Going. | Z przyrodą za pan brat. Warsztaty dla nauczycieli - Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Z przyrodą za pan brat. Warsztaty dla nauczycieli

16:00 | Czwartek, 23 listopada 2017
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Warsztat

Free

Free

ZAMEK Z KSIĄŻEK
„Z PRZYRODĄ ZA PAN BRAT”. Warsztaty dla nauczycieli przedszkolnych i szkolnych. Gość specjalny: Mikołaj Golachowski
prowadzenie: Magdalena Garczarczyk
23.11. g. 16 Hol Balkonowy / wstęp: zapisy na stronie www.odnpoznan.pl
współpraca: Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu

Świat przyrody tak bardzo fascynuje małe dzieci, że czasem droga na plac zabaw staje się dużo ciekawsza niż sam pobyt na nim. Podglądanie kowali bezskrzydłych na pniach, pająków w wykuszach okien czy ptaków wijących gniazda to nie tylko pierwsze, samodzielne obserwacje. To także doświadczanie przyrody, zdobywanie wiedzy na temat wzajemnych powiązań pomiędzy nami a otaczającym nas światem.
To zainteresowanie przyrodą warto pielęgnować, stwarzając jak najwięcej okazji do osobistego kontaktu z naturą. Zapraszając dzieci do kreatywnych działań, majsterkowania czy zakładania ogródków tworzymy warunki, w którym dzieci będą mogły same przekonać się, jak przyroda, technika i codzienne życie są ze sobą połączone.
Na warsztatach zaprezentujemy pomysły zajęć, które w atrakcyjny sposób przybliżają zagadnienia przyrodnicze, które zachęcają dzieci do realizacji doświadczeń i projektów, a także do snucia opowieści! Będziemy namawiać na wspólne majsterkowanie z uczniami z wykorzystaniem materiałów dostępnych w domach, na łąkach, na placach zabaw. Udowodnimy, że takie działania nie muszą wiązać się z dużymi wydatkami. Pokażemy inspiracje zaczerpnięte także z alternatywnych szkół m.in. waldorfskich oraz montessoriańskich.
Warsztaty przygotowane w oparciu o książki, m.in.: „Rok z Findusem”, „Rok z Lineą”, „Inwentarz drzew”, „Rok w lesie”, „ In the Forest”, „Dzieci korzeni”.

Gościem specjalnym będzie Mikołaj Golachowski – biolog, ekolog i podróżnik; autor popularnonaukowych książek dla dzieci i młodzieży „Pupy, ogonki i kuperki” (z ilustracjami Mroux) i „Gęby, dzioby i nochale” oraz „Czochrałem antarktycznego słonia i inne opowieści o zwierzołkach”.

Prowadzenie:
Magdalena Garczarczyk – architektka krajobrazu, animatorka w stowarzyszeniu „Kolektyw Kąpielisko” oraz nauczycielka ogrodnictwa i edukacji przestrzennej. Pasjonatka działań współtworzonych wraz z dziećmi, spacerów po lesie, ogrodnictwa miejskiego w każdej skali oraz dzikich smaków. W ramach działalności Projektu Zieleniak organizuje warsztaty ogrodnicze, przyrodnicze, kulinarne dla dzieci i dorosłych. Sieje, sadzi, buduje, projektuje i namawia do przejścia na zieloną stronę życia.

Pobierz Going. i miej miejski kalendarz zawsze pod ręką.
więcej
  przestrzennej     pajakow     dzialalnosci     waldorfskich     snucia     kuperki     doswiadczanie     geby     skali     balkonowy     takze     korzeni     warto     kazdej     dzialan     droga     sposob     spacerow     stwarzajac     zakladania     dzieci     fascynuje     zielona     pniach     wydatkami     soba     forest     przyblizaja     pupy     bezskrzydlych     polaczonena     oraz