Going. | Tydzień Z Operą - Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Z okazji lubelskiej premiery opery „Umarłe miasto” w reż. Mariusza Trelińskiego zapraszamy na towarzyszące jej spotkania oraz projekcje filmowe, które wprowadzą publiczność w zagadnienia współczesnej opery.

Tydzień z operą rozpoczynamy od projekcji filmu dokumentalnego „Opera Paryska”. Film jest spojrzeniem na całokształt funkcjonowania jednej z największych scen teatralnych świata. Pokazuje to, co dla widza opery jest widzialne i niewidzialne: kulisy, mechanizmy i ludzi niezbędnych do jej prawidłowego działania, a także szeroki kontekst społeczno-kulturowy, jaki wiąże się z tą instytucją. Film pokażemy 16 września, w sobotę.
W niedzielę lubelscy widzowie będą mogli zobaczyć „Króla Rogera”, operę Karola Szymanowskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego, zarejestrowaną przez Narodowy Instytut Audiowizualny w 2007 roku w Operze Wrocławskiej.
Reżyser przenosi akcję we współczesność, skupia się na wewnętrznym dramacie tytułowego protagonisty – człowieka w chwili kryzysu, który stracił wiarę – w instytucjonalną religijność, w miłość, w siebie. Spotkanie z Pasterzem nie tyle wypełnia tę pustkę, ile przygotowuje Rogera do śmierci, do przejścia na drugą stronę.
We wtorek, 19 września spotkamy się z Borisem Kudličką, jednym z najwybitniejszych scenografów pracujących w Polsce, twórcą dekoracji do „Umarłego Miasta”. Słowacki artysta od 1999 roku współpracuje z Mariuszem Trelińskim, z którym wspólnie zrealizował kilkanaście oper, głównie dla Teatru WIlekiego - Opery Narodowej w Warszawie, a także dla innych czołowych scen operowych na świecie (m.in. w Nowym Jorku, Frankfurcie, Berlinie, Tokio, Sankt Petersburgu).
W środę 20 września zobaczymy spektakl „Orfeusz i Eurydyka”, operę nawiązującą do znanego mitu o miłości. To dzieło Christopha Willibalda Glucka, niemieckiego kompozytora okresu klasycyzmu, jednego z reformatorów opery klasycznej. Wydarzenie zarejestrowane przez Narodowy Instytut Audiowizualny jest koprodukcją Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie i Teatru Narodowego w Bratysławie. Wyreżyserował go Mariusz Treliński. Reżyser miał do tej produkcji niezwykle emocjonalny stosunek. „To bardzo intymna opowieść, która pozwoliła mi rozwiązać parę spraw w moim własnym życiu” - mówił w wywiadach.
Z kolei w czwartek 21 września lubelska publiczność będzie mogła spotkać się z reżyserem, dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, Mariuszem Trelińskim, który wspólnie z Borisem Kudličką w najnowszym okresie historii opery, często określanym mianem „czasu inscenizatorów”, zbudowali rozpoznawalną, cenioną i nagradzaną na całym świecie spójną estetykę, własny język inscenizacyjny, który czyni z nich zjawisko wyjątkowe.

A w piątek i niedzielę (22 i 24 września) zapraszamy z zakupionym wcześniej biletem do Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur na spektakl „Umarłe miasto” Ericha Wolfganga Korngolda. Libretto oparte zostało na powieści belgijskiego symbolisty Georgesa Rodenbacha Bruges-la-Morte (1892), którą autor wpisał się w protest przeciw projektom przekształcenia flandryjskiego miasta Brugia, klejnotu średniowiecznej architektury, w nowoczesny port. Ale to nie nocna sceneria zagrożonej Brugii przyniosła sukces temu dziełu, tylko intrygująca fabuła i ekstatyczna muzyka. Świat umarłych miesza się tu ze światem żywych, a bohaterowie, Paul i Maria/Marietta krążą między snem i jawą. W przedwojennej Polsce, na fali europejskich sukcesów, premiera opery pod tytułem Zamarły gród, odbyła się we Lwowie w 1928 roku. Umarłe miasto Korngolda, w którego osobie opera łączy się z kinem, wydaje się wymarzonym tematem dla twórczości reżyserskiej Mariusza Trelińskiego.

Obsada (soliści):
Paul - Jacek Laszczkowski
Marie/Marietta - Ewa Vesin
Frank/Pierrot - Tomasz Rak
Fritz - Szymon Mechliński
Brigitta - Bernadetta Grabias
Juliette - Maria Stasiak
Lucienne - Elżbieta Wróblewska
Gaston/Victorin - Pavlo Tolstoy
Hrabia Albert - Paweł Wunder

----------Harmonogram TYGODNIA Z OPERĄ---------------------

16.09.2017 godz. 19:00 - „Opera Paryska” (Sala Kinowa)

17.09.2017 godz. 19:00 - „Król Roger” (Sala Kinowa)

19.09.2017 godz. 20:00 - Tydzień z Operą
Spotkanie z Borisem Kudličką (Kieszeń sceny Poziom +1)

20.09.2017 godz. 19:00- „Orfeusz i Eurydyka” (Sala Kinowa)

21.09.2017 godz. 19:00 - Tydzień z Operą
Spotkanie z Mariuszem Trelińskim (Sala Kinowa)

Wszystkie spotkania i projekcje towarzyszące operze "Umarłe miasto" odbędą się w Centrum Spotkania Kultur.
Wstęp wolny z wejściówkami -> do odebrania w kasie Centrum Spotkania Kultur.

Pobierz Going. i miej miejski kalendarz zawsze pod ręką.
więcej
  dzielo     tytulowego     ericha     projektom     miesza     godz     zarejestrowana     operowej     glucka     reformatorow     snem     spojna     ludzi     wejsciowkami     bedzie     biletem     nowoczesny     scenografow     oraz     trelinskiegoobsada     korngolda     miedzy     artystycznym     kulturwstep     instytucja     fali     georgesa     jezyk     bratyslawie     wlasny     wspolpracuje     mowil