Going. | Tramwaj zwany pożądaniem - Teatr Ateneum

Tramwaj zwany pożądaniem

16:00 | Niedziela, 28 września 2014

Teatr Ateneum

Teatr

35 zł

35 zł

W jednej z najsłynniejszych ról światowego repertuaru - zmysłowej Blanche poniewieranej przez życie - Julia Kijowska. Jako Stanley Kowalski ? Tomasz Schuchardt. Reżyseria, uwaga! Bogusław Linda. Akcja sztuki rozgrywa się w klimacie końca lat 40. XX wieku w Nowym Orleanie. Pod oknami mieszkania Stelli i Stanleya Kowalskich codziennie przejeżdża tramwaj, który zatrzymuje się na przystanku Desire, czyli Pożądanie. Pewnego dnia wysiada z niego Blanche DuBois, siostra Stelli?

?Jest w tej sztuce coś, co stopniowo, coraz mocniej absorbuje widza, przytłacza go ciężkim, niepokojącym nastrojem. W końcu pozostaje wrażenie, spod którego niełatwo się uwolnić. ?Tramwaj zwany pożądaniem? jest sztuką niezwykle sugestywną. Czy dlatego, że tak silnie nasycona jest panseksualizmem we wszelkich odmianach od brutalnej zwierzęcości do perwersji, seksualizmem przypominającym atmosferę książek Faulknera czy Caldwella i pokazanym jako główna siła biologiczna człowieka? Zapewne dlatego także. Ale nie tylko? - pisał o sztuce Williamsa August Grodzicki.

Prapremiera dramatu odbyła się na Broadwayu w 1947 roku, w reżyserii Elii Kazana, z mistrzowską obsadą: Marlon Brando, Jessica Tandy, Kim Hunter i Karl Malden. Okazała się niebywałym sukcesem i sztuka szybko weszła do repertuaru teatrów na całym świecie.

W 1951 roku powstała słynna - nominowana do kilkunastu i zdobywczyni czterech statuetek Oscara - jej filmowa ekranizacja.
Proponujemy Państwu ten dramat w najnowszym teatralnym wydaniu: po ponad pięćdziesięciu latach i w jubileuszowym 85. sezonie naszego Teatru. O "Tramwaju?" mówi się: ?współczesna sztuka obyczajowa?. Dziś i współczesność inna, i inne obyczaje. A co one znaczą w spektaklu Bogusława Lindy ? sprawdźcie sami.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej