Going. | Oprowadzanie kuratorskie "P jak aradoks. Opowieść o Fiacie 125p" - Muzeum Inżynierii Miejskiej

Oprowadzanie kuratorskie "P jak aradoks. Opowieść o Fiacie 125p"

12:00 | Sobota, 16 grudnia 2017
Muzeum Inżynierii Miejskiej

Wystawa

15/10 zł

15/10 zł

Oprowadzanie w cenie biletu wstępu do muzeum.
W szarej rzeczywistości lat siedemdziesiątych niewiele było przedmiotów równie mocno pożądanych jak własny samochód. Zakup licencji na produkcję „dużego fiata” i odnowienie polsko-włoskiej współpracy pozwoliły na urzeczywistnienie tych marzeń. Gdy 28 listopada 1967 roku z linii produkcyjnej zjechały pierwsze modele, wszyscy chcieli jeździć wygodnym i modnym „kanciakiem”. Początkowo tylko służby i uprzywilejowani szczęśliwcy mogli zasiąść za kierownicą nowoczesnego Fiata 125p – był to wyznacznik wysokiego statusu społecznego. Z czasem, kiedy marzenie się materializowało, coraz więcej osób dostrzegało, że Fiat to nie tylko luksus i prestiż, ale też bolączki codziennego użytkowania, których geneza tkwi tak naprawdę w gospodarce realnego socjalizmu. Stał się więc Fiat idealną ilustracją paradoksów czasów PRL-u - kontrastu pomiędzy oficjalną propagandą a zgrzebną rzeczywistością.
Zabierzemy zwiedzających w podróż w czasie – przejdziemy drogę od marzeń o Polskim Fiacie 125p, przez kupno, aż po rozkosze i trudy użytkowania, przemierzając kolejne tematyczne strefy wystawy
– Obiekt westchnień,
– Targi motoryzacyjne „Złota dekada polskiej motoryzacji”,
– Rekordowy fiat,
– Fiat na służbie,
– Na wczasy,
– U mechanika,
– Fiatomania,
– Mój fiat.
W opowieści o motoryzacji okresu PRL nie może zabraknąć również ciekawostek, kuriozów czy paradoksów związanych z tym samochodem, które składały się na codzienność Polaków.
W siedzibie muzeum zaprezentowanych zostanie około 20 pojazdów w interaktywnej aranżacji – nowoczesnej, ale nawiązującej w każdym detalu do czasów PRL-u.
Wystawa oraz liczne wydarzenia towarzyszące pozwolą nie tylko lepiej poznać kultowego Fiata 125p, ale również przybliżą blaski i cienie czasów, w których ten model był użytkowany.
Nie zabraknie edukacyjnych atrakcji dla młodszych odwiedzających, dlatego warto odwiedzić nas całymi rodzinami. Na dzieci czekać będą:
- interaktywne stanowiska,
- zagadki związane z fiatem.
Na dzień otwarcia wystawy zaplanowaliśmy szereg atrakcji:
- zlot i paradę polskich Fiatów 125p,
- spotkania z zaproszonymi gośćmi, znanymi osobami związanymi z historią Polskiego Fiata 125p
- warsztaty dla dzieci.
Kurator wystawy: Iwo Wachowicz.
Koordynator wystawy: Robert Salisz.
Projekt wystawy: New Amsterdam.
Wystawa powstała z okazji 50. rocznicy rozpoczęcia produkcji tego modelu w Polsce, we współpracy z miłośnikami youngtimerów, polskich fiatów i pojazdów zabytkowych: Klubem 125p, Stowarzyszeniem FSO Autoklub i Jarzyna Film.

Pobierz Going. i miej miejski kalendarz zawsze pod ręką.
więcej
  zaplanowalismy     marzen     polsce     dostrzegalo     muzeum     interaktywne     muzeumw     wyznacznik     moze     powstala     aranzacji     rozpoczecia     rowniez     kierownica     motoryzacyjne     ktore     bylo     zwiazane     zabraknie     fiatw     targi     prlu     codziennego     rzeczywistosci     gospodarce     paradoksow     polskim     pomiedzy     odwiedzic     zabraknac     ktorych     luksus