Going. | Temporary Autonomous Zone 3 - Teatr Studio

Temporary Autonomous Zone 3

17:00 | Sobota, 4 października 2014

Teatr Studio

Inne

Free

Free

Strefa Tymczasowo Autonomiczna / 3 to projekt międzynarodowego feministycznego kolektywu ?? ? trzeci z kolei odcinek przygotowany przez artystki z myślą o Warszawie. Dotychczasowe odbyły się w Wiedniu i w Berlinie. Tym razem projekt odbywa się w bloku wydarzeń w ciągu 24 intensywnych godzin, gromadzi ponad czterdzieści artystek różnych dziedzin sztuki, a do działań zostaje włączona cała część Pałacu Kultury i Nauki, w której mieści się Teatr Studio im. Ignacego Stanisława Witkiewicza. 24-godzinny program performatywny obejmuje klatki schodowe, szatnię, dwie sale Galerii, Bar Studio, kontener, patio od strony Pl. Defilad, dużą scenę, małą scenę (Modelatornię), foyer, oraz inne zaułki teatru ? na co dzień widzowi niedostępne. Temporary Autonomous Zone / 3 przygotowana przez ??, w sposób przekorny odwołuje się do niegdyś głośnego manifestu Hakima Beya (T. A. Z. The Temporary Autonomous Zone, Ontological Anarchy, Poetic Terrorism), strategii anarchistycznych, karnawalistycznych, pirackich i subwersywnych.

Grupa ?? to szesnaście feministycznych artystek pochodzących z Niemiec, Grecji, Austrii, Stanów Zjednoczonych, Słowacji, Danii i Holandii. Członkowie grupy zaprosili do współpracy innych artystów i twórców reprezentujących różne dziedziny sztuki. W toku wspólnych spotkań i dyskusji Strefa Tymczasowo Autonomiczna /3 stworzyła zróżnicowaną międzynarodową grupę, która pracowała wspólnie przez ostatni rok, spotykając się w wielu miastach i krajach. Owocem wspólnej pracy są nie tylko nowe projekty i performensy, ale także nowe przyjaźnie, nowe praktyki, i poszerzona autonomiczna platforma wymiany.

Strefa Tymczasowo Autonomiczna / 3 tworzy tymczasową wspólnotę, ale i karnawalizuje, odwraca porządki: w ciągu 24 godzin Galeria stanie się eksperymentalnym warsztatem krawieckim, duża scena zbiorową sypialnią i miejscem analizy snów, z kolei pokój bileterów ? garderobą z kostiumami i wizażystkami dla aktorów i publiczności. Mała scena (Modelatornia) przyjmie rolę sali edukacyjnej z wykładami i warsztatami, a szatnia, schody i foyer staną się miejscem koncertów i przedstawień. Autonomia jest tu więc rozumiana szeroko, a role miejsc i osób (artysty, kuratora, reżysera, aktora) nieustannie odwracane i negocjowane.

24-godzinny ?karnawał? rozpocznie się 4 października o godzinie 17:00 i zakończy 5 października także o godzinie 17:00. Jako jego zwieńczenie o godz. 17:00 w Galerii Studio obędzie się wernisaż wystawy grupy ??, składającej się z artefaktów, instalacji i rekwizytów użytych w poprzedzających ją performensach, a także dokumentacji. 24-godzinny blok zdarzeń, jak i wystawa, nawiązują do historii teatru i centrum sztuki Studio, pomyślanego w latach 70. przez Józefa Szajnę jako jedno instytucjonalne ciało, łączące działalność teatru i galerii.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej