Going. | Wyznania Zelima - Cafe Kulturalna

Ze względu na kiepskie prognozy, przenosimy projekcję i debatę w ciepłe i suche miejsce! Jako, że w Planie B raczej się nie zmieścimy, postanowiliśmy skorzystać z zaproszenia zaprzyjaźnionej Cafe Kulturalnej.

"WYZNANIA ZELIMA"
reż. Natalia Mikhaylova, 2013, NIEMCY, 60'

Zelim opowiada o torturach, których doświadczył jako czeczeński uchodźca w Inguszetii z rąk policjantów. Pewnego dnia, gdy czekał na autobus, funkcjonariusze zaproponowali mu podwiezienie. Jednak zamiast w stronę obozu dla uchodźców, zawieźli go na posterunek. Parę dni później znów zabrano go na komendę ? tym razem siłą. Bezpodstawnie oskarżony o terroryzm, był przez pięć dni torturowany w celu wymuszenia obciążających zeznań. Sprawców trzeba łapać szybko, aby policja mogła pochwalić się sukcesem. Zelim nie przyznał się do niczego, ryzykując życiem. Przeżył właściwie cudem. Rażony prądem i bity do nieprzytomności, ma teraz poważne problemy z kręgosłupem i skupieniem uwagi. Ból już go nie opuszcza. Z Inguszetii do Norwegii pomogły mu przedostać się broniące praw człowieka organizacje pozarządowe, między innymi słynny Memoriał. Zelim jest już bezpieczny, jednak część jego rodziny, która zeznawała w procesie policjantów, nadal przebywa w obozie dla uchodźców. Zelim był zwykłym chłopakiem ? aż strach pomyśleć, że jego historia na Kaukazie również nie jest niezwykła. (fg)

Po projekcji odbędzie się spotkanie poświęcone sytuacji uchodźców z Czeczenii, z udziałem między innymi przedstawicieli Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Fundacji Ocalenie.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej