Going. | Goya. Widzenie ciała i krwi - Kino Rialto

Goya. Widzenie ciała i krwi

15:00 | Sobota, 11 listopada 2017
Kino Rialto

Wystawa

23/28 zł

23/28 zł

W cyklu Wystawa na ekrane zapraszamy na dokument o malarstwie
Francisco Goya - sobota. 11.11, godz. 15:00.

Francisco Goya jest bez wątpienia najbardziej znanym artystą hiszpańskim, uważanym za jednego z ojców sztuki nowoczesnej. Był nie tylko genialnym obserwatorem codzienności i burzliwej przeszłości Hiszpanii, ale także utalentowanym portrecistą i komentatorem życia społecznego. Goya wyniósł sztukę portretu na nowe wyżyny. Jego geniusz wyczerpująco zaprezentowała przekrojowa wystawa w The National Gallery w Londynie. Film wykorzystuje to wydarzenie, aby spojrzeć w głąb bogatego życia Goi. Odmalowuje je zarówno dzięki przeglądowi unikatowych dzieł mistrza zgromadzonych na wystawie, jak i dzięki lekturze jego listów, i malowniczym zdjęciom z miejsc związanych z jego życiem.

Pod wpływem Rembrandta i Velázqueza Goya stworzył nowy realizm, który nie schlebiał i nie bał się pokazywać, co artysta zaobserwował, tak pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Mimo to artysta był sowicie opłacany i wynagradzany przez najpotężniejsze osoby w państwie, uważające za wyznacznik prestiżu bycie malowanymi przez najlepszego artystę swoich czasów. Rodzina królewska, arystokraci, politycy i bliscy przyjaciele – wszyscy byli poddawani przez artystę jego nowoczesnej metodzie, pozwalającej uchwycić szybkie zmiany gestu i emocji. Siła wizji Goi i jego techniczna maestria uczyniły go jednym z najbardziej podziwianych i szanowanych artystów epoki, również w gronie współczesnych mu artystów.

Pobierz Going. i miej miejski kalendarz zawsze pod ręką.
więcej
  malowniczym     poddawani     jest     zaprezentowala     zapraszamy     schlebial     sztuke     uwazanym     najlepszego     1111     swoich     dziel     oplacany     sowicie     politycy     zyciempod     szybkie     wystawa     wspolczesnych     najbardziej     szanowanych     bogatego     malowanymi     goya     nowy     portrecista     czasow     burzliwej     wynagradzany     zgromadzonych     hiszpanii     glab