Going. | Złoty smok - Mazowiecki Instytut Kultury

Złoty smok / Der goldene Drache, aut.: Roland Schimmelpfennig.

Obsada: Ewa Dałkowska, Zdzisław Wardejn, Elżbieta Kwinta, Konrad Bugaj, Maciej Kowalik

"Złoty Smok". Wczesny wieczór. Letnie światło pada przez szyby na stoliki. Pięcioro azjatów w maleńkiej tajsko-chińsko-wietnamskiej restauracji szybkiej obsługi karmi przedstawicieli zachodniej klasy średniej wymyślnymi daniami z dużą ilością chili, imbiru i trawy cytrynowej. Każdy opowiada historie, a każdy wieczór to ich nowa odsłona?

Polska prapremiera wybitnego tekstu Rolanda Schimmelpfenniga. Tytułowy ?Złoty smok? to bar serwujący orientalne dania. Spektakl to tragikomedia, która poprzez, groteskę, absurdalne sytuacje i surrealistyczne poczucie humoru Schimmelpfenniga zderza tych, którzy funkcjonują na marginesie zamożnego świata z obywatelami zachodu, żyjącymi pełnią życia.

Schimmelpfennig pokazuje mentalną i ekonomiczną przepaść, która dzieli obie strony: w jego dramacie stewardesy z transoceanicznej linii przelatują 10 kilometrów nad łódką z nielegalnymi imigrantami, ich jedyny kontakt z obcą kulturą to egzotyczne dania w azjatyckim barze. Trzeba dopiero, aby do tajskiej zupy wpadł ząb wyrwany z ust chińskiego kucharza, którego nie stać na dentystę, aby dotknęły - dosłownie - Innego.

W Niemczech, gdzie sztuka była przebojem, interpretowano ją przez pryzmat narastającego napięcia wokół imigrantów w Europie. Sztuka Złoty smok / Der goldene Drache uznana została przez ?Theater Heute? za sztukę 2010 roku.

Przekład Elżbieta Ogrodowska-Jesionek
Reżyseria Redbad Klijnstra
Scenografia, kostiumy Anna Nykowska
Muzyka Jan Duszyński
Współorganizacja: Warszawska Grupa Teatralna
Przekład Elżbieta Ogrodowska-Jesionek
Reżyseria Redbad Klijnstra
Scenografia, kostiumy Anna Nykowska
Muzyka Jan Duszyński
Prawa autorskie do Złotego smoka / Der goldene Drache reprezentuje w Polsce Agencja ADIT Elżbieta Manthey

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej