Going. | Przemoc i rewolucja - Centrum Sztuki Współczesnej

Laboratorium Przyszłości 2014 - "Zrozumieć Rewolucję"

Spotkanie V: "Przemoc i rewolucja"

Przemoc zdaje się być wpisana w logikę rewolucji. Wszak rewolucji nie robi się w białych rękawiczkach, przekonywał wódz bolszewików, Włodzimierz Lenin. Czy jednak rzeczywiście w każdy proces przyspieszonej zmiany społecznej wpisany jest jakobiński pierwiastek, domagający się terroru jako metody oczyszczania społecznego ciała z elementów starego porządku i przemocy w stanowieniu nowego ładu?
Nie chodzi o pisanie alternatywnych historii największych, krwawych rewolucji w dziejach, lecz o współczesne społeczeństwo i rolę przemocy w jego funkcjonowaniu. Podczas spotkania inaugurującego cykl ?Zrozumieć rewolucję? pojawiło się stwierdzenie, że we współczesnej kulturze, m.in. w polskiej literaturze, niezależnie od sympatii ideowych autorów, widać wyraźne przyzwolenie na przemoc jako środek do osiągania politycznych celów. Czym jest więc dziś przemoc: medium stosowanym, gdy wyczerpią się inne środki społecznego komunikowania? Uniwersalnym kodem współczesnej kultury? Czy po prostu atawistyczną aberracją ujawniającą się w chwili anomii i rozpadu struktur społecznych. Jaką w końcu rolę odegrała przemoc podczas wydarzeń w Tunezji, w Egipcie na kairskim Placu Tahrir, na Majdanie w Kijowie?

Spotkanie z:
Oksaną Forostyną - redaktorką kijowskiego miesięcznika ?Krytyka?, uczestniczką Euromajdanu;

Łukaszem Jurczyszynem, socjologiem badającym przemoc we Francji, Rosji, Polsce, afiliowanym przy Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, członkiem Centrum Badania Solidarności i Ruchów Społecznych Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Kurator: Edwin Bendyk
Koordynacja: Paulina Kowalczyk

Transmisja telewizyjna na żywo w CSW TV: www.csw.art.pl
Dyskusja w jęz. polskim z tłumaczeniem symultanicznym na jęz. angielski

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej