Going. | Signmark feat. Adam Tensta - Sztuki&Sztuczki

Signmark feat. Adam Tensta

19:30 | Wtorek, 23 września 2014

Sztuki&Sztuczki

Koncert

Free

Free

Signmark (aka Marko Vuoriheimo) jest głuchym raperem z Helsinek, który jako pierwszy na świecie podpisał kontrakt płytowy z międzynarodową wytwórnią muzyczną. Ostatni jego krążek pochodzi z maja 2014 i nosi tytuł ?Silent Shout?. We wtorkowy wieczór po raz pierwszy wystąpi przed polską publicznością.

- Chcę pokazać ludziom, że bycie innym może być atutem. Moje przesłanie jest takie, iż my osoby niesłyszące możemy robić wszystko to, co cała reszta ludzkości ? deklaruje raper.

Signmark wychował się w dwóch światach, ludzi słyszących (jego dziadkowie) i ludzi niesłyszących (jego rodzice). Jako nastolatek zaczął tłumaczyć na język migowy najpierw kolędy, potem piosenki z list przebojów MTV. Gdy w końcu któregoś dnia jeden z przyjaciół zapytał: dlaczego sam nie zaczniesz pisać własnych utworów, zamiast tłumaczyć czyjeś? I wtedy narodził się Signmark.

Dziś ma na swoim koncie wydane trzy płyty, z czego nakład debiutanckiej zatytułowanej po prostu ?Signmark? (CD i DVD) z 2006 r. został wyprzedany do ostatniej sztuki. Gdy w roku 2009 startował w krajowych eliminacjach do konkursu piosenki Eurowizji, w ogólnonarodowym głosowaniu zajął 2. miejsce. I zaraz potem podpisał kontrakt z wytwórnią Warner Music.

Swój gatunek muzyczny nazywa hip-hopem migowym, gdyż jak mówi przewrotnie ?wnoszę do muzyki to czego świat jeszcze nie słyszał?. Jego występy na żywo są zawsze dwujęzyczne: w międzynarodowym języku migowym (ISL) oraz mówionym angielskim. Walczy o to, by traktowano głuchych nie jako niepełnosprawnych, ale jako mniejszość językową. Poprzez swoje osobiste teksty przybliża świat, historię i kulturę fińskiej społeczności niesłyszących, osobom znajdującym się po drugiej stronie ciszy.

W teledyskach Signmarka występują i wspólnie z nim migają m. in. fińscy politycy, tacy jak obecny premier Alexander Stubb, czy też była pani prezydent Tarja Halonen. W Warszawie Marko wystąpi także przed uczestnikami dorocznej konferencji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Od roku 2010 jest bowiem specjalnym przedstawicielem MSZ Finlandii, do promowania równych praw osób niepełnosprawnych.

Signmark współpracuje nad swoimi płytami z fińskimi producentami i wokalistami.

W Warszawie będzie mu towarzyszyć na scenie Adam Tensta, popularny szwedzki raper o fińskim pochodzeniu.

Wcześniej będą z nami Blady Kris i Młodzi Migają Muzykę

Jak stwierdza Signmark w swoim najnowszym singlu, niemożliwe to jego specjalność (?Impossible is my thing?). Warto się o tym przekonać!

Koncert odbywa się pod patronatem Ambasada Finlandii Warszawie - Suomen suurlähetystö Varsova

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej