Going. | Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Luter w Gdyni? Język Migowy - Muzeum Miasta Gdyni

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Luter w Gdyni? Język Migowy

14:00 | Niedziela, 12 listopada 2017
Muzeum Miasta Gdyni

Wystawa

Free

Free

Serdecznie zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Luter w Gdyni?” tłumaczone na język migowy PJM.

W 1517 r. augustiański mnich – Marcin Luter – wystąpił w Wittenberdze przeciwko nadużyciom związanym ze sprzedażą odpustów. Protest ten, sformułowany w postaci 95 tez, doprowadził do powstania odrębnego nurtu w religii chrześcijańskiej. Protestanci na świecie stanowią dziś ponad 800 milionów wyznawców – i po katolikach są najliczniejszą grupą chrześcijan.

Wkrótce po wystąpieniu Lutra, jego idee i na Pomorzu znalazły wielu zwolenników. Jeszcze 150 lat temu co piąty mieszkaniec obszaru, na którym dziś znajduje się Gdynia, był wyznania ewangelickiego.

500 lat po wydarzeniach w Wittenberdze przypominamy o dziedzictwie protestantów w Gdyni i jej okolicach: o życiu parafialnym luteran w Małym Kacku, o ewangelickich kolonistach z Góry Donas czy Polskim Zborze Ewangelicko-Augsburskim z okresu międzywojennego. Opowieść w formie wystawy o gdyńskich ewangelikach jest nie tylko pretekstem do poznania bliżej kościołów protestanckich oraz zasad ich wiary. Jest również źródłem refleksji nad naszą pamięcią i niepamięcią o członkach tych kościołów, którzy tu przez wieki żyli, modlili się i pracowali.
KURATORZY: dr Andrzej Hoja, dr Magdalena Sacha, dr Jacek Friedrich

Termin: 12 XI 2017 r. - godzina: 14:00
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1
Wstęp darmowy

Pobierz Going. i miej miejski kalendarz zawsze pod ręką.
więcej
  magdalena     godzina     tylko     1400miejsce     sprzedaza     katolikach     ponad     jezyk     zapraszamy     piaty     wyznania     andrzej     idee     marcin     ktorzy     zwiazanym     mieszkaniec     jeszcze     poznania     znajduje     postaci     polskim     tych     grupa     dziedzictwie     chrzescijanwkrotce     gdynskich     augustianski     hoja     ewangelickich     stanowia     muzeum