Going. | Futuwisła - Plażowa

Wystawa FUTUWISŁA komentuje i stanowi dopełnienie aktualnie toczącej się debaty o znaczeniu i przyszłości Wisły w Warszawie. Jest to przegląd utopijnych lub całkiem realnych projektów związanych z rzeką ? zarówno architektonicznych, jak i artystycznych, skupionych wokół zagospodarowania, wykorzystywania lub estetyzacji stołecznego waterfrontu. Architekci, artyści i projektanci dokonują przyszłościowych zmian przy pomocy wysp, kładek i mostów, dzieł sztuki publicznej czy nowych obiektów o zróżnicowanych funkcjach.

Prezentacja tych pomysłów wydaje się właśnie w tym momencie najbardziej zasadna ? świadczy z jednej strony o wzmożonym w ostatnich sezonach zainteresowaniu kwestiami okołowiślanymi, jak i ? mamy nadzieję ? prognozuje kierunek zmian. W końcu wszystkie FUTUWIŚLANE projekty łączą Wisłę z jej użytkownikami ? służą im, zapewniają nowe aktywności, zachęcają do przebywania właśnie w tej części miasta ? i to jest ich najbardziej widoczny wspólny mianownik.

Projekty:

BudCud ? ?Sauny na Wiśle?
Julia Curyło ? ?Delfiny, rekiny i syreny, czyli cuda nad Wisłą ? instalacja świetlno-dźwiękowa na Wiśle?
DissoNoiSex ? ?Halo? tu Wisła?
Jan Ledwoń ? ?Toaleta koło Wisły?
Marek Gliniewicz, Przemek Kaczkowski (STOPROCENT Architekci) ? ?Stacja Powiśle?
Monika Kalicińska ? "Skok do Wisły"
Joanna Kulesza, Karolina Wąsowska, Krzysztof Cieślak, Rafał Pawłowski ? ?Efekt SonicBoom jako inspiracja dla przystanku tramwaju wodnego?
Michała Kwasieborski (cooperativa studio) ? ?Pod mostem?
Krystian Kwieciński ? ?EURO 2012 Bridge?
Anna Lasota, Kuba Grzebała ? ?Sprężyna?
Magda Major, Krzysztof Goliński ? ?Pawilon Sztuk i Nauk?
Agnieszka Marach ? ?Adaptacja i rozbudowa klubu wioślarskiego YMCA?
Monika Ryszka ? ?Urbanogram na Powiślu?
Paweł Stręk ? ?Człowiek biegnący?
Jakub Szczęsny, Centrala ? ?Wyspa?
Filip Tofil / Syfon Studio ? ?Most-Wieszak?
tomcat.arch.design ? ?Wieżowiec Mixer?
Gaweł Tyrała ? ?Transformable Box?
Monika Wojtasik ? ?Połączyć brzegi Wisły ? wielofunkcyjna budowla integrująca lewo i prawobrzeżną Warszawę?
Nina Wójcicka ? ?Kładka pieszo-rowerowa oraz wyspa na Wiśle?

Wystawa zbiegła się w czasie z głosowaniem internautów w Trzeciej Edycji Międzynarodowego Konkursu FUTUWAWA na najlepszy projekt dla Warszawy przyszłości ? zachęcamy do głosowania na swoich faworytów (futuwawa.pl/konkurs).

Organizatorzy: FUTUWAWA, FUTU, Plażowa

FUTUWAWA ? portal futuwawa.pl to ponad 400 projektów dla Warszawy przyszłości z zakresu architektury, urbanistyki i sztuki w przestrzeni publicznej. Powstała w ten sposób przestrzeń niczym nieograniczonego eksperymentu, która pozwala bawić się miastem, ale i poddać je dyskusji. Projekty prezentowane w FUTUWAWIE to zarówno propozycje gotowe do realizacji, jak i te, których utopijność/dystopijność/futurystyczność sprawiają, że nie mogą zostać zrealizowane ze względów planistycznych, technologicznych, finansowych i wielu innych.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej