Going. | Nadejdą lepsze czasy - Kinoteka

Nadejdą lepsze czasy

20:00 | Niedziela, 7 czerwca 2015

Kinoteka

Film

22 zł

22 zł

Zapraszamy na pokaz filmu "Nadejdą lepsze czasy", który zwyciężył (ex aequo z filmem "Powyżej/poniżej") w konkursie o nagrodę główną Millenium podczas 12 edycji Docs Against Gravity Film Festival.

Po projekcji spotkanie z reżyserką Hanną Polak.

"Nadejdą lepsze czasy" to film, który przez bardzo długi czas towarzyszy swoim bohaterom, dosięgając głębokiej prawdy o jestestwie i istocie naszego doświadczenia człowieczeństwa, bez względu na to, skąd jesteśmy. W końcu wszyscy mamy nadzieję, że - zgodnie z tytułem filmu - lepsze czasy faktycznie nadejdą, tak jak Hanna Polak odważnie pokazuje to w swoim filmie - uzasadnienie wyboru jury.

Opis filmu:
11-letnia Jula zachowuje się jak każda jej rówieśniczka. Eksperymentuje z makijażem, farbuje włosy, próbuje alkoholu i papierosów. Jedyna różnica polega na tym, że Jula żyje na największym w Europie wysypisku śmieci znajdującym się pod Moskwą, zaledwie 20 km od Kremla. Teren wysypiska jest ogrodzony i pilnowany, ale mimo to żyje tam mała społeczność, która funkcjonuje poza prawem i światem zewnętrznym. W tym nieludzkim miejscu panują straszne warunki. Ciężarówki i koparki przez cały dzień przywożą olbrzymie góry śmieci, a Jula, jej matka i przyjaciele próbują wyłuskać z nich coś, co pozwoli im przeżyć kolejny dzień. W śmieciach każdego dnia znajdują jedzenie lub materiał, który wykorzystują potem do budowy prymitywnego schronienia. Reżyserka Hanna Polak od ponad 14 lat obserwuje z kamerą tę szczególną wspólnotę. Członkowie tej niezwykłej grupy przyznają, że nie widzą już dla siebie alternatywy, a ich życie jest warte mniej niż los psów. Kiedyś tak nie było - w przeszłości byli lekarzami, kierowcami lub nauczycielami. Potwierdza to tezę, że życie w kraju Putina nie należy do najłatwiejszych. W trakcie kręcenia filmu Jula zmieniła się z dziewczynki w kobietę. Nie przestała jednak marzyć. Jest dumna, nie ma zamiaru się poddać i za wszelką cenę stara się wyrwać z piekła, jakim jest dla niej wysypisko śmieci. Chce zacząć żyć inaczej i marzy o własnym małym mieszkaniu. Czy uda jej się zmienić swoje życie w kraju, w którym los jednostki nie jest najważniejszy?

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej