Going. | Bahubali: Finał / Pięć Smaków - Kinoteka Sala 3

Bahubali: Finał / Pięć Smaków

20:45 | Środa, 15 listopada 2017
Kinoteka Sala 3

Film

25 zł

25 zł

Baahubali: The Conclusion
Indie 2017, 167'
reżyseria: S.S. Rajamouli

Pierwsza część sagi kończy się otwartym pytaniem: na rozwiązanie zagadki fani musieli czekać dwa lata, mnożąc domysły, przypuszczenia i wyjaśniające teorie. Finał wreszcie trafił do kin - i jest imponujący.
Baahubali odkrywa godną eposu historię swojej rodziny i poznaje burzliwą przeszłość królestwa Mahishmati: dzieje rywalizacji skłóconych dziedziców tronu i złowieszczych intryg, które zakłóciły spokój kraju, ale też pełną zwrotów akcji historię miłości jego rodziców. Nie zabraknie popisowych walk na łuki i miecze, szumu jedwabnych sari na pałacowych korytarzach, a nawet podróży żaglowcem w kształcie łabędzia. Wykorzystane z rozmachem i kreatywnością efekty specjalne pozwalają widzom całkowicie oderwać się od rzeczywistości - a fabuła, podobnie jak w pierwszej części, prowadzi widza przez najbardziej intensywne emocjonalne doznania.
Po imponującym sukcesie pierwszej części sagi, oczekujących na finał widzów ogarnęło prawdziwe szaleństwo: do kinowych kas ustawiały się długie kolejki, a jeden z indyjskich portali biletowych chwalił się, że na premierowe pokazy sprzedaje 12 biletów na sekudę. Film został wprowadzony na rekordową liczbę ponad 7 tysięcy ekranów (w całych Indiach jest ich 10 tysięcy), a niektóre kina grały nawet 10 seansów dziennie, ciesząc się rekordowo wysokim zapełnieniem sal. W ciągu pierwszego tygodnia obecności w kinach film zdobył pierwsze miejsce box office'u w Indiach, stając się najlepiej zarabiającym indyjskim filmem w historii z wynikiem ponad 140 milionów dolarów. Przebojem okazał się także w Stanach, trafiając na trzecie miejsce box offie'u z weekendowym wynikiem ponad 10 milionów USD na koncie (to trzy razy więcej niż osiągnęła część pierwsza).
Saga stała się swego rodzaju fenomenem społecznym i godnym rywalem bollywoodzkich hitów, obrastając kultem porównywalnym z globalnym fenomenem \"Władcy Pierścieni\" czy \"Gwiezdnych wojen\". Historia doczekała się bestsellerowych wersji książkowych i komiksowych, powstał rozgrywający się w Mahishmati serial animowany i doświadczenie VR. Liczne klony tytułowego wojownika i jego partnerki pojawiają się na konwentach fantasy, na religijnych festiwalach pojawiają się tymczasowe świątynie wzorowane na filmowych pałacach, a zagorzali fani tatuują sobie wizerunki aktorów na własnych ciałach.


scenariusz: S. S. Rajamouli, V. Vijayendra Prasad
zdjęcia: K. K. Senthil Kumar
obsada: Prabhas, Rana Daggubati, Anushka Shetty, Tamannaah Bhatia, Ramya Krishnan, Nasser Sudeep, Satyaraj, Tanikella Bharani
produkcja: Arka Media Works
kolor
język: Telugu

Pobierz Going. i miej miejski kalendarz zawsze pod ręką.
więcej
  komiksowych     tronu     koncie     tymczasowe     indyjskich     sudeep     telugu     spolecznym     rodzaju     zagorzali     intensywne     portali     kultem     kinowych     porownywalnym     filmem     zlowieszczych     kolejki     pierwsze     mahishmati     wojownika     szalenstwo     stala     przeszlosc     senthil     indie     ustawialy     konczy     pierscieni     kumar     popisowych     chwalil