Going. | Genpo Roshi - spotkanie i warsztaty z mistrzem ZEN - Wilanów

Genpo Roshi - spotkanie i warsztaty z mistrzem ZEN

18:00 | Piątek, 22 czerwca 2018
Wilanów

Spotkanie

40 zł

40 zł

wstęp - 40 zł - ilość miejsc ograniczona.
Do Polski przyjeżdża Mistrz Zen Roshi Genpo,
spadkobierca japońskiego Mistrza Roshi Taizan Maezumi’ego!
Roshi Genpo to jedna z najbardziej znanych postaci amerykańskiego buddyzmu, nauczyciel charyzmatyczny, barwny i kontrowersyjny zarazem. Słynny filozof, autor Teorii Integracyjnej Ken Wilber twierdzi, że stworzony i rozwinięty przez Genpo proces ‘zręcznych środków’ Wielki Umysł, Wielkie Serce /Big Mind -Big Heart/ to najbardziej innowacyjna metoda w bezpośrednim nauczaniu Zen od ponad 200 lat.

Roshi Genpo poprowadzi w Warszawie 4 dniowe odosobnienie medytacyjne w wilanowskim ośrodku sanghi Kanzeon, zaś dla zainteresowanych
Big Mind - Big Heart odbędą się otwarte warsztaty :

W piątek 22.06 w godz 18.00 –21.00 w Centrum Kultury Wilanów , ul. Kolegiacka 3.

GENPO ROSHI, WIELKI UMYSŁ - MOC ZEN JEST Z TOBĄ/BIG MIND - ZEN POWER IS WITH YOU - spotkanie i warsztaty z MISTRZEM ZEN/meeting and workshop with ZEN MASTER

Umysł jest grą, naucz się w nią grać!

Denis Paul Merzel czyli Genpo Roshi to współczesny mistrz zen, nauczyciel buddyzmu zen w stylu soto i rinzai. Urodził się w 1944 roku w Brooklynie w Nowym Jorku. W młodości był mistrzem w pływaniu i w grze w piłkę wodną. W 1968 roku ukończył Uniwersytet Południowej Kalifornii (USC) i rozpoczął pracę z niepełnosprawnymi dziećmi, pracował również jako terapeuta Gestalt i ratownik. W 1971 roku przerwał pracę i żył rok w odosobnieniu na pustyni Mojave w USA. Rok później poznał swojego przyszłego nauczyciela zen Taizana Maezumiego Roshiego. Po dziesięciu latach intensywnego treningu otrzymał od niego Pieczęć Dharmy (Shiho), stając się jego drugim (po Bernim Tetsugenie Glassmanie Roshim) spadkobiercą Dharmy.

Od 1982 roku zaczął nauczać zen w Europie. Pierwszy ośrodek powstał w Wielkiej Brytanii, a w 1983 roku – w Polsce, Holandii, Niemczech i we Francji. Był to początek istnienia Międzynarodowej Sanghi Kanzeon (the Kanzeon International Sangha).

Tytuł ‘Roshiego’, najwyższy w hierarchi zen, otrzymał w 1998 roku od swojego ‘brata w Dharmie’ – Berniego Tetsugena Glassmana. Wśród szesnastu spadkobierców Genpo Roshiego była Małgosia Jiho Braunek, która do swojej śmierci w 2014 roku, prowadziła polską sanghę Kanzeon.

Genpo Roshi jest twórcą metody zwanej procesem Big Mind/Big Heart (Wielki Umysł ‒Wielkie Serce). Od 1999 roku metodę tę używa jak sam mówi ,jako ‘trzeci filar’ w swoim nauczaniu zen. Dwa pozostałe ‘filary’ to tradycyjne: zazen (medytacja siedziąca w stylu zen) i koany (pytania i historie opowiadające pewne sytuacje z życia mistrzów i adeptów zen ).

Współczesny amerykański filozof Ken Wilber uważa, że Big Mind jest „bez wątpienia najważniejszym i najbardziej oryginalnym odkryciem ostatnich dwustu lat buddyzmu”.
Odkrywczość tej metody polega na łączeniu zachodniej psychologii z filozofią i duchowością Wschodu. Big Mind korzysta z technik psychologii Gestalt (Voice Dialogue) i psychologii głębi, która zakłada, że w każdym człowieku istnieje co najmniej parę osobowości.
Genpo Roshi o stworzonej przez siebie technice mówi, że „pozwala ona odkryć to, kim naprawdę jesteś. Jest to wspaniała przygoda, jak odkrywanie Księżyca lub dżungli, miejsc, w których jeszcze nigdy nie byłeś. Big Mind pozwala na badanie siebie, na odkrywanie wszystkich swoich ‘fasad’, także tych, których nigdy nie odwiedzamy. Jest to sposób na dotarcie do wewnętrznych pokładów, które pozwalają nam na bycie sobą, na bycie szczęśliwymi i pomocnymi”. Genpo Roshi jest opatem międzynarodowej sanghi ‘The Big Heart Zen Sangha’ propagującej tę metodę.

Jest autorem kilku książek: The Eye Never Sleeps (polskie wydanie: Oko nigdy nie śpi), Beyond Sanity and Madness, 24/7 Dharma, The Path of The Human Being, Big Mind/Big Heart: Finding Your Way (polskie wydanie: Wielki Umysł Wielkie Serce. Instrukcja obsługi umysłu i podręcznik oświecenia!). W 2013 roku wydał powieść The Fool Who Thought He Was God. Jego ostatnia książka Spitting Out the Bones ukazała się zeszłym roku.

Kilka cytatów z Genpo Roshiego:

Przez ponad 40 lat najgłębszą motywacją mojej pracy było towarzyszenie innym w przebudzeniu się do prawdziwej natury, w dotarciu do źródła cierpienia, oraz uświadomieniuu sobie naszych możliwości jako ludzi świadomych i odpowidzialnych. Ufałem ludziom, dodawałem im odwagi w integrowaniu głębi praktyki i jej siły transformującej z ich własnym życiem, w sposób indywidualny, wynikający z osobistych talentów, pasji i okoliczności.

Dla mnie życie oznacza życie pełnią, z radością, mądrością i współczuciem wobec wszystkich istot. Myślę, że zamiast dążyć do stanu doskonałości, powinniśmy rozpoznać w sobie wszystkie aspekty, jakie posiadamy, my ludzie, także nasze lęki i ‘cienie’, które warto przyjąć z odwagą i pokorą. Nie wierzę, że kiedykolwiek uciekniemy od naszej karmy; to nasze życie, a nasza praktyka ma być w jedności z nim.

Uważam, że nie ma niczego takiego jak absolutne dobro lub zło. Jest tylko właściwe działanie, właściwa mowa lub właściwa myśl, które pojawiają się w zależności od sytuacji. Nasza ścieżka jest wąską linią pomiędzy prawością a zadufaniem, oświeceniem a złudzeniem, świętością i szaleństwem, mądrością i głupotą. Zapraszam Cię do wspólnej podróży.

When you sit have no preference not even a preference for no preference.
Medytując, nie miej żadnych preferencji, nawet wobec medytowania bez preferencji.

My suggestion is stop meditating and ‘just sit’.
Proponuję, żebyś przestał medytować, po prostu ‘siedź’.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej