Going. | Wesele - Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie

Stanisław Wyspiański

WESELE
/ dla widzów od lat 13 /

TWÓRCY:
Reżyseria i opracowanie tekstu: Jakub Roszkowski
Scenografia: Maciej Chojnacki
Muzyka: Michał Siwak

OBSADA:
Mirella Rogoza-Biel - MARYNA
Gabriela Jaskuła - ZOSIA
Urszula Pietrzak - RACHELA
Wioletta Tomica - PANNA MŁODA
Maria Wąsiel - RADCZYNI
Ilona Zgiet - GOSPODYNI
Daniel Arbaczewski - DZIENNIKARZ
Konrad Biel - CZEPIEC
Bogusław Beniu Byrski - PAN MŁODY
Jacek Dragun - JASIEK
Michał Zgiet - GOSPODARZ
Kacper Kubiec - POETA
Bartosz Siwek. - CHOCHOŁ

Opisywane przez Wyspiańskiego wesele rozpoczęło się 20 listopada 1900 r., ale nie skończyło się następnego poranka. Nie skończyło się nawet – jak to na wsiach bywa – po kilku kolejnych nocach i porankach. Ono trwa do dzisiaj – trwa już 115 lat w naszych umysłach, może w naszych sercach, czasami w naszej duszy. W strzępkach zdań, cytatów – że trza być w butach na weselu, że Chińczyki trzymają się mocno, że gdzieś jest ta Polska właśnie, że cham jakiś miał złoty róg. Już nie bardzo pamiętamy, kto się żenił, po co, co z tymi Żydami, gdzie przebiega granica między miastem i wsią, za czyje jemy i za co pijemy. Ale jemy. Ale pijemy. I rozmawiamy. Długo i mądrze. A im więcej wypijemy alkoholu, tym dłużej i tym mądrzej. O miłości, o polityce, o nierównościach społecznych, o potrzebie zmian… o Polsce. I w którymś momencie zapraszamy na nasze wspólne już wesele Chochoła – innego, wyśmiewanego, wykluczonego. I on na to wesele przychodzi, zabierając przy okazji swoich, niechcianych wcześniej w tym domu, gości. Gości mówiących zdania, których nie chcemy słuchać, pokazujących obrazy, których nie chcemy oglądać, dających prezenty, z którymi nie wiemy co zrobić. A my dalej pijemy, jemy, bawimy się i tańczymy… chocholi taniec.

W realizacji przygotowanej przez zespół Teatru Andersena postanowiliśmy zatrzeć podział na aktorów i widzów. Gośćmi są wszyscy zebrani i wszystkich nawiedza Chochoł a potem kolejne duchy. Każdy z bohaterów naszego spektaklu nosi na plecach swoje alter ego (ludzkich rozmiarów lalki przypominające nieco rozsypujące się truchła), które wczepione w ciała gości przejęły nad nimi kontrolę i nie pozwalają wyrwać się z ogarniającego wszystko i wszystkich marazmu.

Pobierz Going. i miej miejski kalendarz zawsze pod ręką.
więcej
  strzepkach     zdania     chocholopisywane     porankach     skonczylo     wiemy     naszej     michal     wyspianskiego     bohaterow     chochola     kazdy     duszy     madrzej     marynagabriela     nasze     przypominajace     wesele     truchla     trwa     przychodzi     wspolne     domu     prezenty     gospodarzkacper     kolejnych     swoje     miastem     mocno     chocholi     niechcianych     kolejne