Going. | David Lynch. Silence And Dynamism - CSW Toruń

David Lynch. Silence And Dynamism

17:00 | Niedziela, 12 listopada 2017
CSW Toruń

Wystawa

8/12 zł

8/12 zł

Wystawa / David Lynch. Silence and Dynamism
12.11.2017–18.02.2018
wernisaż: 12 listopada, godz. 17.00

Kurator: Marek Żydowicz
Producent: Fundacja Tumult
Wystawa zorganizowana we współpracy z Fundacją Sztuki Świata

Bilety: 12 zł normalny / 8 zł ulgowy
Bilet łączony na wystawę Lyncha i wystawę Crewdsona: 20 zł normalny / 14 zł ulgowy
Uwaga! Wystawa David Lynch. Silence and Dynamism będzie płatna również w czwartki.

Realizowana w ramach 25. edycji Camerimage Festival wystawa to unikalna na skalę europejską, przekrojowa prezentacja dorobku artystycznego Davida Lyncha, wybitnego twórcy kina, telewizji i sztuk plastycznych. Artysta będzie gościem specjalnym 25. edycji festiwalu i weźmie udział w wernisażu wystawy, który odbędzie się 12 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu.

David Lynch jest jednym z najbardziej uznanych i uwielbianych współczesnych twórców filmowych. Studiował sztuki piękne w Pennsylvania Academy of Fine Arts, gdzie jako dwudziestolatek zaczął tworzyć pierwsze animacje, ale ostatecznie związał się z kinem. Świat usłyszał o nim już za sprawą jego pełnometrażowego debiutu fabularnego „Głowa do wycierania”, następnie przyszły „Człowiek słoń”, „Diuna”, „Blue Velvet”, „Miasteczko Twin Peaks”, „Dzikość serca”, „Twin Peaks: Ogniu krocz za mną”, „Zagubiona autostrada”, „Prosta historia”, „Mulholland Drive”, „Inland Empire”. Za swój dorobek reżyserski, scenariuszowy i producencki Lynch był między innymi czterokrotnie nominowany do Oscara®, zdobył Złotą Palmę Festiwalu w Cannes i dwukrotnie nagrodę Césara.

Wystawa dorobku plastycznych poszukiwań Davida Lyncha zapowiada się niezwykle ciekawie. Już sama jego aktywność na polu twórczości filmowej przejawia się w różnych formach: filmu kinowego, eksperymentalnego, serialu telewizyjnego, wideoartu, reklamy czy wideoklipu. David Lynch to także świetny malarz, rysownik, grafik i fotografik, kompozytor muzyki i jej wykonawca. Wystawa, na którą zapraszają Fundacja Tumult i Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, to największa jak dotąd ekspozycja tych wszystkich jego aktywności artystycznych. Na „Silence and Dynamism” złoży się około 400 prac Lyncha: od najwcześniejszych poszukiwań rysunkowych z lat 50., malarsko-filmowych z lat 60. do prac najnowszych z 2017 roku.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 18 lutego 2018 roku. W skład retrospektywnego pokazu dzieł – pochodzących zarówno z kolekcji artysty, jak i galerii amerykańskich, niemieckich i francuskich – wejdą między innymi obrazy olejne, akwarele, rysunki, litografie, fotografie, utwory muzyczne, reklamy, filmy krótkometrażowe oraz wideoklipy.

Wystawa współfinansowana przez Miasto Toruń, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Ambasadę USA w Warszawie.


INFORMACJE ODNOŚNIE WSTĘPU NA WERNISAŻ

W związku z ogromnym zainteresowaniem wernisażem wystawy Davida Lyncha „Silence and Dynamism”, który odbędzie się 12.11.2017 o godz. 17.00 w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu przy ul. Wały gen. Sikorskiego 13, informujemy o warunkach udziału w wernisażu.

Udział w wernisażu jest możliwy tylko dla osób posiadających zaproszenia.

Osoby, które otrzymają zaproszenia, prosimy o przesłanie potwierdzenia udziału na adres mailowy exhibition@camerimage.pl do dnia 5 listopada 2017. Brak potwierdzenia jest równoznaczny z rezygnacją z udziału.

Ważna informacja: okazanie papierowego zaproszenia jest warunkiem wstępu, dlatego prosimy o upewnienie się, że w dniu wernisażu mają Państwo swoje zaproszenie przy sobie.

Osoby z zaproszeniami będą mogły wejść do CSW od godz. 16.00 do 17.00. Po godzinie 17.00 zaproszenia tracą ważność, a możliwość wstępu otrzymają osoby bez zaproszeń, które będą mogły wziąć udział w wernisażu w miarę dostępności miejsc. W dniu wernisażu wstęp na wystawę będzie możliwy do godz. 19.30.

Uwaga! Ze względów bezpieczeństwa w przestrzeni CSW może przebywać ograniczona liczba osób. Osoby czekające na zewnątrz będą wpuszczane do środka po opuszczeniu budynku przez część zwiedzających.

Informujemy również, że istnieje możliwość promocyjnego zakupu publikacji wydawanej przez organizatorów specjalnie w związku z wystawą Davida Lyncha. Pierwsze 100 zamówień w przedsprzedaży będzie gratyfikowane zaproszeniem na wernisaż.
Publikacja poświęcona twórczości Davida Lyncha to drugi tom serii wydawniczej Fundacji Tumult, towarzyszącej Festiwalowi Camerimage i wystawom w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Autorami poszczególnych tekstów są krytycy filmowi – laureaci i wyróżnieni w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka. Za redakcję odpowiadają dr Anna Osmólska-Mętrak i dr Radosław Osiński. Publikowane tutaj po raz pierwszy eseje przybliżają w różnorakich kontekstach artystycznych i kulturowych krótko- i pełnometrażowe filmy Lyncha, jak i jego dokonania telewizyjne, muzyczne i reklamowe. Wydawnictwo służyć ma popularyzacji w Polsce dorobku reżysera, a także pełnić rolę źródła wiedzy i warsztatowych inspiracji dla wszystkich zainteresowanych sztuką ruchomych obrazów oraz krytyką filmową.
Zakupu książki można będzie dokonać online na http://ksiegarniasztuki.pl/ od poniedziałku 23 października, od godz. 12.00, a zakupiony egzemplarz publikacji wraz zaproszeniem odebrać:
• w piątek (10 listopada) i sobotę (11 listopada), w godz. 10.00–18.00
• lub w dniu wernisażu (niedziela 12 listopada) w godz. od 12.00 do 16.00
w Księgarni Sztuki w CSW przy Wałach Gen. Sikorskiego 13 w Toruniu.

Przypominamy, że akredytacja CAMERIMAGE uprawnia do bezpłatnego wstępu na wystawę (z wyłączeniem wernisażu) w czasie tygodnia festiwalowego (13–18.11.2017).


***

Podczas trwania festiwalu CAMERIMAGE zapraszamy ponadto na:

Spotkanie z reżyserem poświęcone Medytacji Transcendentalnej – w poniedziałek 13 listopada w Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu na (o szczegółach i warunkach udziału poinformujemy wkrótce).

Projekcję dwóch pierwszych odcinków nowej serii Twin Peaks, a następnie Q&A z Artystą – we wtorek, 14 listopada, w Operze Nova w Bydgoszczy, w ramach programu festiwalu CAMERIMAGE.
Będzie to wyjątkowa okazja by obejrzeć początek kolejnej serii kultowego serialu na dużym ekranie! Udział w tym wydarzeniu możliwy jest jedynie dla osób posiadających akredytację CAMERIMAGE. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, decydować będzie kolejność przybycia.

Pobierz Going. i miej miejski kalendarz zawsze pod ręką.
więcej
  pazdziernika     krotko     programu     tygodnia     pelnometrazowego     krocz     telewizyjne     wernisazw     poszukiwan     organizatorow     artusa     fabularnego     odpowiadaja     zydowiczproducent     grafik     zainteresowaniem     telewizji     kontekstach     plastycznych     poswiecone     reklamy     filmy     ksiegarni     toruniu     rezyserem     kinem     niezwykle     swiatabilety     najwczesniejszych     wideoartu     wstepu     exhibitioncamerimagepl