Going. | Rutu Modan - TR Warszawa

Narysować Tożsamość. Rutu Modan i jej warszawski komiks.

Rutu Modan, scenarzystka i autorka głośnych komiksów z Izraela gościć będzie w TR Warszawa na specjalnym wieczorze, poświęconym jej ostatniej powieści rysunkowej Zaduszki (The Property), której akcja rozgrywa się współcześnie w Warszawie. To pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i ciętego humoru opowieść o podróży z Izraela do Polski 90-letniej polskiej Żydówki, Reginy Segal i jej wnuczki, Miki, której celem jest odzyskanie rodzinnej kamienicy, utraconej podczas wojny. W Warszawie okazuje się, że za sprawami majątkowymi kryje się rodzinny sekret, ukrywany przez ponad 70 lat. Obie wrócą do domu zmienione.

Inspiracją dla książki były rodzinne historie autorki, której babcia ze strony ojca pochodziła z Warszawy. Zaduszki to podróż do źródeł własnej tożsamości, a zarazem szczery i odważny obraz relacji polsko-żydowskich. Rutu Modan bez cenzury wydobywa wzajemne stereotypy i uprzedzenia Polaków i Żydów. Dotyka szczególnie drażliwej kwestii ekonomicznych konsekwencji Holocaustu i losu majątku żydowskiego w Polsce. Jej książka przynosi zarazem ciekawy portret Warszawy, miasta nakładających się narracji historycznych, w którym obok siebie istnieją pamięć o Powstaniu w Getcie i o Powstaniu Warszawskim, przedwojenne miasto i współczesna metropolia. Modan odtwarza szczegółowo topografię stolicy: akcja komiksu rozgrywa się m.in. w barze Przysmak na Lwowskiej, w Hiltonie na Grzybowskiej i na Powązkach w Dzień Zaduszny.

Dla TR Warszawa spotkanie z twórczością Rutu Modan ma specjalne znaczenie: teatr w tym sezonie analizuje przenikanie się fikcji i rzeczywistości oraz bada w projekcie Sąsiedzi swoje najbliższe otoczenie społeczne i kulturowe. Komiks Modan, zanurzony w mitologii i współczesnym życiu Warszawy, inspirowany autentycznymi historiami wpisuje się w oba te nurty. TR Warszawa wsparł hebrajskie wydanie Zaduszek.

W programie wieczoru:
? rozmowa z Rutu Modan, prowadzenie: Roman Pawłowski ? (publicysta, krytyk kultury i kurator teatralny)
- pokaz materiałów filmowych, które posłużyły do stworzenia komiksu
- aktorskie czytanie fragmentów ?Zaduszek? - komiks z dubbingiem

Artystka podczas wizyty w TR Warszawa wykona na jednej ze ścian wewnątrz teatru specjalnie zaprojektowaną pracę. Wizyta Rutu Modan w Warszawie jest możliwa dzięki Polskiemu Stowarzyszeniu Komiksowemu. Partnerem wydarzenia jest Festiwal Komiksowa Warszawa i wydawnictwo Kultura Gniewu.

Rutu Modan (1966) ? scenarzystka, ilustratorka i artystka komiksu. Jest założycielką izraelskiej grupy komiksowej Actus Tragicus. Jej najbardziej znane powieści rysunkowe to Rany Wylotowe (Exit Wounds, 2007) i Zaduszki (The Property, 2013). Mieszka w Tel Awiwie.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej