Going. | Big Book Festival 2018 - Duży Festiwal Czytania. Ekspedycja! - Arena Wspinaczkowa Wgórę

Big Book Festival 2018 - Duży Festiwal Czytania. Ekspedycja!

22-24.06

Arena Wspinaczkowa Wgórę

Festiwal

Free

Free

OKRĄGŁE STOŁY AUTORÓW I CZYTELNIKÓW NA BIG BOOK FESTIVAL

Emocjonujące rozmowy czytelników, artystów i pisarzy z Polski Europy, którzy spotkają się przy zbudowanym na tę okazję okrągłym stole. Dwie debaty publiczne, w których twórcy i odbiorcy kultury mają równe prawa.

Specjalnie przygotowane wystąpienia twórców różnych dziedzin sztuki: literatów, muzyków, filmowców, twórców teatru i sztuk wizualnych, a także przemówienia dziesięciu pisarek z całej Europy zostaną zestawione z opiniami i przeżyciami czytelników. Stworzą międzynarodowy wielogłos pokazujący panoramę naszych myśli i przekonań.

Realizowany po raz drugi, z rozmachem i dowcipem, eksperyment, podczas którego będziemy szybko formułować myśli, budować trafne argumentacje i posyłać adwersarzom błyskotliwe puenty. Wśród tykania zegarów, gongów oznajmiających upływający czas oraz znaków sygnalizujących zmienne nastroje publiczności poszukamy odpowiedzi na wielkie pytania o dobra przyszłość Polski i świat rządzony przez kobiety.
 
Przyjdź, siądź ramię w ramię z autorem i zabierz głos.
Poczuj gorączkę rozmowy, w której różnić się znaczy być.


CIEMNO WSZĘDZIE, GŁUCHO WSZĘDZIE, CO TO BĘDZIE?
O tym, jakiej Polski życzylibyśmy sobie na kolejne 100 lat,
dyskutują czytelnicy i artyści.

JOANNA BATOR / PIOTR CIEPLAK / GABA KULKA / BORYS LANKOSZ / JAROSŁAW MIKOŁAJEWSKI / MARIAN PILOT / MAREK RACZKOWSKI / MICHAŁ RUSINEK / KLEMENTYNA SUCHANOW / TEN TYP MES

Debatę prowadzi żelazna dama Katarzyna Janowska
SOBOTA, 23.06, GODZ. 16.00-18.00


Goście:


Joanna Bator
pisarka, kulturoznawczyni i filozofka. Pracowała jako adiunkt w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Dla literatury porzuciła pracę naukową. Autorka m.in „Japońskiego wachlarza” oraz tłumaczonych na wiele języków powieści „Piaskowa Góra” i „Chmurdalia”. Laureatka Nagrody Literackiej NIKE 2013 za powieść „Ciemno, prawie noc”. W 2017 roku uhonorowana niemiecką nagrodą literacką im Stefana Heyma za całokształt twórczości w niemieckim tłumaczeniu.


Piotr Cieplak
reżyser teatralny, wykładowca, autor książki „O niewiedzy w praktyce, czyli droga do Portugalii”. Zrealizował kilkadziesiąt spektakli na scenach teatrów w całej Polsce. Od 2014 związany z Teatrem Narodowym. Laureat licznych nagród, m.in.: Paszportu Polityki i Nagrody im. Zygmunta Hubnera „Człowiek teatru” 2017. Ogrodnik (zaawansowany), ptasiarz (początkujący).

Gaba Kulka
wokalistka, pianistka, autorka słów i muzyki, mama. Wydała pięć własnych płyt, śpiewała i grała na tuzinie innych. Koncertuje niestrudzenie w Polsce i okolicach (Berlin, Oslo, Tajpej), pisze również piosenki dla innych artystów (Hey, Reni Jusis, Piotra Zioły) i prowadzi audycję w Programie Trzecim Polskiego Radia (głowa.serce.baza).

Borys Lankosz
reżyser, aktor i scenarzysta filmowy, członek Europejskiej Akademii Filmowej. Autor filmów dokumentalnych i filmów fabularnych. Za debiutancki „Rewers” otrzymał nagrodę główną Złote Lwy na festiwalu filmowym w Gdyni oraz 8 Polskich Nagród Filmowych „Orzeł”, film był polskim kandydat do Oscara. Obecnie pracuje nad filmem „Ciemno, prawie noc”, który jest adaptacją powieści Joanny Bator.

Jarosław Mikołajewski
wielokrotnie nagradzany poeta, reporter, autor książek dla dzieci. Tłumacz literatury włoskiej. Ostatnio wydał m. in. zbiory wierszy „Listy do przyjaciółki” i „Basso continuo”; a także reportaże „Wielki przypływ” i „Terremoto”. Jego prace zostały przełożone na wiele języków. Pracuje w Muzeum Literatury w Warszawie.


Marian Pilot
literat, dziennikarz, scenarzysta, leksykograf, długoletni redaktor poświęconego kulturze chłopskiej kwartalnika „Regiony”, autor powieści, opowiadań i esejów, wyróżniony m.in. Nagrodą im. Wł. St. Reymonta i Nagrodą Literacką NIKE, odznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP. Znawca twórczości Waleriana Nekanda-Trepki, miłośnik malarstwa Edwarda Prymasa, animator ruchu na rzecz rehabilitacji osób w I Rzeczypospolitej skazanych na śmierć na stosie pod zarzutem praktyk czarowniczych.


Marek Raczkowski
rysownik, plakacista i satyryk. Zadebiutował jako rysownik prasowy w „Obserwatorze Codziennym”, współpracował m.in. z „Życiem”, „Polityką”, „Zwierciadłem”, „Wall Street Journal” oraz pewnym czasopismem francuskim, którego nazwy nie jest w stanie zapamiętać. W 2003 roku związał się z „Przekrojem” (jest głównym rysownikiem tego kwartalnika), a już rok później narysował swojego pierwszego kosmitę.


Michał Rusinek
był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi Jej fundację. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi wykłady z teorii literatury i warsztaty creative writing. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku.


Klementyna Suchanow
redaktorka, reportażystka i tłumaczka, a także aktywistka. Autorka książek: „Argentyńskie przygody Gombrowicza” i „Królowa Karaibów”. Redaktorka, razem z Jerzym Jarzębskim, „Kronosu” Gombrowicza. W 2017 wydała biografię „Gombrowicz. Ja, geniusz”. Książka otrzymała nagrodę O!lśnienia 2017 Onetu w kategorii literatura. Wagabunda. Porusza się zazwyczaj na rowerze. Lubi wszystkie kierunki świata.


Ten Typ Mes
polski raper, wokalista, producent muzyczny, realizator nagrań, autor tekstów, wydawca i felietonista. Artysta ma na koncie dziesięć albumów, w tym trzy złote. Dwukrotnie nominowany do nagrody Fryderyka. Ten Typ Mes jest jednym z założycieli niezależnej wytwórni płytowej oraz producenta ubrań - Alkopoligamia.com.


PLANETA KOBIET
Co by się zmieniło, gdyby kobiety rządziły światem?
Wyobrażają sobie czytelnicy oraz europejskie pisarki.

JANA BEŇOVÁ - SŁOWACJA  / CLÉMENTINE BEAUVAIS - FRANCJA /
HILA BLUM - IZRAEL / SVETLANA CÂRSTEAN - RUMUNIA /
SYLWIA CHUTNIK - POLSKA / PETRA HŮLOVÁ - CZECHY /
JOSEFINE KLOUGART - DANIA  / DALIA STAPONKUTĖ - LITWA / KATARZYNA SURMIAK-DOMAŃSKA - POLSKA / TATIANA ȚÎBULEAC – MOŁDAWIA

Debatę prowadzi pierwszorzędny agent wywiadu Michał Nogaś
NIEDZIELA, 24.06, GODZ. 16.00-18.00.


Goście:


Jana Beňová
słowacka powieściopisarka i poetka. Jej powieść „Café Hyena/Plán odprevádzania” otrzymała w roku 2012 Nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie literatury i została przetłumaczona na 12 języków. Jest autorką trzech tomików poezji oraz czterech powieści. Pracowała jako redaktorka w dzienniku „Sme” oraz jako edytorka w Instytucie Teatralnym. Obecnie współpracuje z niezależnym „Dziennikiem N”.

Clémentine Beauvais
francuska nowa gwiazda literatury młodzieżowej. Ma 28 lat, napisała kilkanaście książek, zdobyła wiele nagród i czytelników w różnych krajach. Polacy znają „Pasztety, do boju!” arcyzabawną opowieść o dojrzewaniu i akceptacji siebie. Beauvais jest wykładowczynią, ma doktorat z pedagogiki, pisze po francusku i angielsku.

Hila Blum
izraelska dziennikarka, od 17 lat pracuje jako redaktorka w jednym z największych izraelskich wydawnictw. Współpracowała z cała plejadą izraelskich pisarzy, m.in. z Etgarem Keretem i Eskholem Nevo. Urodziła się w Jerozolimie, gdzie mieszka również i dziś. Przebywała na Hawajach, w Paryżu i Nowym Jorku.

Svetlana Cârstean
rumuńska poetka i tłumaczka. Zadebiutowała w 1994 r. zbiorowym tomikiem „Tablou de familie/Portret rodzinny”, za debiut indywidualny „Floarea de menghină/Kwiat w imadle” otrzymała nagrodę Związku Pisarzy Rumuńskich, czasopisma „România literară”, państwową nagrodę poetycką im. Mihaia Eminescu oraz nagrodę Radia România Cultural w kategorii poezja. Poezje Svetlany Cârstean tłumaczone są na liczne języki.

Sylwia Chutnik
polska powieściopisarka i felietonistka. Działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Kuratorka festiwali i inicjatyw literackich. Autorka powieści, książki historycznej, bajki dla dzieci, felietonów, opowiadań i rozmów oraz sztuk teatralnych. Laureatka Paszportu Polityki. Trzykrotnie nominowana do Nagrody NIKE. Nagradzana za działalność społeczną.

Petra Hůlová
czeska autorka powieści przetłumaczonych na ponad 10 języków, czterech sztuk teatralnych, scenarzystka. Laureatka wielu europejskich nagród literackich. Sztukę „Buňka Číslo” zaliczono do pięciu najlepszych europejskich sztuk politycznych berlińskiego Stueckemarktu 2017. Ostatnio przygotowała prasko-stuttgarcko-norymberską adaptację teatralną swojej ostatniej prozy „Stručné dějiny Hnutí”, feministycznej dystopii, wydanej jako powieść w kwietniu 2018 roku.

Josefine Klougart
duńska powieściopisarka. Opublikowała pięć powieści, z których dwie uzyskały nominację do Nagrody Literackiej Rady Nordyckiej. Książki Klougart były tłumaczone na 13 języków. Jest współzałożycielką i naczelną redaktorką wydawnictwa aktywistów Forlaget Gladiator. Wykłada gościnnie na uniwersytecie w Bernie w Szwajcarii, a także w kopenhaskiej szkole twórczego pisania.

Dalia Staponkutė
litewska powieściopisarka, eseistka i tłumaczka z języka greckiego. Doktor filozofii na Uniwersytecie Cypryjskim. Jej najnowsza książka, zbiór esejów „Iš dviejų renkuosi trečią: mano mažoji odisėja“/Faced with Two Options, I Choose the Third. My Personal Odyssey” została doskonale przyjęta przez krytyków i czytelników. Książkę wyróżniono dwiema prestiżowymi litewskimi nagrodami literackimi. W swoim pisarstwie porusza tematy doświadczeń wielokulturowości, emigracji i multijęzykowości w świecie współczesnego globalizmu.   

Katarzyna Surmiak-Domańska
polska reporterka związana od lat z „Gazetą Wyborczą”. Wydała dwa zbiory reportaży: „Beznadziejna ucieczka przed Basią” i „Żyletka”, a także opowieść reporterską pt. „Mokradełko”, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej NIKE. Za książkę „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość” ponownie nominowana do NIKE oraz do Nagrody im. Beaty Pawlak.

Tatiana Țîbuleac
mołdawska dziennikarka i pisarka. W dzienniku „Flux” prowadziła popularną rubrykę „Poveşti adevărate/Prawdziwe historie”. Była wydawcą, reporterką i prezenterką wiadomości w stacji telewizyjnej PRO TV Chișinău, którą założyła wraz z gronem młodych dziennikarzy. Zadebiutowała zbiorem prozy „Fabule moderne/Nowoczesne bajki”. W 2017 roku wydała pierwszą powieść zatytułowaną „Vara în care mama a avut ochii verzi/To lato, gdy mama miała zielone oczy”. Od 2008 r. mieszka w Paryżu. Wychowuje dwoje dzieci i prowadzi blog tatianatibuleac.net.Big Book Festival – Duży Festiwal Czytania
EKSPEDYCJA. ZAPOMNIJ O GRANICACH!
22 – 24 CZERWCA 2018, WARSZAWA, UL. MERLINIEGO 2

Pełny program festiwalu:
www.bigbookfestival.com

Szósta edycja międzynarodowego wydarzenia literackiego odbędzie się w dniach 22-24 czerwca w Warszawie. W tym roku festiwalowi towarzyszy hasło EKSPEDYCJA. Zapomnij o granicach!
W programie 50 wydarzeń z udziałem gości z kilkunastu państw, spektakl, stand-up literacki, joga z książką, warsztaty, spacery tematyczne i koncerty czytane. Wśród gości: Annie Proulx, Antonio Muñoz Molina, Bernard Stiegler, Bea Uusma, Ziauddin Sardar i Laline Paull.
Festiwal ma charakter społeczny, jest tworzony przez Fundację „Kultura nie boli” przy wsparciu MKiDN, M.St. Warszawy, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, British Council oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.


Siedemnaście powodów do zachwytu!

Big Book Festival przedstawia siedemnaście zagranicznych gwiazd

Już 22 czerwca rusza Big Book Festival.
Międzynarodowemu wydarzeniu towarzyszy hasło
EKSPEDYCJA. ZAPOMNIJ O GRANICACH!

ZACHWYĆ SIĘ wspaniałymi pisarzami i opowieściami o przyszłości, naturze, technologii,
islamie, ziołach, zbrodni, globalnym ociepleniu, genach, śmiałych dziewczynach, latających
balonach, ucieczkach od rzeczywistości i głębokim odczuwaniu świata.
Gośćmi Big Book Festival będą:

Annie Proulx // Karen McCarthy Woolf // Bernard Stiegler //
Antonio Muñoz Molina // Anna Bolavá // Ziauddin Sardar //
Bea Uusma // Michel Bussi // Linda Polman // Clémentine Beauvais
// Karin Bojs // Eve Ainsworth // Laline Paull // Dan Richards //
Lisen Sundgren // Maria Parr // Sigríður Hagalín Björnsdóttir

Annie Proulx, USA
wybitna pisarka amerykańska, laureatka nagrody Pulitzera i National Book Award.
Jest autorką zekranizowanego przez Anga Lee opowiadania „Tajemnica Brokeback
Mountain” oraz „Kronik portowych” nakręconych z udziałem Julianne Moore i Kevina Spacey.
Nowa powieść „Drwale”, uznawana za opus magnum autorki, rozgrywa się na przestrzeni
300 lat i jest świadectwem ekologicznej zagłady dokonanej przez ludzi.

Karen McCarthy Woolf, Wielka Brytania
poetka i performerka literacka, debiutowała jako nastolatka. Słynie z przejmujących odczytań
swoich wierszy. Prezentowała je w Tate Modern, Victoria & Albert Museum i Barbican
Centre, a także w Singapurze, Szwecji, na Karaibach. Ma angielskie i jamajskie korzenie.
Nową antologię „An Aviary of Small Birds” poświęciła zmarłemu przy porodzie synowi.

Bernard Stiegler, Francja
znakomity filozof, zajmuje się wpływem technologii cyfrowych na życie społeczne. Założył
międzynarodowe towarzystwo Ars Industrialis, a także Instytut Badań i Innowacji przy Centre
Pompidou. Napisał kilkanaście książek, w Polsce ukazała się „Wstrząsy. Głupota i wiedza w
XXI wieku”.

Antonio Muñoz Molina, Hiszpania
pisarz, dziennikarz i eseista, członek Królewskiej Akademii Hiszpańskiej. Cieszy się
międzynarodowym uznaniem. Jego świetne powieści – „Zima w Lizbonie” i „Beltenebros”
zostały zekranizowane, a najnowsza – „Jak przemijający cień” otrzymała właśnie nominację
do nagrody Man Booker International, wiosną ukaże się w Polsce.

Anna Bolavá, Czechy
ceniona poetka i prozaiczka. W przełożonej na polski powieści „W ciemność” pisze o
samotnym, dusznym życiu w postkomunistycznej miejscowości, o ucieczce do świata ziół i
natury. Wzruszająco opowiada o obsesji, pokazuje studium rozpadu osobowości.

Ziauddin Sardar, Wielka Brytania
uważany za jednego z najważniejszych intelektualistów muzułmańskich, pisarz, publicysta
i krytyk. Współtwórca Instytutu Muzułmańskiego w Londynie i redaktor kwartalnika „Critical
Muslim”. Jest autorem ponad 40 książek o islamie, nauce i kulturze współczesnej. W Polsce
ukazała się „Mekka. Święte miasto”.

Bea Uusma, Szwecja
jest lekarką i pisarką. Poświęciła kilkanaście lat, by rozwikłać zagadkę zaginionej ekspedycji
baloniarskiej na Biegun Północny. Sto lat po zniknięciu szwedzkich eksploratorów,
przekopywała archiwa i zmarzniętą ziemię. Owocem tej pasji stała się „Ekspedycja”, książka-
śledztwo pełna map i wykresów. Kiedyś ilustrowała książki dla dzieci. Teraz pracuje w
szpitalu.

Michel Bussi, Francja
jeden z najpopularniejszych pisarzy europejskich, jego książki zna 5 milionów czytelników
w 35 krajach. Akcję powieści osadza w różnych rejonach Francji, łączy elementy kryminalne
z głębią psychologiczną. W czerwcu w Polsce ukaże się jego nowa książka - „Mówili, że jest
piękna”, historia zabójstwa rozgrywająca się wśród imigrantów w Marsylii.

Linda Polman, Holandia
nagradzana reporterka, pracowała w strefach konfliktów zbrojnych i w Afryce. Polacy znają
jej „Karawanę kryzysu” poświęconą kulisom pomocy humanitarnej. Wiosną ukaże się nowa
książka „Laleczki skazańców. Życie z karą śmierci” pokazująca codzienność osób
osadzonych w amerykańskich więzieniach i czekających na wykonanie wyroku pozbawienia
życia.

Clémentine Beauvais, Francja
Nowa gwiazda literatury młodzieżowej. Ma 28 lat, napisała kilkanaście książek, zdobyła wiele
nagród i czytelników w różnych krajach. Polacy znają „Pasztety, do boju!” arcyzabawną
opowieść o dojrzewaniu i akceptacji siebie. Beauvais jest wykładowczynią, ma doktorat
z pedagogiki, pisze po francusku i angielsku.

Karin Bojs, Szwecja
znakomita dziennikarka naukowa i pisarka. Otrzymała tytuł doktora honoris causa
Uniwersytetu Sztokholmskiego i wiele nagród. W świecie zasłynęła książką „Moja europejska
rodzina – ostatnie 54 000 lat”, która wiosną ukaże się w Polsce. To fascynujący zapis wyprawy
genetycznej, jaką odbyła do kilkunastu krajów, by ustalić swe prehistoryczne i biologiczne korzenie.

Eve Ainsworth, Wielka Brytania
pisze o młodzieży i dla nastolatków, w zaskakujący i pełen wyczucia sposób podejmuje
trudne tematy. W powieściach „7 dni”, „Krzywda” czy „Zadurzenie” zajęła się m.in.
samookaleczeniami, przemocą rówieśniczą, seksualnością. W jej książkach młodzi
odnajdują siebie. Pracuje w szkole, ma rodzinę i stukniętego kota.

Laline Paull, Wielka Brytania
pisarka, autorka scenariuszy i sztuk teatralnych. Urodziła się w Londynie jako dziecko
indyjskich imigrantów, zdobyła stypendium na Oxfordzie i w Los Angeles. Powieściami zajęła
się późno, ale z sukcesem. Opublikowała „Rój” - thriller rozgrywający się w pszczelim ulu.
Nowa książka — „Lód” opowiada o przyszłości i topnieniu Arktyki, ukaże się po polsku
wiosną.

Dan Richards, Wielka Brytania
jest Walijczykiem, autorem subtelnych opowieści o pejzażach, naturze, relacji z otoczeniem.
Z Robertem Macfarlane'em i Stanleyem Donwoodem pieszo wędrował przez Dorset, razem
napisali „Holloway”. Przygotował antologię rozmów z wybitnymi artystami, jak Judi Dench i
Bill Drummond. Podczas Big Book Festival przybliży historię Dorothy Pilley, swej pra-pra-
ciotki i uznanej alpinistki, której poświęcił książkę „Climbing Days”.

Lisen Sundgren, Szwecja
pasjonatka natury — zgłębia i praktykuje wiedzę o tym, w jaki sposób bliskość przyrody
pozwala utrzymać ciało w sprawności i sile. Jest botanikiem, zdobyła wykształcenie
w dziedzinie zielarstwa i homeopatii. Organizuje warsztaty i spacery naukowe, współpracuje
z szefami kuchni. Wiosną w Polsce ukaże się jej „Zielnik”.

Maria Parr, Norwegia
gwiazda literatury dziecięcej, porównywana do Astrid Lindgren. Dwukrotnie już zdobyła
najważniejsze norweskie wyróżnienie przyznawane autorom książek dla najmłodszych.
Zasłynęła bestsellerowym „Gofrowym sercem”, opowieścią o prawdziwej przyjaźni. W
czerwcu polscy czytelnicy poznają kontynuację tej historii - „Bramkarkę i morze”.

Sigríður Hagalín Björnsdóttir, Islandia
ważna dziennikarka radiowa, komentatorka i autorka wywiadów. Dobrze zna mechanizmy
władzy i polityki. Jako autorka debiutowała książką „Wyspa” – połączeniem antyutopii
z political fiction, w której konfrontuje nas z wizją przywrócenia granic i odcięcia od świata.

Jeden z tegorocznych gości zagranicznych zostanie uwieczniony w wyjątkowy dziele
sztuki. W Warszawie powstaje wielki literacki mural Big Book Festival. Na powierzchni

150 metrów kwadratowych sportretowani są pisarze wybrani w plebiscycie przez tysiąc
czytelników. Na muralu znaleźli się: Zadie Smith, Swietłana Aleksijewicz, Sylwia Chutnik,
Zygmunt Miłoszewski, Magdalena Parys, Karl Ove Knausgård oraz… Ostatnie miejsce
wypełni gość Big Book Festival 2018 wybrany przez internautów.
Wejdź na profil facebook.com/bigbookfestival i zagłosuj! Plebiscyt rusza w
piątek 23 marca i potrwa do 1 kwietnia.
Autorem muralu literackiego jest Wojciech Taki Myk Wiśniewski — artysta graffiti, który
malował w Barcelonie, Londynie, Paryżu, Berlinie i Pradze. Mural powstaje w Parku Morskie
Oko - Promenada na warszawskim Mokotowie.

Big Book Festival odbędzie się po raz szósty w dniach 22 – 24 czerwca.
Towarzyszy mu hasło EKSPEDYCJA. ZAPOMNIJ O GRANICACH!
Miejscem wydarzeń będzie Fun Park & Arena Wspinaczkowa przy Merliniego 2.

Więcej na www.bigbookfestival.pl

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej