Going. | Książka w teatrze - Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Instytut Teatralny zaprasza na spotkanie z cyklu Książka w teatrze poświęcone książce Uty Hagen i Haskela Frankela "Szacunek dla aktorstwa".

Książka "Szacunek dla aktorstwa" powstała po piętnastu latach pracy pedagogicznej Uty Hagen. Uznawana jest za jedną z najlepszych książek o aktorstwie, jakie napisano w ostatnim stuleciu, a ze skutecznej metody i mądrej wizji autorki od dwóch pokoleń korzystają Amerykanie. O książce rozmawiać będą autorzy przekładu Mariusz Orski i Iwona Libucha. Spotkanie poprowadzi Jacek Wakar. Fragmenty książki przeczyta Katarzyna Gajowniczek - aktorka związana z Teatrem Śląskim w Katowicach.

AUTORKA

Uta Hagen związana była z Nowym Jorkiem, ale z urodzenia i wykształcenia była Europejką: urodzoną (1919) w Getyndze córką niemieckiego profesora historii sztuki. Pierwszym jej językiem był niemiecki. Angielski opanowała w Madison, w stanie Wisconsin - dokąd jako pięcioletnie dziecko przeprowadziła się wraz z rodzicami - a jego znajomość pogłębiła później w Londynie, studiując aktorstwo w Royal Academy of Dramatic Art (Królewskiej Akademii Sztuk Dramatycznych). Mając osiemnaście lat, przeniosła się na stałe do Nowego Jorku, gdzie mieszkała do końca życia (2004). Tu grała w wielu sztukach (m.in. Czechowa, Szekspira, Ibsena, Shawa, Williamsa, Albeego), współpracowała z wybitnymi reżyserami, takimi jak Harold Clurman, któremu pod względem zawodowym zawdzięczała bodaj najwięcej, i od 1957 roku przez niemal pół wieku uczyła aktorstwa w Herbert Berghof Studios, szkole aktorskiej założonej i prowadzonej przez jej męża. Po jego śmierci w 1990 roku została dyrektorem szkoły.

Zaczęła uczyć mając prawie czterdzieści lat i wiele ważnych ról teatralnych za sobą (w repertuarze klasycznym i współczesnym) oraz cenną nagrodę broadwayowskich teatrów - Tony (1951) - na koncie. W 1963 roku dostała tę nagrodę ponownie, tym razem za rolę w "Kto się boi Virginii Woolf?", a w 1999 roku jeszcze raz - za całokształt swoich osiągnięć.

Po piętnastu latach pracy pedagogicznej napisała i wydała "Szacunek dla aktorstwa".

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej