Going. | Barbara Szacka - Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Zapraszamy na wykład prof. Barbary Szackiej, podczas którego przyjrzymy się pojęciu pamięci społecznej i podmiotom pamiętającym: jednostkom i zbiorowościom.

Zastanowimy się nad pytaniami: Jaka jest relacja między opowieściami o przeszłości w życiu publicznym i w rodzinie? Jak opowieści o przeszłości zmieniają się w czasie? Jakie potrzeby psycho-społeczne zaspokajane są przez pamięć przeszłości? Poznamy też wyniki badań sondażowych obrazujące jak w Polsce XXI wieku zmienia się stosunek do przeszłości.

Prof. dr hab. Barbara Szacka ? socjolog, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego i Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Jednym z głównych nurtów jej zainteresowań jest problematyka pamięci zbiorowej. Aktywnie uczestniczyła w pierwszych badaniach empirycznych potocznej pamięci zbiorowej podjętych w 1965 roku z inicjatywy Niny Assorodobraj. Podobne badania powtórzyła w 1977 i 1988 roku. W 2003 roku brała udział w badaniach ?Współczesne społeczeństwo polskie wobec przeszłości?, a w 2009 roku była ekspertem w badaniach polskiej pamięci II Wojny Światowej. Autorka książek dotyczących pamięci zbiorowej.

Cykl działań ?Wielokulturowa Warszawa? realizowany jest w ramach projektu ?Żydowskie dziedzictwo kulturowe?, komponent ?Oblicza różnorodności?.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej