Going. | Stara Rzeka + Grupa Etyka Kurpina - Jasna 1

Stara Rzeka + Grupa Etyka Kurpina

20:00 | Czwartek, 30 listopada 2017
Jasna 1

Koncert

30 zł

30 zł

Stara Rzeka to solowy projekt Kuby Ziołka - multiinstrumentalisty i jednego z najważniejszych polskich eksperymentatorów. W trakcie swojej krótkiej kadencji, pod szyldem Starej Rzeki ukazały się dwa studyjne albumy - debiutancki “Cień Chmur nad Ukrytym Polem” oraz sofomor “Zamknęły się Oczy Ziemi”, będący jednocześnie zamknięciem dyptyku. Muzyczne fascynacje związanego z renomowaną wytwórnią Instant Classic artysty sięgają daleko poza przyjęte gatunkowe normy. Ziołek znany jest z ciągłego poszukiwania, eksploracji nowych dźwięków, używania nieoczywistych technik i z zamiłowania do innowacji. Pochodzący z Bydgoszczy kompozytor odważył się zestawić ze sobą atmosferyczny black metal, słowiański folk oraz głęboko brzmiącą muzykę dronową. Jaki był tego efekt? Zachwycający - o Starej Rzece rozpływały się najważniejsze magazyny, na czele z brytyjskim The Quietus (wysoka pozycja w płytowym rankingu 2015, “Zamknęły się Oczy Ziemi” umieszczono wyżej od Kanye Westa). Muzyk zdobył najważniejsze nagrody na rodzimym podwórku - w tym prestiżowy Paszport Polityki.

Na scenie, bydgoskiemu artyście będzie towarzyszyć Grupa Etyka Kurpina - intrygująca, jednoosobowa formacja Adama Frankiewicza, w której muzyka i wizualizacje pochodzą ze starych kaset magnetofonowych i taśm VHS, reklam telewizyjnych czy audycji radiowych. Artysta zajmuje się również reżyserią teatralną oraz jest montażystą i przewodzi mikro-wytwórni Pionierska Records. Blog “1uchem1okiem” tak pisał o jego kasecie Revolutionnnaire: “Usłyszycie tu wszystko co w latach 80-tych i 90-tych szczęśliwy posiadacz magnetowidu i anteny satelitarnej, mógł odnaleźć na swoich liczonych w setkach kanałach. Prawdziwe hity z satelity.” Twórczość Frankiewicza jest zatem doskonałą definicją hauntologii.

Obecnie, Kuba Ziołek skupia się na projekcie współtworzonym z klarnecistą Wacławem Zimplem. Ich najnowsza płyta ukaże się jeszcze w listopadzie, a koncert Starej Rzeki będzie jedną z niewielu okazji do przypomnienia sobie niepowtarzalnego, mistycznego klimatu jego poprzedniego projektu.

Pobierz Going. i miej miejski kalendarz zawsze pod ręką.
więcej
  dyptyku     dzwiekow     1uchem1okiem     wyzej     projekt     pochodzacy     rodzimym     ziemi     pisal     nowych     zimplem     szczesliwy     ukaze     multiinstrumentalisty     polem     ukrytym     oczy     hity     artyscie     jego     muzyka     jest     czele     studyjne     pozycja     metal     listopadzie     hauntologiiobecnie     gatunkowe     eksperymentatorow     mikrowytworni     podworku