Going. | Zielony Bronx - Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Wykład Joan Byron

Nowy Jork jest jednym z najgwałtowniej zmieniających się miast świata. Chociaż sam Manhattan osiągnął już swoją słynną urbanistyczną formę w XX wieku, to jednak cały obszar miasta stale podlega przeobrażeniom.

Przykładowo dzielnica Bronx, która od lat 70. powszechnie uznawana jest za symbol upadku miasta i za czarne getto, zmienia się obecnie nie do poznania. Bronx staje się dzisiaj coraz bardziej... zielony! Co więcej, kluczową rolę w tej przemianie odgrywają oddolne, obywatelskie inicjatywy.

Jednym z najbardziej reprezentatywnych dla odrodzenia Bronxu projektów jest Zielony Szlak Rzeki Bronx. Ta koncepcja rewitalizacji Rzeki Bronx i stworzenia trzynastokilometrowego parkowego ciągu wzdłuż rzeki została zainicjowana przez lokalnych aktywistów i jest obecnie rozwijana przez organizację Bronx River Alliance ? niezwykłe partnerstwo lokalnych oddolnych organizacji i biur miejskich. Projekt jest wspierany przez nowojorską instytucję akademicką Pratt Center for Community Development.

Nasz gość specjalny, Joan Byron, urbanistka pracująca dla Pratt Center, zaangażowana jest w prace na rzecz kilku projektów w dzielnicy Bronx, między innymi w rozwój Zielonego Szlaku. Podczas spotkania opowie o tych projektach i podzieli się swoimi praktycznymi doświadczeniami.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej