Going. | Czytamy Gdzie Indziej - Fawory

Czytamy Gdzie Indziej

18:00 | Sobota, 7 czerwca 2014

Fawory

Impreza

Free

Free

Grupki znajomych, rodziny lub samotnie spacerujący miłośnicy dobrej książki zaglądający do nietypowych zakamarków miasta w poszukiwaniu literackiej przygody to znak rozpoznawczy akcji ?Czytamy gdzie indziej?. W pierwszą sobotę czerwca projekt zawita na Żoliborz

Żoliborz, najmniejsza dzielnica Warszawy, 7 czerwca stanie się naturalnym planem akcji ?Czytamy gdzie indziej?. Siódma edycja popularnego spaceru literackiego organizowanego przez EUNIC Warszawa i Stowarzyszenie ArtAnimacje rozegra się m.in. prywatnych mieszkaniach i pracowniach artystycznych, Szkole Głównej Służby Pożarniczej i u fryzjera. Honorowym patronem wydarzenia jest Narodowe Centrum Kultury.
Program wiosennej edycji tworzą książki z dwunastu krajów starego kontynentu (trasa europejska) oraz przegląd literatury bliskiego wschodu skomponowany przez Wydawnictwo Smak Słowa (trasa arabska). Uczestnicy akcji sami wybiorą trasę swojego spaceru i za pomocą mapki dostępnej w punkcie informacyjnym imprezy (FAWORY, ul. Mickiewicza 21) dotrą do miejsca kameralnego spotkania z czytającym aktorem m.in. z Agatą Buzek, Łukaszem Lewandowskim i Andrzejem Mastalerzem.

Trasa Wieczorna, Literatura Europejska

AUSTRIA | Alexander Lernet-Holenia, Hrabia Luna, przekł. Ryszard Wojnakowski
Miejsce: Winiarnia (WINNY PRZYSTANEK, ul. Mickiewicza 20)

Alexander Jessiersky, potomek polsko-rosyjskiej szlachty, znika w rzymskich katakumbach. Historia splątanych losów Jessiersky?ego i jego zaciekłego wroga, hrabiego Luny, rozgrywa się w świecie zawieszonym pomiędzy realizmem a fantastyką, między jawą i snem.

AUSTRIA | Elias Canetti, Głosy Marrakeszu. Zapiski z podróży, przekł. Maria Przybyłowska
Miejsce: Mieszkanie prywatne (Tutu Studio Tomasz Ślęzak, ul. Dymińska 9/13)

Zbiór notatek z podróży dokumentujących wyprawę pisarza do Maroka w roku 1954, które François Bondy określił miniaturami o ulotnych zjawiskach w pewnym wielkim orientalnym mieście.

WŁOCHY | Margaret Mazzantini, Powtórnie narodzony, przekł. Alina Pawłowska-Zampino
Miejsce: Dom (Restauracja Dom, ul. Mierosławskiego 12)

Gemma to z pozoru szczęśliwa i spełniona kobieta. Ma męża, prawie dorosłego syna i dom we Włoszech. Pewnego dnia zostawia to wszystko za sobą i wyrusza z synem do Sarajewa, szlakiem swej burzliwej i tragicznej przeszłości.

WŁOCHY | Sandro Veronesi, Spokojny chaos, przekł. Anna Osmólska-Mętrak i Natalia Mętrak
Miejsce: Magazyn (Warszawska Szkoła Filmowa, ul. Generała Zajączka 7)

Pietro Paladini jest dojrzałym i ustatkowanym mężczyzną. Nagła śmierć ukochanej kobiety zmusza go do rozpoczęcia nowego życia. Jako wdowiec oraz samotny ojciec dziesięcioletniej Claudii musi skonfrontować się ze swoją przeszłością i wartościami.

SZWAJCARIA | Ilma Rakusa, Mehr Meer, przekł. Ryszard Wojnakowski
Miejsce: Mieszkanie prywatne (ul. Dymińska 9/11)

Liryczna autobiografia. Bohaterka odwiedza rozrzucone po całej Europie miejsca związane z życiem jej samej, jej rodziców i dziadków. Plastyczność wspomnień, wrażeń, obrazów, zapachów i nastrojów jest w tej opowieści ważniejsza niż opisywane wydarzenia.

SZWAJCARIA | Robert Walser Tytuł: Mikrogramy, przekł. Małgorzata Łukasiewicz, Łukasz Musiał, Arkadiusz Żychliński
Miejsce: Galeria (Komplet, ul. Mickiewicza 9/2)

Odszyfrowane zapiski z biletów, rachunków, gazet i innych skrawków papieru odkrywają przed nami wewnętrzny świat ekscentrycznego autora.

LITERATURA ARABSKA

SUDAN | At-Tajjib Salih, Wesele Zajna, przekł. Jolanta Kozłowska
Miejsce: Ogród (Pracownia BOW, Al. Wojska Polskiego 19)

Tytułowy Zajn jest z natury kochliwym młodzieńcem. Zakochuje się często, niestety bez wzajemności, przez co jest przedmiotem żartów mieszkańców sudańskiej wioski. Nowina o jego weselu porusza całą społeczność.

ARABIA SAUDYJSKA | Radża as-Sani, Dziewczyny z Rijadu, przekł. Eryka Lehr
Miejsce: Szkoła jogi (Satwa Joga, ul. Felińskiego 29)

Przetłumaczona na ponad 20 języków, przejmująca historia mieszkających w stolicy Arabii Saudyjskiej czterech młodych przyjaciółek to symboliczne oddanie głosu kobietom zmagającym się z siłą tradycji oraz konserwatyzmem społeczeństwa.

EGIPT | Nadżib Mahfuz, Pensjonat Miramar, przekł. Jolanta Kozłowska i George Yacoub
Miejsce: Hostel (WILSON cafe&bar, ul. Felińskiego 37)

Poprzez historie mieszkańców pensjonatu Miramar w Aleksandrii poznajemy problemy, z jakimi zmagają się Egipcjanie w latach sześćdziesiątych. Akcja osnuta jest wokół wątku zakazanego romansu pięknej służącej Zuhry i zagadki tajemniczego morderstwa.

EGIPT | Jusuf Idris, Grzech, przekł. Jacek Stępiński
Miejsce: Fryzjer damski (Pracownia BOW, Al. Wojska Polskiego 19)

Przejmująca historia o życiu w Egipcie przed rewolucją lat 50. XX wieku. Miejscowi chłopi znajdują porzucone ciało nowonarodzonego dziecka. Poszukiwania winnych ujawniają zaskakujące prawdy o ludzkiej naturze, a także całej zbiorowości, jej obyczajach i tematach tabu.

LIBIA | Hisham Matar, W kraju mężczyzn, przekł. Ewa Penksyk-Kluczkowska
Miejsce: Galeria sztuki (WizyTUjąca GALERIA, Al. Wojska Polskiego 29)

Libia, Trypolis, gorące lato 1979 roku. Dziewięcioletni Sulejman zaczyna powoli dorastać i uświadamiać sobie, że poza beztroskimi zabawami istnieje jeszcze inny świat.


Opieka Artystyczna: Igor Gorzkowski
Aktorzy: Jacek Beler, Bartłomiej Bobrowski, Agata Buzek, Bartłomiej Firlet, Grzegorz Gierak, Wiktoria Gorodeckaja, Joanna Gryga, Wiktor Korzeniewski, Paweł Koślik, Grzegorz Kwiecień, Łukasz Lewandowski, Andrzej Mastalerz, Henryk Niebudek, Olga Omeljaniec, Sławomir Pacek, Kamil Pruban, Marcin Przybylski, Jarosław Sacharski, Diana Zamojska

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej