Going. | Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Luter w Gdyni? Język Migowy - Muzeum Miasta Gdyni

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Luter w Gdyni? Język Migowy

14:00 | Niedziela, 12 listopada 2017
Muzeum Miasta Gdyni

Wystawa

Free

Free

Serdecznie zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Luter w Gdyni?” tłumaczone na język migowy PJM.

W 1517 r. augustiański mnich – Marcin Luter – wystąpił w Wittenberdze przeciwko nadużyciom związanym ze sprzedażą odpustów. Protest ten, sformułowany w postaci 95 tez, doprowadził do powstania odrębnego nurtu w religii chrześcijańskiej. Protestanci na świecie stanowią dziś ponad 800 milionów wyznawców – i po katolikach są najliczniejszą grupą chrześcijan.

Wkrótce po wystąpieniu Lutra, jego idee i na Pomorzu znalazły wielu zwolenników. Jeszcze 150 lat temu co piąty mieszkaniec obszaru, na którym dziś znajduje się Gdynia, był wyznania ewangelickiego.

500 lat po wydarzeniach w Wittenberdze przypominamy o dziedzictwie protestantów w Gdyni i jej okolicach: o życiu parafialnym luteran w Małym Kacku, o ewangelickich kolonistach z Góry Donas czy Polskim Zborze Ewangelicko-Augsburskim z okresu międzywojennego. Opowieść w formie wystawy o gdyńskich ewangelikach jest nie tylko pretekstem do poznania bliżej kościołów protestanckich oraz zasad ich wiary. Jest również źródłem refleksji nad naszą pamięcią i niepamięcią o członkach tych kościołów, którzy tu przez wieki żyli, modlili się i pracowali.
KURATORZY: dr Andrzej Hoja, dr Magdalena Sacha, dr Jacek Friedrich

Termin: 12 XI 2017 r. - godzina: 14:00
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1
Wstęp darmowy

Pobierz Going. i miej miejski kalendarz zawsze pod ręką.
więcej
  miasta     pretekstem     kuratorskie     zasad     wittenberdze     poznania     wydarzeniach     odrebnego     wieki     katolikach     naduzyciom     nasza     swiecie     piaty     idee     serdecznie     wyznawcow     obszaru     pracowalikuratorzy     oraz     hoja     kacku     donas     luter     gdynia     zyciu     zyli     gory     ktorym     chrzescijanskiej     dziedzictwie     wyznania