Going. | Andrzej Stasiuk - Bar Studio

Zapraszamy na, towarzyszące obchodom 18-lecia Wydawnictwa Czarne, spotkanie z Andrzejem Stasiukiem. Wieczór poświęcony jego najnowszej książce "Wschód" poprowadzi Dariusz Nowacki.

Bezpłatne wejściówki na spotkanie do odbioru od 1 października w księgarni Czarnego, ul. Hoża 42 m 1 (godz. 10:00-18:00)

Najnowsza książka Andrzeja Stasiuka to niezwykły zapis podróży na Wschód ? podróży we wspomnienia do obrazów z dzieciństwa spędzanego u dziadków na Podlasiu i podróży tam, skąd wyszły oddziały Czyngis-chana, tam, gdzie historia jest jak geologia i tektonika: nieunikniona, nieprzewidywalna, miażdżąca, tam, gdzie lucyferycznym blaskiem świeci nowa potęga ? do Rosji, Chin i Mongolii. To próba uchwycenia cienia Wschodu, który na nas pada.

Opowieść o tęsknocie, pragnieniu i strachu. I o tym, jak umyka przestrzeń, a powraca pamięć.

?Wschód? to książka wyjątkowo pożywna ? mnóstwo tu spraw, o których warto pomyśleć bądź je samodzielnie dopowiedzieć. Pod koniec ? wskazuję na jedno z intelektualnych poruszeń ? pojawia się litania loretańska do komuny. To wielka tajemnica, do której Stasiuk ledwie się zbliżył. Jak był możliwy ten zdumiewający sojusz, jak ludowy katolicyzm splótł się z komunistyczną retoryką? Wolno się spodziewać, że pisarz do tej sprawy kiedyś wróci. Tymczasem cieszmy się ?Wschodem? ? mądrym i okazałym.
Dariusz Nowacki, wyborcza.pl

Po autobiograficznym, pięknym ?Grochowie? dostajemy obszerny ?Wschód?, w którym dzieciństwo: wieś nad Bugiem, potem robotnicze przedmieścia Warszawy, przeplata się z obrazami ze źródła systemu: z Mongolii, Syberii czy Chin.
Justyna Sobolewska, polityka.pl

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej