Going. | Na Boga! - Teatr Powszechny

Gościnnie w Teatrze Powszechnym Festiwal Nówka Sztuka. Spektakl Teatru Dramatyczny im. J. Szaniawskiego, Wałbrzych.

A co, jeśli Bóg wcale nie upatrzył sobie Polaków na nowy naród wybrany? Historia księdza, który postanawia walczyć z antysemickim zwyczajem ?wodzenia Judosza? w małej śląskiej miejscowości kończy się dramatem na kosmiczną skalę, w którym istotną rolę odegra sam Książę Ciemności.
Współczesna sztuka Jarosława Murawskiego napisana jest trzynastozgłoskowcem. Jedyny w swoim rodzaju koktajl łączy ludowe misterium i publicystykę, South Park z Dziadami.
Nie oszczędza ani papieża, ani salonowych antyklerykałów. Wszystko naszkicowane grubą, satyryczną kreską, w charakterystycznym stylu wałbrzyskiego teatru.

(?) Fabuła spektaklu nawiązuje do znanych konfliktów na tle polityczno-religijnym, jak chociażby ostry spór o obecność krzyża pod Pałacem Prezydenckim, ale wydaje się, że Murawski próbuje poszerzyć perspektywę i przeprowadzić diagnozę napięć społecznych w kontekście religii. Przygląda się konsekwencjom używania jej jako szantażu w debacie publicznej i utożsamiania z wartościami narodowymi. (?) Konflikt ideologiczny, nietożsamy przecież ze sporami teologicznymi, doprowadził do sytuacji, w której nie ma przestrzeni na dyskusję, a każdy głos odbierany jest jako atak.
(Marta Bryś, ?Jak krzyż, to biało-czerwony?)

reżyseria: MARCIN LIBER
dramaturgia: MICHAŁ PABIAN
obsada:
MAŁGORZATA BIAŁEK
ANGELIKA CEGIELSKA
SARA CELLER-JEZIERSKA
WŁODZIMIERZ DYŁA
RAFAŁ KOSOWSKI
KAROLINA KRAWIEC
JOANNA ŁAGANOWSKA
MAŁGORZATA ŁAKOMSKA
ROZALIA MIERZICKA
PIOTR MOKRZYCKI
FILIP PERKOWSKI
DARIUSZ SKOWROŃSKI
CZESŁAW SKWAREK
PIOTR TOKARZ
RYSZARD WĘGRZYN
IRENA WÓJCIK
MIROSŁAWA ŻAK / MARTA MALIKOWSKA

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej