Going. | Porwanie Michela Houellebecqa - Kino Muranów

Porwanie Michela Houellebecqa

19:15 | Środa, 24 września 2014

Kino Muranów

Film

17 zł

17 zł

We wrześniu 2011 roku, w środku trasy promocyjnej swojej nowej książki ?Mapa i terytorium?, jeden z najgłośniejszych współczesnych pisarzy zniknął. Błyskawicznie pojawiły się plotki, że Michel Houellebecq, bo o nim mowa, został porwany przez Al Qaedę, którą mógł rozzłościć swoimi powieściami, albo przez UFO. Niektórzy poważnie się zmartwili, inni przyjęli te wiadomości z nieukrywaną radością. Film ?Porwanie Michela Houellebecqa? pokazuje natomiast, jak było naprawdę.

Pewnego dnia trzech postawnych mężczyzn uwolniło pisarza od codziennego stresu, konieczności przebywania wśród łowców autografów, uciążliwego remontu mieszkania i zawiozło go do położonego na uboczu cywilizacji domku. W tej idylli pełnej umięśnionych osobników, starych samochodów i polskiej kiełbasy Houellebecq może spokojnie, pod warunkiem, że jest wino i papierosy, czekać, aż ktoś zapłaci za niego okup. Tylko kto ma to zrobić?

W ?Porwanie Michela Houellebecqa? tytułową postać gra? sam Houellebecq, który nie szczędzi nam swoich kontrowersyjnych poglądów, w tym na temat Polski i Polaków. Reżyser filmu po zdjęciach tak mówił o pisarzu: ?Nie byłem w stanie napisać mu jednej linijki tekstu, wszystko mu ukradłem ? sposób mówienia, zachowania, podejście do palenia, neurozy??. Zaprezentowany na tegorocznym festiwalu w Berlinie film okazał się jedną z najczęściej dyskutowanych sensacji imprezy, a Tadeusz Sobolewski napisał o nim: ?w osobie reżysera Guillaume?a Nicloux Marek Piwowski wylądował w Berlinie z ekipą z ?Rejsu? i pokazał język temu festiwalowi kina zaangażowanego?.

Tytuł oryginalny: L'enl?vement de Michel Houellebecq
Język: francuski
Reżyser: Guillaume Nicloux
Występują: Michel Houellebecq, Mathieu Nicourt
Kraj produkcji: Francja
Rok produkcji: 2014
Data premiery: 26.09.2014
Czas trwania: 93 min.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej