Going. | Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Luter w Gdyni? Język Migowy - Muzeum Miasta Gdyni

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Luter w Gdyni? Język Migowy

14:00 | Niedziela, 12 listopada 2017
Muzeum Miasta Gdyni

Wystawa

Free

Free

Serdecznie zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Luter w Gdyni?” tłumaczone na język migowy PJM.

W 1517 r. augustiański mnich – Marcin Luter – wystąpił w Wittenberdze przeciwko nadużyciom związanym ze sprzedażą odpustów. Protest ten, sformułowany w postaci 95 tez, doprowadził do powstania odrębnego nurtu w religii chrześcijańskiej. Protestanci na świecie stanowią dziś ponad 800 milionów wyznawców – i po katolikach są najliczniejszą grupą chrześcijan.

Wkrótce po wystąpieniu Lutra, jego idee i na Pomorzu znalazły wielu zwolenników. Jeszcze 150 lat temu co piąty mieszkaniec obszaru, na którym dziś znajduje się Gdynia, był wyznania ewangelickiego.

500 lat po wydarzeniach w Wittenberdze przypominamy o dziedzictwie protestantów w Gdyni i jej okolicach: o życiu parafialnym luteran w Małym Kacku, o ewangelickich kolonistach z Góry Donas czy Polskim Zborze Ewangelicko-Augsburskim z okresu międzywojennego. Opowieść w formie wystawy o gdyńskich ewangelikach jest nie tylko pretekstem do poznania bliżej kościołów protestanckich oraz zasad ich wiary. Jest również źródłem refleksji nad naszą pamięcią i niepamięcią o członkach tych kościołów, którzy tu przez wieki żyli, modlili się i pracowali.
KURATORZY: dr Andrzej Hoja, dr Magdalena Sacha, dr Jacek Friedrich

Termin: 12 XI 2017 r. - godzina: 14:00
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1
Wstęp darmowy

Pobierz Going. i miej miejski kalendarz zawsze pod ręką.
więcej
  okolicach     zwiazanym     mnich     jest     odpustow     friedrichtermin     protestantow     obszaru     jezyk     idee     andrzej     migowy     wystawie     tylko     wielu     zwolennikow     formie     przez     okresu     ewangelickiego500     zawiszy     magdalena     ewangelickich     augustianski     chrzescijanwkrotce     protest     jego     milionow     sformulowany     refleksji     mieszkaniec     przypominamy