Going. | Jak zatrzymać ślub - Kinoteka

Jak zatrzymać ślub

19:00 | Środa, 3 czerwca 2015

Kinoteka

Film

22 zł

22 zł

5 czerwca 2015 r. premierę kinową będzie miał film "Jak zatrzymać ślub".

Wcześniej jednak, bo 3 czerwca (środa) o godzinie 19:00 w warszawskiej Kinotece, odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu połączony ze spotkaniem z reżyserem - Drazenem Kuljaninem.

Spotkanie poprowadzi Magdalena Maksimiuk - krytyczka filmowa, amerykanistka, współpracująca ze Stopklatką.pl, Slant Magazine, "KINEM", związana z kanałem filmowym Dekompresor/KINO.

"Jak zatrzymać ślub" - jedno z największych odkryć 30. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, laureat Grand Prix w konkursie 1-2 - to film, który został nakręcony w 5 godzin i 17 minut. Tyle trwa podróż pociągiem z Malmö do Sztokholmu. Dwójka bohaterów, Amanda (Lina Sundén) i Philip (Christian Ehrnstén) spotykają się w jednym przedziale. Ona śpi przytulona do sztucznej gitary, on ma obłędny wzrok zakochanego desperata. Zaczynają rozmawiać - niezobowiązująco, żeby zabić czas długiej podróży w środku zimy. Nagle orientują się, ze zmierzają w to samo miejsce. W tym samym momencie stają się wspólnikami w sprawie, która wydaje się im na wagę życia i śmierci.

"Jak zatrzymać ślub" to pełnometrażowy debiut bośniackiego reżysera mieszkającego na stałe w Szwecji - Drazena Kuljanina. Kino było mu od najmłodszych lat pisane, a bakcyla połknął dzięki dziadkowi, który niczym w "Cinema Paradiso" uczył go pracy w projektorni, gdzie wyświetlał filmy. Z pierwszego filmu Drazena dziadek byłby na pewno dumny. Z każdej sceny przebija fascynacja ruchomym obrazem, formą, światłem i przemożna chęć eksperymentowania.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej