Going. | Mięsna planeta - Bar Studio

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wegetarianizmu, Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! zaprasza na wykład "Mięsna planeta ? jak hodowla 60 miliardów zwierząt na mięso wpływa na Ziemię"

Każdego roku na mięso i jadalne części ciał zabijamy około 60 miliardów zwierząt lądowych (liczbę zabitych zwierząt morskich trudno jest oszacować). Tak wielki apetyt świata wywiera również wielki wpływ na naszą planetę ? wykorzystujemy coraz więcej ziemi na pastwiska i produkcję zbóż na pasze. Jednocześnie w gospodarkach wschodzących co najmniej 3 mld ludzi stopniowo zmienia nawyki w kierunku tradycyjnej zachodniej diety, co będzie dodatkowo obciążać nadwyrężone już zasoby.

Na wykładzie przyjrzymy się, w jaki sposób producenci żywności odpowiadają na rosnący apetyt na mięso i produkty zwierzęce, jak wyglądają nowoczesne metody produkcji żywności i jakie granice koncerny są gotowe przekroczyć w pogoni za zwiększaniem efektywności chowu przemysłowego. Sprawdzimy, co to oznacza dla środowiska naturalnego ? nie tylko w kontekście globalnych pojęć, takich jak gazy cieplarniane czy bioróżnorodność, ale też zagrożeń ekologicznych o charakterze regionalnym i lokalnym.

Jedzenie jest dla nas rzeczą tak naturalną, że nie zwracamy na nie większej uwagi. Czy zdążymy w porę dostrzec konsekwencje wyborów, które kształtują obecną i przyszłą rzeczywistość? Jednego możemy być pewni - transformacje zachodzące w systemie żywnościowym niemal niezauważalnie, powoli, dzień po dniu, zmieniają nasz świat.

Wykład poprowadzi Monika Kuźniewska, doktorantka w Katedrze Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego, naukowo zajmuje się środowiskowym i społecznym kosztem chowu przemysłowego zwierząt.

Przed wykładem odbędzie się premiera nowej reklamy społecznej Kolektywu Filmowego MAMY TO oraz Fundacji Viva! Akcja dla Zwierząt, w którym udział wzięła Maja Ostaszewska.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej