Going. | Śniadania Literackie - Zielony Jazdów

Klub czytelniczy Kolacje Literackie, księgarnia Pępek Sztuki oraz Art Bistro Instalacje zapraszają na cykl spotkań z literaturą "Śniadania Literackie Zielonego Jazdowa. Warsztaty z bliskiego kontaktu z książką" w ramach III edycji Zielonego Jazdowa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Podążając za tematem tegorocznej odsłony projektu: ZIELONY JAZDÓW, ZIELONY RYNEK, przyjrzymy się na warsztatach, w jaki sposób polska i światowa literatura mierzy się z problemami ekologii i ekonomii. Wychodząc z założenia, że literatura to często laboratorium społeczne, zbadamy różne modele współistnienia gatunków, jakie zostały przez nią stworzone.

Czytając ?z bliska? wybrane opowiadania i fragmenty, zapytamy, na ile literatura inspiruje sprzeciw wobec nowych form kolonializmu, przemocy oraz wykluczenia ekonomicznego, nadmiernej eksploatacji przyrody czy konsumpcjonizmu. Będziemy też pytać o skomplikowane relacje między płciami i gatunkami oraz nierówności między umownym centrum a peryferiami.

Pamiętając o wspólnej etymologii ekonomii i ekologii (gr. oikos, czyli ?dom?), postaramy się o gościnną, domową atmosferę śniadań. Zapraszamy!

Warsztaty z bliskiego kontaktu z książką odbywają się w każdą niedzielę ZJ w godz. 11.30-13.00.

Lista proponowanych lektur:
13.07 ? Etgar Keret, 8% z niczego, fragm.
20.07 ? Jhumpa Lahiri, Tłumacz chorób, fragm.
03.08 ? Ota Pavel, Śmierć pięknych saren, fragm.
10.08 ? Alain Mabanckou, Black bazar, fragm.
17.08 ? Roland Barthes, Mitologie, wybrane eseje.
24.08 ? George Perec, Podwyżka.

Kuratorki: Natalia Malek, Anna Roszman

Zeskanowane teksty lektur rozsyłamy zainteresowanym na maila. Teksty można otrzymać, pisząc na adres: bliskoksiazki@gmail.com
 
UWAGA! Dzięki uprzejmości księgarni Pępek Sztuki każdemu spotkaniu będzie towarzyszyć losowanie wśród uczestników jednego egzemplarza omawianej książki!

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej