Going. | Proste życie - Centrum Nauki Kopernik

?Proste życie? rozgrywa się w Hong Kongu, ale ta historia mogłaby się wydarzyć pod każdą szerokością geograficzną. Całe swoje życie Ah Tao przepracowała jako służąca i niańka w domu bogatej chińskiej rodziny. Teraz, w wieku ponad osiemdziesięciu lat i po kolejnym zawale, postanawia ? dyskretnie, bez jednej skargi ? przeprowadzić się do domu starców.

W nowym środowisku, gdzie prywatność to rzecz względna a śmierć przypomina o sobie na każdym kroku, bohaterka zdaje się przygotowywać powoli do ostatniego etapu życia. O kobiecie nie zapomina jednak jej dawny wychowanek, dorosły już syn byłych pracodawców. Reżyserka filmu Ann Hui stawia pytanie o miejsce seniorów we współczesnym społeczeństwie, przedstawiając jednocześnie wzruszającą opowieść o głębokiej, międzypokoleniowej więzi dwojga ludzi.

SPOTKANIE PRZED FILMEM: Gdzie się podziali seniorzy? O życiu na marginesie wiecznie młodego społeczeństwa.

Gość: dr Paweł Kubicki ? ekonomista i polityk społeczny, adiunkt w Szkole Głównej Handlowej i badacz w Instytucie Badań Edukacyjnych. Stały współpracownik wielu organizacji pozarządowych działających na rzecz osób starszych.

Proste życie, reż. Ann Hui, Chiny/Hongkong 2011

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej