Going. | Stick - Centrum Sztuki Współczesnej

Performance day: Florentina Holzinger & Marta Ziółek: Stick

Kuratorka/Curator: Paulina Kowalczyk

STICK jest choreograficznym kontraktem pomiędzy dwiema performerkami, kontraktem w którym zwykły przedmiot taki jak ?patyk? (ang. stick) funkcjonuje jako narzędzie transformacji i manipulacji. Dwie performerki badają i wzajemnie tresują na sobie pozycje, gesty, zachowania przynależące do dominacji i poddania.

Czy możliwe jest zawłaszczenie i rekonfiguracja tych zachowań ? Co byłoby tu gestem zawłaszczenia? Kto miałby manipulować kogo?

Florentina Holzinger trenowała taniec w Wiedniu. Następnie przeniosła się do Amsterdamu, gdzie studiowała choreografię w School for New Dance Development (SNDO). Lekcje kompozycji, choreografii oraz tańca pobierała u takich tancerzy i pedagogów jak: Deborah Hay, Robert Steijn, La Ribot, Benoit Lachambre, Ann Liv Young oraz Jeremy Wade. W 2008 i 2010 otrzymała prestiżowe stypendium danceWEB na festiwalu ImPulsTanz w Wiedniu, gdzie dwa lata później jej dyplomowy projekt Silk otrzymał nagrodę Prix Jardin d?Europe. Obecnie Holzinger jest w trakcie europejskiego tournée ze swoimi pracami Kein Applaus fuer Scheisse, Spirit i Wellness, które powstały we współpracy z Vincentem Riebeek. Jej najnowszy projekt Agon będzie miał premierę w 2015 roku.

Marta Ziółek urodziła się w 1986 roku. Zanim rozpoczęła studia na wydziale choreografii w School for New Dance Development w Amsterdamie, studiowała na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła również Vorausbildung ? intensywny program tańca w Tanzfabrik w Berlinie. Dotychczas brała udział w warsztatach, projektach oraz współpracowała z takimi choreografami i teoretykami jak Bojana Cvejic, DD Dorvillier, Deborah Hay, Maria La Ribot, Benoit Lachambre, Xavier Le Roy, Meg Stuart. W 2011 była stypendystką prestiżowego stypendium danceWEB na festiwalu ImPulsTanz w Wiedniu. W 2012 uczestniczyła w platformie Europe in Motion przeznaczonej dla młodych, wschodzących choreografów. Ziółek jest stypendystką Amsterdam Fund for the Arts. Obecnie współpracuje z Aleksandrą Hirszfeld nad interdyscyplinarnym projektem ?Monadologia?.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej