2021
DRAKA KLIMCZAKA #013 - Muzyczne prezydentury

Zaprzysiężenie Joe Bidena na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych przyciągnęło muzyczne gwiazdy. Trzynasta Draka Klimczaka śledzi związki zasiadających na tej pozycji z muzyką. Podsłuchaj pełnej wersji podcastu w aplikacji Empik Music.

Styczeń 31, 2021
DRAKA KLIMCZAKA #014 - Gość: 1988

1988 wpada do Draki świeżo po zawieszeniu Synów. Uzdolniony producent przybliża swój proces twórczy, dzieli się anegdotami i kreśli plany na przyszłość. Podsłuchaj pełnej wersji podcastu w aplikacji Empik Music.

Luty 02, 2021
DRAKA KLIMCZAKA #015 - Gość: Avtomat

Jeden z najbardziej aktywnych działaczy na scenie klubowej opowiada o queerowym doświadczeniu w Polsce, politycznych sporach i rave’ach w trakcie pandemii. Podsłuchaj pełnej wersji podcastu w aplikacji Empik Music.

Luty 21, 2021
DRAKA KLIMCZAKA #016 - Radio - stare medium w nowych czasach

Dlaczego radio przetrwało cyfrową rewolucję? Czy wymóg polskojęzycznej muzyki na antenie jest szkodliwy? Czy boomersi dadzą nam wreszcie spokój? Każde z tych pytań - i więcej - doczeka się odpowiedzi w szesnastym odcinku Draki! Podsłuchaj pełnej wersji podcastu w aplikacji Empik Music.

Luty 28, 2021
DRAKA KLIMCZAKA #017 - Gość: Margaret

Każde wkroczenie na teren hip-hopu grozi dyskusją. Margaret się tego nie bała. Wokalistka opowiada o swoich artystycznych przemianach i recepcji nowego albumu. Podsłuchaj pełnej wersji podcastu w aplikacji Empik Music.

Marzec 7, 2021
DRAKA KLIMCZAKA #018 - Gość: Kacha z Coals

Jedna z najbardziej charakterystycznych wokalistek w polskiej muzyce opowiada o latynoskiej duszy i sztuce asertywności. Podsłuchaj pełnej wersji podcastu w aplikacji Empik Music.

Marzec 29, 2021
DRAKA KLIMCZAKA #019 - Gość: Kacha z Coals

Min T to polska artystka R&B, która od lat mieszka w Berlinie. Rozmawiamy o zaletach niezależności, udanym crowdfundingu i niemieckich realiach branży. Podsłuchaj pełnej wersji podcastu w aplikacji Empik Music.

Kwiecień 11, 2021
DRAKA KLIMCZAKA #020 - Gość: Filip Kalinowski

Zapraszanie dziennikarza do rozmowy z dziennikarzem to często średni pomysł. Szczęśliwie to spotkanie piór stoi pod znakiem krytycznej eksploracji potencjału i porażek polskiego rapu. Podsłuchaj pełnej wersji podcastu w aplikacji Empik Music.

Kwiecień 18, 2021
DRAKA KLIMCZAKA #021 - Gość: Jakub Lemiszewski

Koncertowe bestie w rodzaju Jakuba Lemiszewskiego pandemia dotknęła szczególnie mocno. Ale Lemisz, heros niezalu, znajduje nowe drogi muzycznej ekspresji i między innymi o tym mówi w Drace Klimczaka. Podsłuchaj pełnej wersji podcastu w aplikacji Empik Music.

Kwiecień 25, 2021
DRAKA KLIMCZAKA #022 - Gość: Wojtek Kucharczyk

Na zakończenie pierwszego sezonu Draki prawdziwa legenda muzyki niezależnej. Wojtek Kucharczyk opowiada o wydawniczych strategiach i słuchowych nawykach, nie oszczędza audiofili. Podsłuchaj pełnej wersji podcastu w aplikacji Empik Music.

Klimczak dla Poptown

Aplikacja do słuchania muzyki.

Dostęp do milionów utworów.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Pobierz i słuchaj na swoim telefonie

Brak reklam

Słuchanie bez
internetu - offline

Łatwa organizacja
muzyki

Muzyczne nowości z Empiku

Muzyczne inspiracje
tematyczne playlisty

Informacje o koncertach
(powered by Going.)