Going. | Dom na głowie - Plac Defilad

Lato w mieście, miasto w lecie, czyli z Akademią Fotografii w wakacje nie będziecie się nudzić! Zapraszamy na organizowane w lipcu, sierpniu i we wrześniu, w ramach projektu Plac Defilad, spotkania, warsztaty, pokazy filmowe, wykłady. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Spędźcie z nami czas w plenerze, na leżaku, z czymś orzeźwiającym w ręku. Do zobaczenia na Placu!

Wspólnie z dystrybutorem filmów dokumentalnych i organizatorem festiwalu filmowego PLANETE + DOC - firmą Against Gravity oraz Fundacja Archeologia Fotografii zapraszamy na pokaz filmów o fotografii i fotografach.

Dom na głowie, reż. Adam Palenta

Odkrywane po latach filmy amatorskie z PRL urzekają swoją formą i niepowtarzalnym poczuciem humoru. Rzadko są to jednak filmy ukazujące życie poza sferą publiczną. We wczesnym okresie PRL kamera filmowa nie była powszechnie dostępnym sprzętem. Filmy z lat 1949-1966, odkryte w archiwum grafika i fotografa Wojciecha Zamecznika, są z tego punktu widzenia materiałem niezwykle cennym ? zarówno pod względem estetycznym, jak i dokumentalnym. W niepokazywanych dotąd filmach czarno-białych i kolorowych, nakręconych przez Wojciecha Zamecznika na taśmie 16 mm i 8 mm, widzimy żonę, dorastających synów, ulubionego psa Figę oraz znajomych i współpracowników. Adam Palenta wykorzystuje wybór z ponad trzech godzin materiału filmowego Zamecznika, zdigitalizowanego przez Fundację Archeologia Fotografii. Ujęcia dokumentalne pokazywane są razem z pracami graficznymi oraz materiałem eksperymentalnym w niezmienionej formie. Interesującym obrazom towarzyszy muzyka Marcina Maseckiego.

Film nagrodzony na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Scenariusz i reżyseria: Adam Palenta
Zdjęcia: Wojciech Zamecznik
Muzyka: Marcin Masecki
Montaż: Agnieszka Glińska, Adam Palenta
Produkcja: Fundacja Archeologia Fotografii, 2014

Dziennik z podroży, reż. Piotr Stasik

Spotkanie po pokazie poprowadzi wykładowca Akademii Fotografii
Witek Orski. Jego gościem będzie Tadeusz Rolke.

?Dziennik z podróży? to historia przyjaźni Tadeusza Rolke, 82-letniego mistrza fotografii reportażowej, i 15-letniego zafascynowanego fotografią Michała. Osią narracji jest letni projekt fotograficzny - tytułowa podróż, w którą wyruszają bohaterowie. Przez miesiąc jeżdżą po całej Polsce starym kamperem, w którym organizują ciemnię i z którego dokumentują życie miasteczek odwiedzanych na trasie, angażując spotkanych ludzi i wręczając im efekty fotograficznych spotkań. Nauka fotografowania jest tylko pretekstem, by pokazać ewolucję relacji mistrz-uczeń, towarzyszącą kolejnym fotograficznym zadaniom, które Tadeusz Rolke wymyśla dla swojego towarzysza podróży. Im głębiej widz wchodzi w opowiadaną historię, tym bardziej zdaje sobie sprawę, że owo zderzenie dwóch pokoleń, rozmowy o technicznych aspektach robienia zdjęć uzupełniane opowieściami o kontekście historycznym, nie są w tym dokumencie najważniejsze. Liczy się sama droga, rozumiana dosłownie i metaforycznie. Dla Michała prywatne warsztaty z Tadeuszem Rolke to przygoda życia, spotkanie z człowiekiem będącym świadkiem - i okiem - przemian społecznych w Polsce czasu PRL-u. Dla Tadeusza to szansa podzielenia się swoją wiedzą i umiejętnościami, a także zbudowania relacji ze światem współczesnym. Rozmowy o przysłonie, kadrach i czasach naświetlania z czasem ustępują coraz bardziej osobistym wyznaniom: o związkach z kobietami, miłości, słabnącym ciele. Film jest uniwersalną opowieścią o spotkaniu z drugim człowiekiem, a także słonecznym i nieśpiesznym obrazem Polski, dokumentem o magii i filozofii fotografowania, dojrzewaniu i odchodzących światach.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej