Going. | Ta przeklęta niedziela - Krytyka Polityczna

Uniwersytet Krytyczny - Klub Filmowy LGBT - Ta przeklęta niedziela (Sunday Bloody Sunday), reż. John Schlesinger, Wielka Brytania 1971

Prowadzenie: Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki

Na otwarcie kolejnego sezonu Klubu Filmowego LGBT pokażemy głośny film z roku 1971, ?Ta przeklęta niedziela? (?Sunday Bloody Sunday?) w reżyserii Johna Schlesingera. Wtedy po raz pierwszy kino głównego nurtu pokazało miłosny trójkąt, którego jedno ramię jest homoseksualne, bez sensacyjnej ekscytacji.

Dwoje ludzi w średnim wieku ? rozwódka Alex (Glenda Jackson) i pochodzący z żydowskiej rodziny, lekarz Daniel Hirsh (Peter Finch) ? łączy jeden kochanek. Młody hipis o imieniu Bob (Murray Head), który krąży między łóżkami bohaterów. Alex i Daniel wiedzą o swoim istnieniu, choć nigdy nie poznali się osobiście. Połowiczny związek z Bobem ich nie satysfakcjonuje, boją się jednak naruszyć status quo w obawie, że zostaną całkiem sami. Ale pewnego zimowego weekendu wszystko się zmieni.

Schlesinger nakręcił ten dramat obyczajowy, wzbogacony o cierpką angielską ironię, w rodzinnej Wielkiej Brytanii, tuż po wielkim sukcesie ?Nocnego kowboja?, który przyniósł mu m.in. Oscara. Także za ?Tę przeklętą niedzielę? dostał nominację do tej nagrody, podobnie jak Jackson, Finch i scenarzystka, Penelope Gilliatt. Film otrzymał również pięć nagród BAFTY, w tym najlepszego dla brytyjskiego filmu roku. Jako ciekawostkę, warto przypomnieć, że odtwarzający rolę Boba, Murray Head dekadę później wylansuje wielki przebój ?One Night in Bangkok?.

W ?Tej przeklętej niedzieli? debiutował w epizodzie, wtedy zaledwie 13-letni, Daniel Day-Lewis. Można go wypatrzeć jako jednego z ulicznych chuliganów.

Po projekcji zapraszamy do dyskusji!

Film w wersji oryginalnej z polskimi napisami.
Wstęp wolny.


Klub Filmowy LGBT to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w ?regularnej? dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu - Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki - zapraszają na dyskusję wokół filmu.

Mariusz Kurc - redaktor naczelny magazynu LGBT ?Replika?; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję ?Lepiej późno niż wcale? o tematyce LGBT; współautor ?Tęczowej rewolucji? - zbioru wywiadów z ?Repliki?.

Bartosz Żurawiecki - krytyk filmowy, publicysta i pisarz. Autor powieści ?Trzech panów w łóżku, nie licząc kota? oraz ?Ja czyli 66 moich miłości?, ?Nieobecni? czy zbioru nowel dramatycznych ?Erotica Alla Polacca?.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej