Going. | #demokracja4.0 - Krytyka Polityczna

Jaka jest rola obywatelek i obywateli w dziennikarstwie? W jaki sposób opisywać problemy w oddolny i zaangażowany sposób?

Obowiązują zapisy! W trakcie warsztatów przewidziana jest godzinna przerwa.

W epoce szerokiego dostępu do bezpłatnych narzędzi obywatelskich i aktywistycznych ? opartych na idei Creative Commons ? rozbroimy mit ?profesjalnego dziennikarstwa?. Wraz z uczestnikami i uczestniczkami warsztatów ustalimy ich przebieg oraz wspólnie stworzymy szkic kampanii społecznych, nawiązujących do lokalnych kwestii. Wypracujemy razem rozwiązania oraz pomysły, które pomogą uspołecznić i upowszechnić dziennikarstwo obywatelskie:
# jako alternatywę dla tradycyjnych mediów
# jako narzędzie wyrazu dla lokalnych społeczności
# jako sposób zmiany świata.

Warsztaty #Demokracja 4.0 poprowadzą Aneta Ilnicka i Marcin Sierszyński, uczestnicy międzynarodowych warsztatów ?Demokracja 4.0? przeprowadzonych przez trenerów z Włoch i Hiszpanii jesienią 2013 i latem 2014 roku, pokażą jak skutecznie korzystać z narzędzi dziennikarstwa obywatelskiego i aktywizmu on-line (organizowania inicjatyw społecznych i kolektywnych działań w środowisku sieciowym) oraz w jaki sposób można podejmować decyzje dotyczące życia dzielnicy, miasta za pomocą platform służących propagowaniu demokracji uczestniczącej.

Poznać będzie można narzędzia internetowe, służące do:
- samoorganizacji (listy mailingowe, komunikatory Feedly lub Pocket, komunikator Pad),
- media-aktywizmowi (blogi, Wiki, Twitter, Facebook, platformy do live-streamingów, tworzenie narracji ? Storify oraz podcasty radiowe),
- mobilizacji społecznej (narzędzia horyzontalne i służące społecznym kampaniom medialnym),
rozwijaniu demokracji bezpośredniej.

Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z efektywnymi sposobami użycia narzędzi internetowych mających szerokie zastosowanie. Nie zabraknie ćwiczeń ze skutecznego używania Twittera oraz wykorzystywania TitanPad. Do czego służy TitanPad? Świetnie sprawdza się podczas zespołowego, horyzontalnego pisania m.in komunikatów prasowych, czy obywatelskich protestów. Warsztaty nauczą Was kolektywnego działania przez Internet.


Warsztaty skierowane są osób działających na rzecz tych społeczności. Przekazanie wiedzy o narzędziach mogących poprawić jakość tej pracy pomaga tym, którzy na co dzień organizują działania w dzielnicach (warsztaty, debaty, kampanie społeczne, akcje sąsiedzkie). Wiedza ta pozwala poszerzyć zakres działań i oddziaływania ? do tego służą przybliżane na warsztatach narzędzia dziennikarstwa obywatelskiego.

Warszawa jest miastem, w którym działa wiele organizacji pozarządowych, wiele nieformalnych ruchów społecznych. Wzmacnianie kompetencji działaczy społecznych jest więc ważnym narzędziem zwiększania możliwości ich działań, a co za tym idzie zwiększania jakości działań w lokalnych społecznościach.

Ważną ideą warsztatów cyklu #Demokracja 4.0 (zainicjowanego przez Krytykę Polityczną ponad rok temu) jest przekazywanie wiedzy. Każdy z uczestników warsztatu będzie w stanie sam przeprowadzić w przyszłości identyczne zajęcia i tym samym dalej przekazać zdobytą wiedzę.

Aby wziąć udział w warsztatach wyślij zgłoszenie na adres redakcja@krytykapolityczna.pl w temacie wiadomości podając ?Demokracja 4.0 na Tygodniu Obywatelskim?. Prosimy również o przesłanie kilku zdań o sobie (wykonywanej pracy zawodowej lub społecznej, zainteresowaniach, oczekiwaniach), abyśmy mogli bardziej precyzyjnie przygotować warsztaty.

Aneta Ilnicka ? studentka psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego i aktywistka Klubu Krytyki Politycznej we Wrocławiu. Publikuje na łamach portali internetowych o tematyce społecznej i kulturalnej.

Marcin Sierszynski ? redaktor prowadzący portalu kulturalnego Wywrota.pl i aktywista wrocławskiego Klubu Krytyki Politycznej.

Tydzień Obywatelski ? w dniach 8-13 września Warszawa stanie się stolicą inicjatyw obywatelskich. Dzięki stołecznym organizacjom, mieszkańcy Warszawy będą mogli wziąć udział w niebanalnych warsztatach, grach miejskich, niekonwencjonalnych spotkaniach i happeningach. Tydzień Obywatelski to działania animacyjne wspomagające mieszkańców Warszawy w poruszaniu się po mapie i strukturze organizacji pozarządowych, zachęcające i wspomagające do podjęcia własnych inicjatyw, prezentujące w sposób partycypacyjny i angażujący bieżące pola działalności organizacji. Chcemy aby działania służyły integracji społeczności lokalnej ? mieszkańców Warszawy, budowaniu postaw i kompetencji społecznych na rzecz współpracy, otwartości, tolerancji, integracji lokalnej i kulturalnej, dialogu społecznego, międzypokoleniowego i międzykulturowego.

Wydarzenie odbywa się w ramach VII Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych przy wsparciu European Cultural Foundation.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej