Going. | Bokserka - MiTo

Na najbliższym spotkaniu Klubu Czytelniczego KP będziemy rozmawiać o "Bokserce" Grażyny Plebanek.

Uwaga: dzięki uprzejmości Wydawnictwa W.A.B. mamy do wypożyczenia 5 egzemplarzy książki (do odebrania w redakcji KP po zarezerwowaniu). Osoby zainteresowane proszę o kontakt: magda.majewska@krytykapolityczna.pl

Prowadzenie: Marta Konarzewska

O KSIĄŻCE
Dwie przyjaciółki, bokserki: warszawianka Lu, bokserka amatorka, pracuje w polskiej ambasadzie w Brukseli. Sprite, jej sportowa mentorka i powierniczka jest Belgijką pochodzenia kongijskiego. Poznają się w Brukseli, razem walczą na ringu, wspólnie snują opowieść. Ich historia stwarzana jest w trakcie opowiadania powierzonego przyjaciółce. Przyjaźń i boks to źródła siły dla Lu i Sprite. Więź między młodymi kobietami stanowi oś opowieści, w której romanse, miłości i zauroczenia są tłem dla budowania mocnych osobowości, własnej przestrzeni, z której nie strach wyruszać w świat.

To historia poprowadzona z impetem, energetycznie i świadomie. Dotyka współczesnych problemów, takich jak miejsce dzisiejszej Polski w Europie, stereotypy i uprzedzenia, z jakimi się spotykamy i które utrwalamy. Opisuje pozytywne postawy wobec Polaków, jak i Polaków wobec "obcych", ale obnaża też polski rasizm.

Bokserka to portret pokolenia ludzi, dla których podróżowanie i mieszkanie za granicą nie jest ?zdradą ojczyzny?, dla których mobilność jest równie naturalna, jak korzystanie z Googla czy sieci społecznościowych. To także kalejdoskop barwnych mieszkańców położonej w centrum Europy Brukseli, reprezentantów różnych kultur, światopoglądów, narodowości, kolorów skóry.

__
?W ?Nielegalnych związkach? w centrum romansu postawiłam mężczyznę, tu, gdzie tradycyjnie stała w literaturze i kulturze kobieta. W ?Bokserce? wyciągam kobietę z kategorii romansu, pokazuję jej życie oprócz tego. Jej kobiecość nie musi znajdować spełnienia tylko w miłości, manifestuje się i na inne, równie interesujące sposoby? ? Grażyna Plebanek.

----------
O AUTORCE

Grażyna Plebanek - pisarka, autorka bestsellerowych powieści ?Nielegalne związki" (W.A.B. 2010, angielskie wyd. Stork Press 2012, amerykańskie New Europe Books 2013), ?Dziewczyny z Portofino" (W.A.B. 2005), a także ?Pudełko ze szpilkami" (2002, W.A.B. 2006), ?Przystupa" (W.A.B. 2007) i "Córki Rozbójniczki". Najnowsza powieść "Bokserka" ukazała się 21 maja.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej