Going. | Pancerni - Teatr Powszechny

Gościnnie w Teatrze Powszechnym Festiwal Nówka Sztuka. Spektakl Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej.

Demirski bez Strzępki. Wywrotowe przepisanie serialu o przygodach czterech pancernych i jednego psa to głos przeciwko polityce historycznej wszystkich czasów. Tekst, na którym opierał się jeden z najważniejszych spektakli radykalnego duetu ? ?Niech żyje wojna!?, doczekał się nowego wystawienia. Białostoccy studenci przenieśli polityczną groteskę w świat militarnej rewii. A Konrad Dworakowski ? jeden z najciekawszych dziś reżyserów teatru lalkowego ? wszystko to ubrał w ramę castingu. Młodzi artyści rywalizują o to, kto najatrakcyjniej pokaże narodowe traumy i zwycięstwa. W końcu widz na to czeka.

(?) Gdy wychodziłem do teatru, przez ekran telewizora w pokoju hotelowym leciały czerwone paski mówiące o koncentracji wojsk na stosunkowo niedalekiej granicy, o niezidentyfikowanych grupach bojowych operujących na terytorium suwerennego państwa, o trosce dużego kraju z dużą armią, który czuje się w obowiązku przyjść z pomocą swoim obywatelom na terenie sąsiedniego małego kraju z marną armią. (?) A co, jeżeli nic już nie będzie tak pięknie ? czego nie doceniacie ? jak jest dziś? Jeśli dialogi Stalina z Mikołajczykiem przestaną być zadaniem aktorskim, tylko staną się ? już się stają ? przedmiotem doniesień agencji informacyjnej? Jeśli nie da się położyć spać jak najwcześniej i spać jak najdłużej, bo niegumowe czołgi i samoloty strasznie hałasują? Jeśli nie da się kpić z filmowej pirotechniki, bo pirotechnika będzie prawdziwa i będą od niej ginąć ludzie? Niechby i za miedzą ? ale naprawdę za miedzą, a nie w telewizorze czy w teatrze? I kłopoty, jakie by teraz przedstawienie przygotować i, zwłaszcza, skąd wziąćna nie kasę, staną się nagle jakieś takie nie na miejscu? Żenujące kto wie czy nie w takim samym stopniu, jak tamta żołnierska, skłamana, propagandowa i manipulatorska polsko sowiecka bajęda? Niech diabli wezmą wojnę. Jak najprędzej.
(Jacek Sieradzki, ?Czołg dmuchany?)

reżyseria: Konrad Dworakowski

obsada:
KATARZYNA GACAL
FILIP GURŁACZ
PAULINA MOŚ
MAŁGORZATA PATRYN
HELENA RADZIKOWSKA
PAWEŁ RUTKOWSKI
EMILIA SULEJ
KATARZYNA SZCZODROWSKA
ELIASZ WASZCZUK
PIOTR WIKTORKO

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej