Going. | Ikony Jazzu - Laboratorium & EABS - Stary Maneż

Ikony Jazzu - Laboratorium & EABS

20:00 | Piątek, 6 kwietnia 2018

Stary Maneż

Koncert

75 zł

75 zł

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Ikony Jazzu. Gwiazdą wieczoru będzie legendarny polski zespół Laboratorium! Grupa pod koniec lat 70. minionego stulecia była jednym z najpopularniejszych zespołów jazz-rockowych w Europie, a teraz z nową energią powraca na scenę! Specjalnym gościem zespołu będzie wibrafonista Bernard Maseli. Tego samego wieczoru zobaczymy również koncert formacji EABS, o której mówi się, że była największym odkryciem polskiej sceny jazzowej w ubiegłym roku. Grupa zagra numery z debiutanckiej płyty pt. „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)" w całości poświęconej twórczości legendy polskiego jazzu — Krzysztofowi Komedzie. Przed nami wieczór z solidną dawką elektrycznego jazzu w najlepszym, polskim wydaniu!
Partnerami wydarzenia są BMW Bawaria Motors – Gdańsk oraz Hotel Almond.

LABORATORIUM
Zespół Laboratorium powstał w 1970 roku. Ich debiut płytowy miał miejsce w styczniu 1973 roku, kiedy ukazał się album „Laboratorium” wydany dla Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Zarejestrowane wtedy utwory przykuły uwagę krytyków odmiennym spojrzeniem na harmonię i budowanie napięcia. Popularność Laboratorium i fama, jaka „ciągnęła się” za zespołem rosła z dnia na dzień. W 1975 zespołowi zaproponował współpracę Czesław Niemen, który porzucił swoją formację Aerolit. Wystąpił z Laboratorium na wielu koncertach i festiwalach. Współpraca miała jednak charakter „gościnny“ – Niemen niebawem powołał do życia nowy zespół, a Laboratorium dalej szło wytyczoną przez siebie ścieżką. Zespół wydał później jeszcze 8 albumów, z których kilka uzyskało status „klasyków”. Wcale nie jest łatwo utrzymać legendę, jeszcze trudniej jest ją utrzymywać aktywnie, bo przecież wielu niegdysiejszym gwiazdom wcale się to nie udało. Ale muzyka grupy Laboratorium i jej niepowtarzalne brzmienie bronią się same. Ci, co pamiętają ich z okresu największej świetności utrzymują się w tym przekonaniu, a dla tych, którzy słyszą ich po raz pierwszy jest to tak duża dawka wrażeń artystycznych, że wpisują się bezkrytycznie w grono wielbicieli bez wątpienia legendarnej grupy Laboratorium.
Skład:
Janusz Grzywacz – instrumenty klawiszowe
Marek Stryszowski– saksofon altowy, sopranowy, EWI, wokal Krzysztof Ścierański – gitara basowaMarek Raduli – gitara Grzegorz Grzyb – perkusja

EABS
W ostatnich latach coraz wyraźniejsza jest "zmiana warty" w jazzie, czego dowodem jest popularność artystów zza oceanu takich jak Robert Glasper, Kamasi Washington czy zespołu BadBadNotGood. Również w Europie można mówić o nowej fali czy wręcz o renesansie jazzu, którego przedstawicielami są zbierający coraz większe uznanie i rozgłos brytyjscy muzycy jak Yussef Kamaal, Shabaka Hutchings, Ruby Rushton oraz Moses Boyd. Takim też składem jest wrocławski septet EABS, który kontynuuje tradycję polskiej szkoły jazzu, wymykając się równocześnie wielu brzmieniowym schematom i prezentując zupełnie nowe podejście, przeciwstawiając się utartym muzycznym standardom. Zespół jest odpowiedzią na powiew wiatru płynącego z Los Angeles przez Londyn nad samą Odrę. Do Wrocławia.
Debiutancki krążek EABS, pt. „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)" w całości poświęcony jest twórczości legendy polskiego jazzu — Krzysztofowi Komedzie. Tego wybitnego kompozytora nikomu nie trzeba przedstawiać. Jego twórczość do dnia dzisiejszego inspiruje młodych twórców, czego najlepszym przykładem jest i ten album. Okres „post-komedowski" zaowocował wieloma hołdami dla artysty w postaci najrozmaitszych krążków, na których wielokrotnie zinterpretowano najsłynniejsze utwory legendarnego jazzmana. „Repetitions" to analiza twórczości artysty z lat 1962-1967. To powtórka Komedy mniej znanego, a zarazem dogłębniej zbadanego.
Skład zespołu:
Marek Pędziwiatr — klawisze, syntezatory, wokal
Marcin Rak — perkusja
Vojto Monteur — gitara elektryczna
Paweł Stachowiak — gitara basowa
Spisek Jednego — gramofony
Olaf Węgier — saksofon
Jakub Kurek — trąbka

Bilety:
Stojące 75 PLN
Siedzące od 89 PLN

IKONY JAZZU – LABROATORIUM / EABS
Gdańsk, Stary Maneż, 06.04.2018 r.
Start godz. 20:00

Organizator:
Agencja Artystyczna Perspektywy
www.agencjaperspektywy.pl

Partnerzy:
BMW – Bawaria Motors
Hotel Almond
Going
Jazz Forum
JazzSoul.pl
Trojmiasto.pl
Radio Gdańsk
Jazz Press
Wyborcza Trójmiasto
Co Jest Grane

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej