Going. | To nie jest film - Plac Kieślowskiego

Filmowy pamiętnik ukazujący zmaganie pomiędzy tyranią polityczną panującą w Iranie, a twórczą wyobraźnią artystów. Bezpośrednią przyczyną do powstania filmu było zastosowanie przez irańskie władze aresztu domowego względem czołowego reżysera pochodzącego z Iranu i tam tworzącego - Jafara Panahiego .W 2010 roku władze Iranu zakazały mu pracy nad nowymi filmami na najbliższe 20 lat. Pomimo zakazu zdecydował się on na realizację filmu używając w tym celu kamery w telefonie komórkowym.

"To nie jest film"(2011) będący zapisem jednego dnia z życia Panahiego uwięzionego w areszcie domowym. Ten niezwykły dokument dotarł na projekcję w Cannes przemycony z Iranu na nośniku USB ukrytym w ciastku. W filmie obserwujemy, jak chodzi po mieszkaniu, rozmawia z prawnikiem przez telefon, odczytuje fragmenty niezrealizowanego scenariusza, ogląda fragmenty własnych filmów. Ale projekt, który zaczął się jako swego rodzaju osobisty dziennik wideo, staje się ważnym głosem w obronie ? nie tylko twórczej ? wolności, a sam twórca, którego wolność z każdą godziną wydaje się oddalać ? symbolem zniewolonej części irańskiego społeczeństwa. Wbrew tytułowi, obraz Panahiego daje świadectwo filmowego kunsztu jego twórcy, który bardzo świadomie stosuje filmowe środki wyrazu, starannie zestawia ujęcia i nie zapomina o kadrowaniu, choć przez większość czasu miał do dyspozycji jedynie telefon. Jego twórcza swoboda wydaje się kpić z narzucanych ograniczeń.

Jafar Panahi irański scenarzysta, reżyser i producent jest zdobywcą m.in. Złotej Palmy na festiwalu w Cannes w 1995 r. za film Biały Balonik , Złotego Lwa w Wenecji za Krąg. Jego kino dotyka człowieka zaplątanego w problemy wynikające ze stosunków społeczno-politycznych panujących w Iranie, szczególnie ważny jest dla niego los tych najbardziej uciskanych: kobiety, dzieci, outsiderzy. Jego ostatni film, (także realizowany nielegalnie) Closed Curtain zdobył Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszy scenariusz na tegorocznym festiwalu Berlinare.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej