Going. | Radical Democracy - Plac Defilad

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ?ę? zaprasza na pokaz filmów krótkometrażowych, dokumentów oraz remiksów zrealizowanych przez młodych twórców z Polski i Europy.

cz 3. RADICAL DEMOCRACY

W ramach międzynarodowego konkursu adresowanego do aktywistów, twórców audiowizualnych i działaczy społecznych z całej Europy powstały krótkie formy video. Ich twórcy podzielili się własnym spojrzeniem na Europę, tworząc nowe narracje video wokół idei społeczeństwa obywatelskiego.

Podczas pokazu zobaczymy następujące remiksy:

Tornistan/Bieg tyłem
2013 | 03:59 | Turecki, napisy angielskie
Dokument/Fabuła | Animacja
Europa zremapowana, Lokalni bohaterowie, Fałszywe wybory

Ayce Kartal, Turcja

Choć współcześnie dysponujemy niezliczonymi środkami komunikacji, czasami ? w chwilach najważniejszych ? komunikacji brakuje nam tak bardzo, że może się wydawać, że żyjemy w odmiennych rzeczywistościach. Tornistan to ręcznie rysowana krótka animacja o cenzurze w mediach, która miała miejsce podczas protestów w parku Gezi w 2013 roku. Film dedykowany jest ludziom, którzy padli ofiarą nieuzasadnionej agresji policji, zostali ranieni lub zginęli.

?W trakcie protestów podszedł do mnie starszy pan i zapytał Co to za tłum? Co się tu dzieje? Wygraliśmy Mistrzostwa Świata? BARDZO mnie to zasmuciło. Byłem zaskoczony, naprawdę się wściekłem. Wtedy postanowiłem zrobić film o cenzurze w mediach i fatalnej sytuacji zwyczajnych obywateli Turcji w trakcie protestów w parku Gezi.?

Sinceridad/Szczerość
2013 | 03:02 | Hiszpański, napisy angielskie
Fabuła | Film aktorski
Europa zremapowana, Kapsuła czasu

Andrea Casaseca Ferrer, Hiszpania

Po obiedzie David musi przekazać rodzicom wiadomość. Nie wie, jak to na nich wpłynie. Szczerość to krótki film o absurdach kryzysu ekonomicznego i o byciu innym.

?Żyjemy w trakcie najgorszego kryzysu finansowego w dziejach. Nie wiem czy to przez polityków, ale są za to odpowiedzialni. W mojej wizji przyszłości bezrobocie jest stanem normalnym. Ci, którzy znajdują pracę, przynoszą wstyd. Praca przez kolegę! Która nie wymaga wykształcenia! Wiesz co mam na myśli? Właśnie tak: praca polityka, a w przyszłości zapewne przywódcy naszego kraju.?

Witaj w Oxmouth
2013 | 03:48 | Angielski
Fałszywy dokument | Film aktorski
Fałszywe wybory, Europa zremapowana

John Panton, Wielka Brytania

Akcja Witaj w Oxmouth rozgrywa się w eksperymentalnej dystopii z nieodległej przyszłości. Film stawia pytanie: jaki jest koszt spaceru w podmiejskim krajobrazie? Podążaj za promocyjnym przewodnikiem rady miasta Oxmouth aby poznać odpowiedź.

?Mój film uwidacznia stres z jakim boryka się młoda para w trakcie spowolnienia gospodarczego w Europie. Zostaje wysłana do małego fikcyjnego miasteczka. Celowo nie jest to metropolia. Chciałem aby film podkreślił obawy związany ze wzmożonym wnikaniem korporacji we wszystkie poziomy społeczeństwa i ich negatywnym wpływem na tożsamość miast takich jak Oxmouth. Martwi mnie brak pozytywnej i otwartej dyskusji wokół tych kwestii.?


Włochy 2023
2013 | 03:48 | Włoski, napisy angielskie
Fałszywa reklama, Remiks | Found footage
Kapsuła czasu

Veronica de Salvo, Włochy

Dystopijny scenariusz dla Włoch anno domini 2023. To od nas zależy jak nasze kraje będą wyglądały w przyszłości. Ta humorystyczna fałszywa reklama wykorzystująca materiały z dzisiejszych mediów pokazuje co może się wydarzyć w nieodległej przyszłości jeśli władza pozostanie w rękach naszych nieodpowiedzialnych polityków. Z całą pewnością nie chcesz żyć w takiej przyszłości.

?Chciałam pokazać co może stać się we Włoszech w 10 lat zanim sprawy się pogorszą. Ale przede wszystkim chciałam rozbudzić młode pokolenie Włochów i pchnąć ich ku podjęciu aktywnej roli w społeczeństwie. Też jestem częścią tego pokolenia. Potrzebujemy zmian i musimy zrobić coś już teraz, zanim wszystko podda się degeneracji, jak w moim filmie.?


Partia Przeciw Obywatelom
2014 | 01:17 | Holenderski, napisy angielskie
Fałszywy dokument | Film aktorski
Fałszywe wybory

Stéphane Kaas, Holandia

Masz już dość starych partii politycznych, które niczym się od siebie nie różnią? Tę przynajmniej stać na szczerość. Niedługo wybory do rady miasta. Zdecydujesz kto i jak będzie ci bruździł przez kolejne 4 lata. My, Partia Przeciw Obywatelom, nie zawiedziemy twojego braku zaufania. Ale możemy działać tylko razem z tobą. Razem przeciwko tobie.

?Akcja rozgrywa się w miejscowości, gdzie dzieje się niewiele. Ale dotyczy wszystkich zachodnich demokracji. Politycy rozważają jak działać wobec społeczeństwa. Żyjemy w mediokracji. Zatrudniają spin doctorów i trenerów, a w rezultacie każdy spot wyborczy wygląda tak samo! Tutaj wreszcie widzimy polityka, który nie składa pustych obietnic i mówi prawdę.?


Demokracja
2914 | 02:35 | Angielski
Remiks | found footage
Kapsuła czasu, Europa zremapowana, Fałszywe wybory

Hande Zerkin, Turcja

Dawno temu podstawowe idee Demokracji wymagały promocji. Był to w końcu najlepszy system jaki dotąd wynaleziono. Wykorzystując materiały archiwalne ten remiks przypomina jak dawniej postrzegano demokrację i jak widzimy ją dzisiaj.

?Kiedy myślę o demokracji, na myśl przychodzi mi równość. Ale jak przypomina Jean Baudrillard, drugą stroną tego medalu jest brak równości. Długo obserwowaliśmy ducha demokracji. Chcę to pokazać przy pomocy video ? potężnego narzędzia rekonstrukcji pojęć takich jak sprawiedliwość i przejrzystość. Chcę zbudować nowe znaczenie demokracji.?

BOKSER
2014 | 02:51 | Polski, napisy angielskie
Fałszywy dokument | Film aktorski
Fałszywe wybory

Agata Kochaniewicz, Anna Adamowicz, Piotr Grywacze, Mateusz Nowak, Polska

Spot w ramach kampanii do Parlamentu Europejskiego. Nasz kandydat słynie z odwagi i niezwykłej czujności. Jest przy tym przyjacielski i lubi zabawę. Pracowita istota. Kandydat doskonały.

?Jesteśmy pokoleniem transformacji, która uczyniła z polityków jeszcze bardziej samolubnych bufonów. Czy da się stworzyć polityków, z których bylibyśmy zadowoleni? Czy istnieje polityk, któremu można powierzyć toczenie bezwzględnej walki w naszej sprawie? Znaleźliśmy doskonałego kandydata do Parlamentu Europejskiego!?

Nieznana strona wolności
2014 | 02:35 | Hiszpański, napisy angielskie
Dokument
Lokalni bohaterowie, Europa zremapowana

Afra Rigamonti, Hiszpania

Kumara jest birmańskim uchodźcą, który porzucił szaty mnicha aby rozpocząć nowe życie w Hiszpanii. Mimo drastycznej przemiany Kumara zachował szczególne poczucie wolności. Jego doświadczenie każe nam doceniać wkład międzykulturowości i przemyśleć restrykcyjne ograniczenia ilościowe azylantów politycznych w Europie.

?Wartości przedstawicieli innych kultur mogą nas ubogacać. Ich doświadczenia i wiedza powinny być doceniane. Przypadek Kumary pokazuje, że nie ma konieczności tak restrykcyjnych działań. Solidarność i współdziałanie są głównymi wartościami naszego rozwoju jako cywilizacji. Nadszedł czas by przemyśleć prawdziwe znaczenie słowa wolność.?

#ocupaeldinero

2012| 01:43 | Hiszpański, napisy angielskie
Reklama społeczna ? Film aktorski
Europa zremapowana, Lokalni bohaterowie

Torrerismo de Autor, Hiszpania

Unia z jedną walutą przechodzi kryzys. Wszyscy prawdziwi twardziele powrócili by szerzyć swoje zapomniane idee w twórczy sposób. Też macie je w kieszeniach. Używacie ich każdego dnia.
#Occupythemoney to największa sieć społecznościowa.

?Łącząc dowcip, aktywizm i nową falę Terrorismo de Autor włącza się w rewolucyjne działania w sposób ani pokojowy, ani agresywny, a po prostu twórczy. Chcemy odzyskać autonomię, pragnienia i życie jednostek i wspólnoty. Brzmi jak utopia, jeśli porównać to do dzisiejszej demokracji opartej na korzyściach, konsumpcji i, dla większości, na przetrwaniu.?

Jesteśmy Europejczykami
2012 | 1:37 | brak dialogów
Fałszywy dokument | Film aktorski
Europa zremapowana

Jozef Pollák, Słowacja

Czym jest dla nas Unia Europejska? Dla niektórych to sen. Inni postrzegają ją odmiennie. Jesteśmy Europejczykami to kreatywny krótki film o tym, jak dziś postrzegani są Europejczycy. Zgadnij kto za to odpowiada?

?Nie chcę by ludzie zadomowili się w torbach na głowach. Kwestionowanie wszystkiego jest naszym obowiązkiem. W moim kraju wstąpienie do UE stworzyło fałszywe wrażenie, że sam ten akt wzmocni naszą gospodarkę i rozwiąże inne problemy. Ale UE powoli oddala się od swoich obywateli ? i vice versa. Tak powstaje przestrzeń dla korupcji i stawiania banków i korporacji ponad naszymi potrzebami.?

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej