Going. | WawaParis 1914 - Ząbkowska 11

WAWAPARIS 1914 zaprasza na ostatni koncert w najstarszych warszawskich kamienicach.

Wchodzimy w przestrzeń miejską poszukując atmosfery Warszawy z 1914 roku. Odnajdujemy kamienice z początku XX wieku, aby zaprosić ich mieszkańców na podwórkowy koncert muzyki kameralnej - polskiej i francuskiej. Warszawa sprzed stu lat, nazywana ?Paryżem Północy?, już nie istnieje. Nie można jej zobaczyć, ale można przecież stworzyć ją za pomocą dźwięków.

Koncerty WawaParis są bezpłatne i otwarte dla wszystkich, tak jak niegdyś występy podwórkowych bardów i kapel. Dzięki pięknu i szlachetności muzyki klasycznej stają się niezwykłym świętem kamienicy - bez względu na to, czy w starych murach dziś znajdują się apartamenty, biura, czy też podupadające lokale komunalne. Wszyscy tworzący wspólnotę miejsca mają okazję spotkać się w niecodziennych okolicznościach, posłuchać muzyki, porozmawiać.

Repertuar koncertów to opowieść o Warszawie i Paryżu z początków XX wieku. Koncert otwiera cykl pieśni z niezwykłą, kobiecą postacią w tle: Ireną Wieniawską. Córka znakomitego polskiego kompozytora Henryka Wieniawskiego podążała śladami Ojca i publikowała muzykę pod męskim pseudonimem ?Poldowski?. Jej paryskie pieśni do słów Verlaina, efemeryczne i poetyckie, pozostają całkowicie zapomniane. Następnie zabrzmi niedawno odkryta i wydana ?Sonata na flet i fortepian? op.64 paryskiego kompozytora Charlesa W. de Beriot, nauczyciela i mistrza Ravela i Granadosa. Sonata napisana gęsto, wartko i z niezwykłym rozmachem, co czyni jej odkrycie wręcz sensacyjnym. Koncert kończy wybór pieśni Mieczysława Karłowicza, młodego kompozytora związanego z Warszawą, tragicznie zmarłego w 1909 roku.

Projekt WAWAPARIS 1914 realizowany jest w ramach indywidualnego stypendium artystycznego m.st. Warszawy, którym nagrodzono młodego i utalentowanego pianistę Mariusza Kłubczuka, wykładowcę Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W projekcie udział bierze także Barbara Kinga Majewska (mezzosopran), Ania Karpowicz (flet) i Małgorzata Szymańska-Sedlakowska (sopran).

Koncert w ramach Festiwalu War_So_Vie

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej