Going. | Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival 2018 - Błonia pod Zamkiem w Lublinie

Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival 2018

28.06 - 01.07.
Błonia pod Zamkiem w Lublinie

Festiwal

Free

Free

George Clinton & Parliament Funkadelic, Atari Teenage Riot, Saul Williams, Lech Janerka, prezentacja wytwórni Glitterbeat Records, najciekawsi artyści ze wschodnich rynków muzycznych, dyskusja nad współczesnym znaczeniem i kondycją protest songów, premierowe koncerty oraz międzynarodowe kooperacje, do tego spotkania literackie, wystawy, kino oraz warsztaty muzyczne. Tak w jednym zdaniu można zapowiedzieć tegoroczną edycję Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, który odbędzie się w Lublinie w dniach 28 czerwca – 1 lipca 2018.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, która odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, świętowanego w Lublinie pod hasłem „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”, zaprezentujemy specjalny program muzyczny złożony z protest songów, czyli pieśni buntu charakterystycznych dla różnych epok i przełomów w dziejach świata.

Tegoroczny festiwal obfituje w premierowe koncerty i wydarzenia, a kolejnym z nich jest misterium taneczno-muzyczne „And we are opening the gates”. Produkcją dowodzi Raphael Rogiński – wybitny gitarzysta i kompozytor. Do tego międzynarodowego projektu artysta zaprosił dwie tancerki – Helenę Ganjalyan z Armenii i Talye Balikcioglu z Turcji oraz znanego m.in. z zespołu Nagrobki Adama Witkowskiego. W koncercie-spektaklu wspólnie eksplorować będą wątki równości międzyludzkiej, problemu uchodźstwa i migracji oraz przynależności społecznej, etnicznej i kulturowej.
Ważnym elementem programu Innych Brzmień, podobnie jak w latach ubiegłych, jest cykl Music IN, czyli prezentacja artystów lubelskiej sceny muzycznej. W tym roku pokażemy dwa dobrze znane, mające w Lublinie swoją widownię zespoły – Naczynia oraz Plug & Play.

Poza muzyką, którą oprócz scen będzie można znaleźć na Targach Małych Wydawców, na wydarzenie składają się także seanse kinowe, spotkania i wystawy. W ramach cyklu Move East Movie odbędzie się prezentacja ukraińskich filmów animowanych dla dzieci i dorosłych, które na przestrzeni wielu lat powstawały w tamtejszych studiach filmowych, tworząc bogatą i ciekawą historię ukraińskiej animacji.
Nie zabraknie także spotkań z pisarzami, artystami i intelektualistami z krajów Partnerstwa Wschodniego.
W ramach Innych Brzmień będzie można również zobaczyć wystawę „Uliczne życie – XIX-wieczna Gruzja w fotografii Dmitrija Jermakowa”, artysty uważanego za pioniera fotografii etnograficznej i obyczajowej w imperium carskim. Zaprezentowane będą też efekty projektu dokumentacyjnego Yevgena Nikiforova, który od 2013 roku odwiedza wszystkie regiony Ukrainy, aby sfotografować lokalne dzieła sztuki monumentalnej oraz ustalić ich historię (wystawa pt „Zdekomunizowane: radzieckie mozaiki Ukrainy). Warto zwrócić także uwagę na wystawę plakatów wykonanych przez ilustratorów ukraińskich pt. „Yellow&Blue – obraz współczesnej Ukrainy”, która poprzez język graficzny pokazuje tradycje, lokalizacje i cechy naszego wschodniego sąsiada, które nie są łatwe do znalezienia w przewodnikach.

Najmłodsi widzowie będą mogli uczestniczyć w przygotowanych specjalnie dla nich Małych Innych Brzmieniach, na które złoży się cykl warsztatów, pozwalający na nieskrępowane zabawy dźwiękiem.

Podczas festiwalu odbędzie się też dedykowany branży muzycznej specjalny cykl szkoleniowy „Music IN”, który będzie swoistym inkubatorem dla artystów, managerów, promotorów oraz producentów wydarzeń muzycznych i animatorów życia muzycznego. Specjalnie dla nich przygotowany został szereg inspirujących warsztatów, dostarczających narzędzi do świadomego budowania kariery w branży muzycznej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.innebrzmienia.eu

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej