Going. | Cukunft / Rogiński / Masecki... - Cafe Kulturalna

Cukunft / Rogiński / Masecki...

22:00 | Środa, 27 sierpnia 2014

Cafe Kulturalna

Koncert

Free

Free

Lado W Mieście 2014, czyli ABC X, czyli 10 lat LADO ABC.

Cukunft, Rogiński/Masecki/Moretti, Tupika.

Rogiński / Masecki / Moretti - To jest takie trio, w którym grali Raphael Rogiński, Marcin Masecki i Macio Moretti, w najlepszych czasach Chłodnej 25, gdy każdy grał z każdym. Ich drugie spotkanie, czysta improwizacja bez "umawiania się", zostało zarejestrowane i wydane jako "2525252525", druga płyta z serii "Supported by Lado". Niedługo później trio zagrało koncert na Placu Zbawiciela, zapisany w annałach ze względu na brutalną interwencję Straży Miejskiej (na długie lata przed tym, jak takowe zdarzały się co wieczór).

To jest takie trio, które, podobnie jak kilka innych zespołów i projektów wskrzeszonych na Lado w Mieście X, bardziej fascynuje nie tym, jakie kiedyś było, ale tym, co może zrobić wracając na scenę teraz.

Tupika - Zespół powstały w 1999, tworzony przez klarnecistę Pawła Szamburskiego, skrzypka Patryka Zakrockiego (którzy w mniej więcej tym samym czasie stawiali pierwsze kroki z Sza/Zą) i kontrabasisty Norberta Kubacza. Powstawał w czasach regularnych spotkań z muzyką improwizowaną - Djazzpor i Galimadjazów, w których każdy grał z każdym, a zespoły i projekty kwitły tak bujnie, że o niektórych z nich nie pamiętają już pewnie sami muzycy.

Tupika była "naiwna i brutalna"; muzyka tria opierała się na intuicyjności i próbie grania w zgodzie z naturą, była czystą radością wynikającą z obcowania trójki przyjaciół na scenie.

Pierwszym wydawnictwem Tupiki był CD-R "Recording session at rudera" z 2002, drugim - "Broń rasowego marzenia" wydana przez Lado w 2006. Trio nie koncertowało od 2008 i podobnie jak z innymi projektami z początku lat dwutysięcznych, ich powrót na scenę może być równie ciekawy jak ich dotychczasowy dorobek.

Cukunft (????????) to w jidysz "przyszłość". To także nazwa lewicowej żydowskiej organizacji młodzieżowej powstałej w 1910 roku, która brała udział w powstaniu w getcie.

Zespół Cukunft powołał do życia podróżnik i odkrywca Raphael Rogiński. Skupia się on na utrzymywaniu tradycji europejskiej muzyki żydowskiej, choć w jego muzyce słychać wpływy kultur żydowskich i estetyk ze wszystkich czasów i z całego świata, od starożytności po dzisiejsze nowojorskie podziemie jazzowe.
W poprzednim składzie (Raphael Roginski, Paweł Szamburski i Tomasz Duda) zespół opracował utwory kompozytora i poety żydowskiego Mordechaja Gebirtiga, żyjącego i tworzącego w międzywojniu, materiał ten został wydany jako CD-R "Lider fun Mordechaj Gebirtig" w 2005.

W obecnym skłądzie (Rogiński, Szamburski, Michał Górczyńśki i Paweł Szpura) Cukunft wykonuje dzieła polskich kompozytorów i poetów żydowskich (Icyk Manger, Mosche Shneur i innych) oraz autorskie kompozycje Raphaela Rogińskiego. W Lado ABC wydał "Itstikeyt / Fargangenheit" (2010) i "Wilde Blumen" (2013).

Jakby nie dodawać i nie odejmować to wychodzi na to, że w tym roku mamy 10-lecie Lado ABC. Trudno podsumować taki kawałek czasu, jak się o tym trochę wcześniej nie pomyślało, więc uznaliśmy, że podsumowanie powinno zrobić się samo. W związku z tym na tegorocznym Lado w Mieście wystąpią wszyscy.

W każdą środę i czwartek od 2 lipca do 28 sierpnia będzie można posłuchać i obejrzeć wszystkich, którzy wydali płytę w Lado ABC. Czasem normalnie jak zwykle, czasem ze specjalnymi gośćmi, czasem jako mutacja, a w jednym przypadku najprawdopodobniej jako podróba, bo żeby nie było za słodko, to jednego artysty nie uda nam się wskrzesić. Ale to nie koniec - w bonusie będzie mały przydział gości specjalnych z Brazylii, USA oraz Francji (albo Wlk. Brytanii - trudno stwierdzić).

Także cieszymy się niezmiernie i zapraszamy!

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej