Going. | Przywrócone arcydzieła: Zazdrość i medycyna - Małopolski Ogród Sztuki

Przywrócone arcydzieła: Zazdrość i medycyna

19:00 | Czwartek, 19 października 2017
Małopolski Ogród Sztuki

Film

12 zł

12 zł

Małopolski Ogród Sztuki zaprasza na kolejną projekcję z cyklu 'Przywrócone arcydzieła". Tym razem gościem Łukasza Maciejewskiego będzie Janusz Majewski, a pretekstem do spotkania - film reżysera "Zazdrość i medycyna".

Adaptacja słynnej powieści Michała Choromańskiego powstała w 1973 roku. Reżyser wcześniej na nowo odkrył dla szerokiej publiczności międzywojenną literaturę (m.in. oparte na powieści Henryka Worcella "Zaklęte rewiry") i planował współpracę z pisarzem, który nie doczekał jednak filmowej premiery. Przed śmiercią w 1972 roku pisarz zdążył tylko zaakceptować scenariusz. Ekranizację Majewskiego niektórzy krytycy nazywają "pastiszem w stylu retro" - to film świadomie konwencjonalny, w którym senność przedwojennego miasteczka łączy się z namiętnościami bohaterów, a także wyraźną nostalgią za latami 30.

Spośród obsady najwięcej pochwał zebrał Włodzimierz Boruński występujący w roli Abrahama Golda - aktor-amator, przed wojną reżyser i autor tekstów dla teatrów rewiowych, a po wojnie pisarz, tłumacz i satyryk. Jego aktorski talent odkrył Tadeusz Konwicki, ale Boruński stał się przede wszystkim aktorem Janusza Majewskiego (m.in. "Zaklęte rewiry", "Sprawa Gorgonowej", "Lekcja martwego języka", "Królowa Bona"). Rolę Rebeki znakomicie zagrała z kolei Ewa Krzyżewska - stworzoną przez nią postać fascynującej i przerażającej femme fatale uznano za najlepszy występ aktorki od czasu głośnego debiutu w "Popiele i diamencie" (1958), gdzie partnerowała Zbigniewowi Cybulskiemu. "Zazdrość i medycyna" był jednak ostatnim filmem Krzyżewskiej - u szczytu sławy Krzyżewska postanowiła porzucić aktorstwo. Wyszła za mąż za pracującego dla ONZ specjalistę od prawa międzynarodowego, razem z nim podróżowała po świecie, kierowała biblioteką ONZ w Nowym Jorku. Ostatnie lata życia spędziła w Hiszpanii - tam właśnie zmarła w roku 2003.

"Zazdrość i medycyna" i dzisiaj może stanowić przykład filmowego kunsztu. Jak pisze Maciejewski:

Wiele z filmów Janusza Majewskiego zatrzymało się w czasie. Wracamy nie tylko do komediowych evergreenów w rodzaju "C.K.Dezerterów", ale też do najbardziej wyrafinowanych, subtelnych adaptacji jego autorstwa. Janusz Majewski jest fachowcem w starym stylu. Wie absolutnie wszystko na temat realizacji filmu, a na przykładzie jego twórczości można uczyć się montażu, reżyserii, płynnego operowania filmowym rytmem i panowania nad nim.
/w tekście wykorzystano omówienie filmu Canal Plus/

INFORMACJE O POKAZIE:
19, 10. 2017, godz. 19.00
ceny biletów: 12 zł.

Pobierz Going. i miej miejski kalendarz zawsze pod ręką.
więcej
  rewiry     czasie     fatale     przedwojennego     niektorzy     slawy     wspolprace     ktorym     wystep     razem     pochwal     lukasza     prawa     namietnosciami     filmow     wczesniej     maciejewskiwiele     pisarzem     zatrzymalo     stylu     pisarz     roli     operowania     konwencjonalny     gorgonowej     moze     aktorki     ostatnim     michala     przyklad     szerokiej     stal