Going. | Konfrontacje – otwarte spotkania dyskusyjne - Rondo Sztuki

Konfrontacje – otwarte spotkania dyskusyjne

17:00 | Piątek, 18 maja 2018
Rondo Sztuki

Spotkanie

Free

Free

KONFRONTACJE
Otwarte spotkanie dyskusyjne z udziałem Irmy Koziny i zaproszonych gości

Po czterech planowanych spotkaniach dobiegł już końca cykl „Życie w sztuce”. Z uwagi na entuzjastyczne przyjęcie ze strony publiczności, zaplanowaliśmy kolejny cykl zatytułowany „Konfrontacje”. Tym razem, wraz z wiosennym ociepleniem klimatu, podniesie się także temperatura naszych dyskusji. Same tematy, zainspirowane bieżącymi wystawami prezentowanymi w Rondzie Sztuki, będą skłaniały do debaty. W nadchodzącym cyklu poruszymy kolejne, gorące tematy:
1) Skandal
2) Człowiek przyszłości
3) Dzieci wiedzą lepiej – ilustracja
4) Nowa akademia

Zagadnienia te rozpatrywać będziemy w perspektywie historii sztuki skonfrontowanej ze współczesnym „sztukopoglądem” i bieżącymi trendami w kulturze wizualnej. Gospodynią cyklu będzie będzie niezastąpiona pani „profesor zadymiara” Irma Kozina, która wygłosi krótki wykład, będący wstępem do wspólnej dyskusji, do której zaprosimy jak zawsze „magnetyczne osobowości" ze świata kultury i sztuki i oczywiście publiczność.

Spotkania poprowadzi dr hab. Irma Kozina – historyczka i teoretyczka sztuki i designu. Specjalizuje się w badaniach nad sztuką i urbanistyką Śląska, historią designu i sztuką współczesną. Działaczka społeczna – walczyła przeciwko niszczeniu starego dworca w Katowicach, w tygodniku "Wysokie Obcasy" napisano o niej „profesor zadymira”. Jako wykładowczyni niezmiennie zaraża pasją do dobrego projektowania i sztuki. Autorka wielu publikacji m.in. „Chaos i uporządkowanie. Dylematy architektoniczne na przemysłowym Górnym Śląsku w latach 1763–1955”, „Historia mody. Od krynoliny do mini”.

CZŁOWIEK PRZYSZŁOŚCI
Póki co, żyjemy na Ziemi, w naszych biologicznych ciałach. Z jakiś przyczyn, jako rodzaj ludzki, pragniemy jednak czegoś więcej – więcej przestrzeni, rozszerzonego aparatu sensorycznego, powłok cielesnych odpornych na czas i zniszczenie, nieograniczonych jednostkowym mózgiem zdolności poznawczych. To pragnienie „dalej” i „więcej” napędza futurologiczne narracje; literaturę, sztukę, design, które dzięki nauce, z obszaru fikcji przedostają się do sfery realnych możliwości.

Projektanci-wizjonerzy i szaleni artyści-naukowcy zabierają nas w podróż do przyszłości – w ciałach implementowanych układami scalonymi coraz bardziej oddalamy się od naszej rodzimej planety, która staje się dla nas coraz mniejszym, niebieskim punktem.

O projektowaniu bliższej i dalszej przyszłości na obcych planetach będziemy rozmawiać 17 czerwca na naszym spotkaniu z projektantami – Antonim Skąpskim, Piotrem Madejem i Filipem Zastawnikiem – autorami projektu „Symulacja warunków życiowych na Marsie i Księżycu w środowisku ziemskim”.

Czy eksploracja przestrzeni kosmicznej, związana dotąd z epistemologiczną potrzebą zmiany poznawczej perspektywy, okaże się koniecznością wobec całkowitego zużycia ziemskich zasobów? Kontrapunktem entuzjastycznych opowieści o międzyplanetarnych podróżach stają się postapokaliptyczne wizje, które zdają się ostrzegać ludzkość przed wyruszeniem w kosmos z biletem tylko w jedną stronę.

Na fotografii: „Symulacja warunków życiowych na Marsie i Księżycu w środowisku ziemskim”, Antoni Skąpski i Piotr Madej

Moderatorka: Daria Malicka

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej