Going. | Studio - Szajna - Grzegorzewski - Plac Defilad

Studio - Szajna - Grzegorzewski

20:00 | Poniedziałek, 8 września 2014

Plac Defilad

Spotkanie

Free

Free

W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych Teatr Studio dzięki wszechstronnej działalności i silnym indywidualnościom swoich dyrektorów ? Józefa Szajny i Jerzego Grzegorzewskiego ? był jednym z najciekawszych i najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie nie tylko Warszawy, lecz także Polski.

Ówczesne Centrum Sztuki Studio skupiało w sobie teatr i galerię sztuki współczesnej, a z czasem również orkiestrę kameralną i pracownię filmową. Wybór na jego patrona twórcy koncepcji Czystej Formy Stanisława Ignacego Witkiewicza jasno wskazywał na charakter instytucji ? awangardowej i otwartej na eksperyment.

Józef Szajna (dyr. 1971?1982) ograniczał rolę słowa do niezbędnego minimum, poszukując odmiennych środków ekspresji w dynamicznej interakcji między aktorem a umieszczonymi w przestrzeni scenicznej obiektami, co sytuowało jego autorski teatr na pograniczu sztuk plastycznych i performatywnych.

Jerzy Grzegorzewski (dyr. 1982?1997) wykorzystywał poetyckie, muzyczne i plastyczne osiągnięcia dojrzałego modernizmu oraz przed- i powojennej awangardy, a jednocześnie stawiał bardzo wysokie wymagania aktorom, dzięki czemu udało mu się zbudować jeden z najlepszych zespołów aktorskich w Warszawie.

Ten okres świetności Teatru Studio chcielibyśmy dziś Państwu przypomnieć. W ramach projektu Plac Defilad, przez trzy kolejne poniedziałki września zaprezentujemy fragmenty przedstawień Szajny: Replika IV (1973), Dante (1974), Witkacy (1972, 1975), Cervantes (1976) oraz rejestracje przedstawień Grzegorzewskiego: Usta milczą, dusza śpiewa (1988) i La Boh?me (1995).

Projekcjom będą towarzyszyć rozmowy z aktorami.

Prowadzenie: Mateusz Żurawski.
Goście specjalni: Stanisław Brudny, Irena Jun

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej