Going. | Spółdzielnia Młodych Twórców - Plac Defilad

Spółdzielnia Młodych Twórców

20:30 | Czwartek, 28 sierpnia 2014

Plac Defilad

Inne

Free

Free

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ?ę? zaprasza na pokaz filmów krótkometrażowych, dokumentów oraz remiksów zrealizowanych przez młodych twórców z Polski i Europy.

cz. 1 REMAPPING EUROPE.

Młodzi twórcy wzięli na warsztat funkcjonujący w Europie obraz migrantów. Mieszkają w Polsce, Wielkiej Brytanii, Turcji, Hiszpanii a ich historie kreślą nową mapę współczesnej Europy. Remiksy są próbą zmierzenia się z wciąż funkcjonującymi stereotypami narodowymi, etnicznymi lub religijnymi. W debacie publicznej lokalny i osobisty punkt widzenia imigrantów jest pomijany, a informacjom o migracjach właściwych dla danego kraju lub regionu brak niuansów. Wyłączenie punktu widzenia migrantów z mediów głównego nurtu zmniejsza też potencjał twórczy i kulturowy ? nie pasuje do idei kreatywnej i włączającej Europy.

Moja Ukrainka - reż. Krzysztof Janiak
Internet to dziś najważniejszy z doradców. Pytamy o zdanie niezliczone masy użytkowników gdy chcemy kupić nowy piekarnik, poradzić się w kwestii szczepienia dziecka lub remontu domu. Kzysztof Janiak przejrzał dziesiątki komentarzy na polskich forach dla osób poszukujących pomocy domowej z Ukrainy. W Polsce z jednej strony od dawna trwa migracja zarobkowa na zachód, z drugiej ? od kilku lat przyjeżdżają tu ukraińskie kobiety, zatrudniane w domach klasy średniej jako pomoce domowe. Pracują na czarno, poniżej swojego wykształcenia i kompetencji. Ten remiks to opowieść o ich pracodawcach i próba wyobrażenia sobie ? co by było, gdyby anonimowość a forach był niemożliwa. To opowieść o sile słów.

Mińsk ? wideoprzewodnik ? reż. Magdalena Pytlakowska
Na Białorusi łamanie praw człowieka jest na porządku dziennym. Magdalena Pytlakowska, Polka pracująca na co dzień w niezależnej białoruskiej telewizji Bielsat, sięga do jej archiwów by w przewrotny sposób sportretować to miasto. Krótkie video mogłoby być wyświetlane w propagandowej telewizji jako przynęta na turystów gdyby nie to, że narrator zaprasza w nim do miejsc, które kojarzą się z bezwzględnym reżimem Łukaszenki (m.in. przypominając kwestię kary śmierci na Białorusi).

Cudzoziemiec do wynajęcia ? reż. Agnieszka Małek
?Pracujesz w mediach? Organizujesz imprezę i chcesz nadać jej egzotycznego charakteru? Ta oferta jest dla Ciebie! Tylko teraz ? cudzoziemiec do wynajęcia!?
Video autorstwa Agnieszki Małek to wariacja na temat teleshoppingu. Tym razem zamiast odkurzacza w ofercie są?cudzoziemcy. Inspiracją dla autorki było doświadczenie, z jakim spotyka się wiele organizacji i instytucji pracujących z migrantami. Zdarza się, że z ich pracownikami kontaktują się media, szukające sposobu na wypełnienie czasu antenowego. Migranci traktowani są przez nie jak chwilowy news, ich kultura ? jako egzotyczna ciekawostka, zaś problemy, z jakimi mierzą się w wyniku biurokracji praktycznie nie istnieją.


Ojczyzny ? reż. Anahita Rezaei
- Co jecie w przedszkolu na obiad? ? pyta 3-letnią Anahitę ojciec. ? Ziemniaki ? odpowiada dziewczynka. Coś jeszcze?- dopytuje tata. ? Ziemniaki, ziemniaki i ziemniaki ? pada odpowiedź.

Anahita Rezaei, obecnie studentka na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (PL), sięga po domowe archiwa video kręcone namiętnie przez ojca, Irańskiego lekarza. W latach 80-tych przyjechał z rodziną do Warszawy, by po kilku latach wrócić do Iranu, a po kilkunastu ? ponownie z całą rodziną osiedlić się w Polsce. W ?Ojczyznach? śledzimy te dwa światy oczami amatorskiej kamery video i bohaterki nagrań ? małej dziewczynki, która po latach będzie protestować przeciwko przypisaniu się do jednej ojczyzny. Polska to smak ziemniaka, Iran ? kukurydzy. Każda ojczyzna jest tą najważniejszą.


Dowód ? reż. Alicja Plachówna ? Vasilevska
Czy mąż słodzi herbatę? Jaki kolor ma szczoteczka do zębów żony? A po której stronie łóżka śpi żona?Odpowiedzi na te pytania Alicja Plachówna (PL) mogłaby udzielić bez zająknięcia, obudzona w środku nocy. Dzięki temu jej mąż Bojan nie jest w Polsce ?nielegalny?.

?Dowód? to nieco żartobliwa, choć przejmująca opowieść o egzaminie z miłości. Autorka filmu opowiada w nim prawdziwą historię mierzenia się z biurokracją, wizytami w urzędach oraz odwiedzinami funkcjonariuszy państwowych ? cała ta machina została uruchomiona, gdy wyszła za mąż za mieszkańca Macedonii, z którym zamieszkała w Polsce.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej